Connect with us

Etkinlikler

Makine mühendislerinden Enerji Verimliliği Haftası etkinliği

Yayın Tarihi

on

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 3 gün sürecek bir Enerji Verimliliği Haftası etkinliği gerçekleştiriyor.

İstanbul PERPA Ticaret Merkezi’nde tertiplenen etkinliğin ilk toplantısı 10 Ocak Perşembe günü gerçekleştirildi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Şişli İlçe Yürütme Kurulu Başkanı Murat Sonat ile İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç ve PERPA Ticaret Merkezi B Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Demir’in konuşmalarıyla açılan etkinlikte ilk oturum İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun “Küresel İklim Değişikliği” başlıklı sunumuyla gerçekleştirildi.

“Dünya insan virüsü kaptı”

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

İklim değişikliği denince akla enerji, gıda ve su geliyor diyen Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Hava tabakasının sonsuz olmadığına ve insanlık olarak dengeye bozduğumuza vurgu yaptı. “İnsan hasta olunca virüs kaptı deriz, Dünya da hasta ve virüsü de insan” diyen Kadıoğlu, sorun giderek büyüyor vurgusu yaptı.

İnsanlığın iklim değişikliğiyle kendisini özdeşleştiremediğini belirten Kadıoğlu, “mesele sadece kutup ayılarının meselesi değil, insanlık olarak durumu içselleştirmek zorundayız” dedi.

Dünya’nın 150 bin yılda bir, doğal kaynaklı olarak 1 derecelik sıcaklık artışı ya da düşüşü yaşadığını belirten Mikdat Kadıoğlu; sorunun şu anda bunun 150 yılda bir gerçekleşecek seviyeye gelmiş olmasından kaynaklandığını belirtti.

Sıcaklıktaki 2 derecelik artışın tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de tarım haritasını değiştireceğini belirten Kadıoğlu, en büyük sorununsa su olacağını belirtti.

Güneş için yasal düzenleme gerek

Küresel iklim değişikliğiyle mücadele için uyum vurgusu yapan Mikdat Kadıoğlu; Türkiye’de güneş enerjisi kullanımıyla ilgili yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bireylerin güneş ışığına erişim hakkının yasal güvence altına alınması gerektiğini belirten Mikdat Kadıoğlu; enerji verimliliği en düşük ülkelerden birisi olduğumuzu belirtti.

Enerji üretim tesislerinde enerji verimliliği

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu Başkanı Azmi Bakdur tarafından yönetilen günün ikinci oturumunda, “Enerji Üretim Tesislerinde Enerji Verimliliği” konusu tartışıldı.

EÜAŞ Emekli Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Başaran’ın “Konvansiyonel Enerji Üretim Tesislerinde Enerji Verimliliği” başlıklı sunumuyla açılan oturumda; ikinci olarak “Güneş Enerjisi Üretim Tesislerinde Enerji Verimliliği” başlıklı sunumuyla Makine Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Üyesi ve ARTEK Mühendislik Proje Yöneticisi Mehmet Akın söz aldı.

Güneş enerjisiyle ilgili Türkiye’deki mevcut durumu, EPDK verileri üzerinden açıklayan Mehmet Akın, GES sistemleriyle ilgili ayrıntılı teknik bilgiler sundu.

Panellere gölge düşmesi tasarım hatasıdır ve verimliliği düşürür

Makine Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Üyesi ve ARTEK Mühendislik Proje Yöneticisi Mehmet Akın GES tesislerinde verimliliğe etki eden faktörlere ilişkin bilgiler verdi

Güneş enerjisi sistemlerinde verimlilikle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin pek çok bilgi paylaşan Akın, öncelikle gölgelemeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Panellere gölge düşmesinin tasarım hatası olduğunu belirten Mehmet Akın, bunun mikroçatlaklara ve arızaya sebebiyet verdiğini belirtti.

İkinci olarak zemin seçimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Akın; toprak kaymasına müsait olan zeminlerin panel kurulması için uygun olmadığını belirtti. Panellerin taşıyıcı yapılarının zarar görmesinin verimliliği düşüren sonuçlar doğuracağını belirten Akın; teçhizat izolasyonun da büyük önem taşıdığını belirtti.

Sunumu boyunca saha fotoğrafları üzerinden ayrıntılı bilgiler veren Murat Akın, invertör yerleştirilmesi ve kablolama yapılması konularında da, yanlış uygulama örnekleri üzerinden açıklamalarda bulundu.

Çevresel etmenler de önemli

Güneş enerjisi sistemlerinden enerji verimliliğini düşüren etkenlerin sadece tesis içerisinden değil, çevreden de kaynaklanabileceğini belirten Murat Akın; Denizli’de bir çimento fabrikasının yanına kurulan bir GES tesisinin, kısa sürede çimento tozuyla kaplanıp kullanılamaz hale gelişi üzerinden konunun önemine dikkat çekti. GES panellerinin temizliğinde kullanılan kimyasal sıvıların oldukça pahalı olduğunu belirten Akın; bu masrafın genelde göze alınamadığını ve yanlış planlama sonucu hem tesisin kullanılamaz hale gelebildiğini hem de büyük bir maddi kayıp yaşanabildiğini belirtti.

Makine Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Üyesi ve ARTEK Mühendislik Proje Yöneticisi Mehmet Akın, örnek çalışmalar üzerinden fizibilete çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek sunumunu tamamladı.

Günün son oturumunda ise ECODUFF firmasından Adrian Caduff, “Çöpgazı Biyogaz Tesislerinde Enerji Verimliliği” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

20 yıldır Türkiye’de çöpgazı biyogaz tesislerine danışmanlık hizmeti verdiklerini belirten Caduff, en önemli konunun kaynak verimliliği olduğunu belirtti.

Basit haliyle evlerden toplanan çöplerin gömülmesiyle elde edilen metan gazından elektrik üretilmesi sürecine ilişkin bilgiler veren Adrian Caduff; negatif emisyonu pozitif emisyona çevirmenin en değerli emisyon kaynağı olduğunu belirtti ve çöpten enerji üretmenin önemli bir enerji verimliliği faaliyeti olduğunu vurguladı.

Enerji verimliliği için entegre atık yönetiminin önemli olduğunu belirten Caduff, çöp sahalarında kaotik bir ortam olduğunu ve çalışmaların belirli bir plan dâhilinde yapılmasının elzem olduğunu belirtti.

Oturumlar iki gün daha sürecek

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından İstanbul PERPA Ticaret Merkezi’nde düzenlenen Enerji Verimliliği Haftası etkinliği, 11 ve 12 Ocak’taki oturumlarla devam edecek.

Etkinliğin ikinci gününde; “Güneş Enerjisi Sistemleri Paneli”, “Binalarda Enerji Verimliliği” ve “Akıllı Şehirler” başlıklarında oturumlar gerçekleştirilecek.

Son gün ise “Yüksek Verimli Elektirk Motorları” ve “Endüstri 4.0 Uygulamalarıyla Enerji Verimliliği” oturumları düzenlenecek. Bunun ardından sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla etkinlik sona erecek.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

“Depolamaya dünya genelinde 2025’e kadar 150 milyar dolarlık yatırım yapılacak”

Yayın Tarihi

on

12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF’in 2. günü, “Enerji Depolama Alanındaki Yeni Teknolojiler” başlıklı bir oturuma ev sahipliği yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın açılış konuşması yaptığı oturum, EÜD Başkan Yardımcısı ve İçtaş Enerji Grup Başkanı Korkut Öztürkmen’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturuma Altınay Elektromobilite ve Enerji Teknolojileri Genel Müdürü Selman Tosunoğlu, Shura Kıdemli Enerji Analisti Yael Taranto ve DNV GL Enerji Danışma Ekibi Lideri Faik Tursun konuşmacı olarak katıldı.

 Depolamanın arz güvenliğine önemli esneklik sağladığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, bu teknolojilerin yerli ve yenilenebilir enerji kapasitesini sonuna kadar kullanmak isteyen ülkemiz için ciddi fırsatlar getirdiğini ifade etti. Son dönemde yaptıkları çalışmalar sayesinde, frekans kontrolünden kesintili üretim kaynaklarının kesintisiz hale getirilmesine kadar farklı alanlarda büyük ilerlemeler sağlandığını belirten Tancan, Enerji Bakanlığı’nın 2017-2027 döneminde 10 bin megavat rüzgar ve güneş kurulu gücünü elektrik sistemine kazandırma amacıyla çalıştığını; yenilenebilir enerjinin verimli bir şekilde depolanmasının ve ihtiyacı karşılayacak en uygun dönüşümlerin geliştirilmesinin ilerleyen yıllarda Türkiye’ye çok önemli kazanımlar sağlayacağını kaydetti.

“Güneş çatı uygulamaları pil bazlı depolama ile desteklenirse enerji arz talebinde ve fiyat oluşumunda büyük değişiklikler beklenebilir”

EÜD olarak depolama konusuyla ilgili yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve bu alandaki mevzuatın yıl sonundan önce devreye girmesini beklediklerini söyleyen EÜD Başkan Yardımcısı ve İçtaş Enerji Grup Başkanı Korkut Öztürkmen de  “Böylece depolama alanındaki yatırımların önü açılmış olacak” dedi. Depolama konusunda dünya genelinde 2025 yılına kadar 150 milyar dolarlık yatırım yapılacağının öngörüldüğünü belirten Öztürkmen, lityum-iyon bazlı pil teknolojisinde maliyetlerin hızla düşüşünün devam edeceğine; 2025 yılında bu teknolojinin fizibilite açısından doğal gaz santrallerinin bile önüne geçebileceğine dikkat çekti. “Ülkemizde güneş çatı uygulamaları pil bazlı depolama ile desteklenirse enerji arz- talebinde ve fiyat oluşumunda büyük değişiklikler bekleyebiliriz” diyen Korkut Öztürkmen, sadece lityum-iyon pil teknolojisinin değil diğer depolama teknolojilerinin de hızla gelişme sağladığının altını çizdi.

Devamını Oku

Etkinlikler

Solarex İstanbul ve GÜNDER işbirliği sürüyor

Yayın Tarihi

on

Güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji sektörünün Türkiye’deki ilk ve tek uluslararası fuarı olan SOLAREX İstanbul, sivil toplum kuruluşları ile etkin işbirliklerini sürdürerek çalışmalarına devam ediyor.

 2 – 4 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçileri ile 13. kez buluşacak olan Solarex İstanbul Fuarı’nın yöneticileri 2020 çalışmaları için, GÜNDER – Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Başkanı Kutay Kaleli ile bir araya geldi. Ülkemizi de etkileyen global sıkıntılara rağmen solar sektöründeki yenilikler, hedefler, beklentiler ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Yapılan görüşmeler sonrasında sektörün ihtiyacı olan katkıları sağlamak, fuarın gerek katılımcı gerekse ziyaretçi nezdinde tüm sektör için güçlü bir ticari zemin oluşturmasının öneminden hareketle 2020 yılında da  işbirliğini daha da güçlendirerek sürdürmeye karar verdiler.

13. yılında istikrarlı büyümesine devam eden Solarex İstanbul Fuarı GÜNDER ile yaptığı işbirliği ile Avrupa ve özellikle Ortadoğu ve kuzey Afrika bölgesindeki solar sektörünün önde gelen kuruluşları ile güçlü temaslar geliştirerek 2020 yılında önemli projelere imza atmayı hedefliyor.

Devamını Oku

Etkinlikler

Solarex İstanbul 2020, Nisan’da kapılarını açacak

Yayın Tarihi

on

Güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji sektörünün uluslararası etkinliği Solarex İstanbul Fuarı, 2020 organizasyonuna yine enerjik, yine motivasyonu yüksek ve sektörünü güvenini kazanmış olmanın gururu ile giriyor.

2 – 4 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçileri ile buluşacak olan Solarex İstanbul Fuarı; bir kez daha sektörün öncü firmaları ile çok sayıda profesyonel ziyaretçiyi bir araya getirmeye hazırlanıyor. 13. kez düzenlenecek olan fuar; bu yıl da solar endüstrisinin uluslararası paydaşlarını tek çatı altında toplayacak. 

Solarex İstanbul’un, ülkede ve sektörde yaşanan sıkıntılara rağmen istikrarlı büyümesine devam ettiğini belirten Proje Müdürü Yasemin Albayrak, “Sektörün en önemli randevusu için yine heyecan doluyuz” diyerek yaptıkları hazırlıkları özetledi:

“Ekip olarak fuarımızı özellikle yurt dışında tanıtmaya büyük önem veriyoruz. Geçen yıl Amerika’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar 5 kıtada 12 yurt dışı fuara katılarak tanıtım yaptık. Bu yıl kapsamı daha da genişleterek özellikle yurt dışından satın alıcıları İstanbul’a getireceğiz. Sektörümüz adına çok güzel gelişmeler oluyor ve daha güzel müjdelerle katılımcılarımızın karşısında olacağız.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı; Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, THY ve 60’tan fazla yayın kuruluşun desteklediği fuar; Türkiye’nin bu sektördeki öteden beri var olan yasalar; yeni yasalaşan ve yasalaşacak olan konular çerçevesinde son teknolojilerin vitrini olması sebebiyle çağdaş bir hizmet sunuyor. 

Dünyanın en büyük enerji devlerinin de arasında bulunduğu binden fazla markanın temsil edildiği fuar özellikle ihracat anlamında Türk sanayiinin en büyük destekçisi konumunda.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com