Connect with us

Genel

Parker Güneş Kaşifi, ilk bilimsel veriyi iletti

Yayın Tarihi

on

parker solar kaşif-nasa-güneş enerjisi

16 Kasım’da Parker Güneş Kaşifi, güneş yolculuğuna çıkmasından bu yana gönderdiği ilk detaylı performans ve sağlık güncellemesinde, tüm sistemlerin iyi şekilde çalıştığını bildirdi.

16 Kasım saat 18:00 ‘da, uzay aracından, Laurel, Maryland’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndaki görevliler  güneşle ilk karşılaşması süresince dört araç birimi tarafından toplanan bilgiyi de içeren raporu almışlardır. Parker Güneş Kaşifi’nin Güneş’le karşılaşmasının ilk fazı 31 Ekim – 11 Kasım aralığında gerçekleşti. Yıldızın yakınına ilk defa gelişini, Güneş’in yüzeyinden sadece 15 milyon mil uzaklıkta, şimdiye kadarki uzay araçlarının ulaşabildiği en yakın mesafede, 6 Kasım’da tamamlanmıştır.

Parker Güneş Kaşifi’nde tüm sistemler, tasarlandığı üzere iyi çalışmaktadır. Uzay aracındaki katı hal kaydedicisi, dört araç teçhizat biriminin, Derin Uzay Ağı yoluyla Dünya’ya indirilmeye 7 Aralık’ta başlayacak büyük miktarda veri kaydedildiğini göstermektedir. Bu verilerin bilim insanlarına, yıldızla ilgili temel soruların yanıtlanmasında oldukça yardımcı olacaktır. Diğer yandan İlk günberisinden gelecek veriler, teçhizat takımlarının Parker Güneş Kaşifi’nin teçhizatlarının kalibrasyonunu yapmasında ve gelecek gözlemlerin planlanmasında yardım edecektir.

APL’den Nick Pinkine, “Takımımız, günberisini izleyen gayet sağlıklı bir uzay aracımız olduğunu doğrulamaktan gurur duyuyor” dedi. “Bu önemli bir kilometre taşı ve birkaç haftaya kadar büyüleyici bilimsel verilerin gelmesini dört gözle bekliyoruz”.

11 günlük güneşle karşılaşmada, uzay aracı sadece bir otonom momentum azaltımına gitti. Silindirlerin dönüş oranı, uzay aracının Güneş’e göre arzu edilen oryantasyonunun sürdürülmesi için düzenlenir. Güneşle karşılaşmalarda momentum azaltımları beklenir. Çünkü silindirler, güneş çevresinden gelecek çekim kuvvetleriyle artan torku karşılamak için dönüşlerini artırırlar. Sadece bir azaltımın gerçekleştirilmiş olması, kaşifin iyi dengelenmiş olduğunun göstergesidir; bu da gelecekteki moment azaltımı ihtiyacını azaltarak pervaneleri koruyacaktır.

Parker Güneş Kaşifi’nin ikinci günberisi 4 Nisan 2019’da gerçekleşecektir. Yedi yıllık görev süresince, uzay aracı, sonuncusunda Güneş’in yüzeyine 4 milyon kilometreden daha az yaklaşacağı toplam 24 günberisinden geçecektir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Maldivlerin lüks tatil köyü tamamen güneş paneline geçiyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

KUDADO OTEL, GÜNEŞ ENERJİSİ, GÜNEŞ PANELİ,ELEKTRİK

Yukarıdan bakıldığında Maldivler Kudado Özel Tatil Köyü, sakin zümrüt yeşili denizde yüzen parlak sırtlı siyah bir böceğe benziyor. Maldivlerin irili ufaklı adalarından birindeki lüks tatil köyünün ana binası basamaklı bir şekilde düzenlenmiş güneş panellerinden meydana gelen bir çatıya sahip.

New York’tan mimari firması “Yuji Yamazaki Mimarlık” (YYA, geceliği 3000 dolardan fazla olan tatil köyünü, binaların kendini idame edebileceği şekilde ekoloji dostu olarak tasarladı. Adanın bir tarafında okyanus bungalovları bir kemer şeklinde uzanıyor. Diğer tarafında ise Maldivler Kudado’nun  fotovoltaik çatısının tüm köye yetecek kadar enerji ürettiği bir ana bina var.

YAA, güneş panellerini saklamanın aksine, teknolojiyi kutlamak istedi; güneş panellerini ziyaretçilerin, köyün elektriğinin nasıl sağlandığını anlamaları için öne ve merkeze yerleştirdi.  Mimarların anlattığına göre, ziyaretçiler ilk bakışta güneş panellerinin yer aldığı çatının boyutunu tartıyor, ardından da bu çatının elektrik sağladığı köyün büyüklüğüyle arasında ilişki kuruyorlar.

Tasarımcılara göre, binanın şekli ve açısı, güneş ışığını kaçırmadan yakalamak ve maksimum miktarda enerji üretecek şekilde planlandı. Aynı zamanda, panel sıraları arasındaki yarıklar havanın ve doğal ışığın filtrelenmesine imkan tanıyor, buda elektrik maliyetlerini azaltıyor.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com