Connect with us

İşletme ve Bakım

8,12 MW gücündeki lisanslı GES projesinin danışmanlığı Sunsis Enerji’den

Yayın Tarihi

on

Güneş Enerji sektöründeki yatırım ve hizmetlerine hız kesmeden devam eden Sunsis Enerji, Antalya ilinin Akseki ilçesinde yapımı devam eden lisanslı güneş enerji santralinde verdiği danışmanlık hizmetleri ile projenin önemli bir parçası oldu.

Yıllardır güneş enerjisi santrallerindeki çalışmalarında edindiği tecrübelerini tesis kurulumunda yatırımcı ile paylaşarak projeye yön veriyor. Akseki’de kurulumu devam eden, 8,12 MW gücündeki lisanslı GES projesinin Haziran 2020’de tamamlanması planlanıyor.

 Güneş enerjisi santrallerinin ihtiyaç duyduğu bakım onarım, izleme analiz ve varlık yönetimi hizmetlerini bir bütün olarak kabul eden çalışma prensibi ile Sunsis Enerji, tesislerde farklı görevler üstlenerek kapsayıcı bir hizmet sunuyor. İşletmeye alınmış santrallerin, faklı alanlardaki tüm ihtiyaçlarını gidermesi sonucu işletme sahiplerine, sadece santrallerinin raporlarını incelemek kalıyor. 

 Önceliği “güvenli, verimli ve kaliteli hizmet “olan Sunsis Enerji performans ve varlık yönetimi çalışmaları ile sektörde adından sıkça söz ettiriyor.

 Antalya- Akseki’de kurulumu devam eden Serra GES, işletmeye alındıktan sonra bakım-onarım, izleme-analiz ve varlık yönetimi hizmetleri için Sunsis Enerji kalitesi ve güvencesini tercih etti.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletme ve Bakım

AE Refusol-Advanced Energy İnverterleri Türkiye Yetkili Servisi Sunsis Enerji Oldu

Yayın Tarihi

on

Yazar

Sunsis Enerji AE Refusol işbirliği

Güneş enerji santrallerine izleme-analiz, bakım-onarım ve varlık yönetimi hizmetleri ile yurtiçi ve yurtdışı projelere imza atan Sunsis Enerji hizmet kapsamını genişleterek AE Refusol ve Advanced Energy inverterlerin Türkiye’deki yetkili teknik servisi olarak hizmetlerine bir yenisini daha eklemiştir.

AE Refusol, Refu, Refusol ve Advanced Energy marka inverterlerin yazılımsal arızalarına donanımsal ürün değişimi olmadan müdahale edilmektedir. Toplam 270 adet müdahale edilen inverterin 249 adeti donanım masrafı olmadan yazılımsal müdahale ile çalışır duruma getirilmiştir.

Yurtdışına ürün gönderiminin sorunlu olduğu pandemi günlerinde arızalanan inverterlerinizden dolayı üretim kaybınızı minimum düzeyde tutabilmeniz için, inverterlerin onarım merkezimize ulaşması ardından 48 saat içerisinde arıza müdahalesi gerçekleştirilmektedir.

Arızalı inverterleriniz ile ilgili info@sunsis.co mail adresine bilgilendirme yapabilirsiniz. SUNSİS hizmetleri ve referansları ile ilgili ayrıntılı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz. https://sunsis.co/. ‘

 

Devamını Oku

İşletme ve Bakım

Bir Enerji Devi Daha Seçimini Maxima’ dan Yana Yaptı

Yayın Tarihi

on

Yazar

maxima enerji- bakım-onarı1

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yer alan güneş enerjisi santrallerinin izleme, bakım&onarım hizmetlerini başarıyla gerçekleştirmekte olan MAXIMA Enerji, referanslarına bir yenisini daha ekledi.

MAXIMA Enerji, EnerjiSA Müşteri Çözümleri A.Ş. ile Portföyünde yer alan çeşitli bölgelerdeki GES işletmeleri için toplam 9MWp gücündeki arazi tipi güneş enerji santralleri için uzun süreli izleme, bakım&onarım sözleşmesi imzaladı.

Türkiye’nin en geniş servis ağına sahip, GES bakım, onarım firması konumunda olan MAXIMA Enerji Türkiye’de toplam 200 MWp kurulu güce sahip güneş enerjisi santraline “izleme, bakım,&onarım ve İşletme Danışmanlık” hizmetleri sağlıyor.

Devamını Oku

İşletme ve Bakım

İşletme, bakım ve onarımda Sunsis güvencesi

Yayın Tarihi

on

Solar İstanbul etkinliğinde Sunsis standına konuk olduk ve Teknik Grup Müdürü Ahmet Kaya ile kısa bir görüşme gerçekleştirdik.

Sunsis firmasını yakından tanımak adına faaliyetleri hakkında bilgi vermesini rica ettiğimiz Ahmet Bey, şunları ifade etti: “Sunsis firması olarak 2014 yılında yatırımcı olarak güneş enerjisi sektörüne giriş yaptık. Aynı yıl 1 MWe Güneş Enerji Santralimizi devreye alarak işletme sürecini başlatmış olduk. 2015 yılında 4 MWe, 2016 yılına geldiğimizde ise 50 MWe’lik bir kurulu güce ulaşmıştık. 2017 yılının sonuna doğru da yine kendi yatırımlarımızla 100 MWe’lik kapasiteye ulaştık. 2014’te başladığımız bu süreçte kurulumlar arttıkça bakım, onarım ve işletme için saha tarafında kendi ekiplerimizi de oluşturmaya başladık. 100 MWe’lik kapasiteye ulaştıktan sonra kurulumlara biraz ara verdik ve ekip olarak (saha ve merkez ekibi) işletmeye odaklandık.

O süreçte EPC garantileri çok işlevsel olmayınca işletme sürecini kendimiz yürütmeye başladık. Bu esnada teknik ekiplerimiz için ciddi yatırımlar yaparak Türkiye genelinde 12 farklı ilde işletme-bakım-onarım faaliyetlerini gerçekleştirecek tam teçhizatlı 15 mobil ekip oluşturduk.

İlk 3 yıl kendi tesislerimizi yönettikten sonra, 2017 yılı itibariyle hâlihazırda mevcut olan tecrübeli 15 mobil ekiple diğer yatırımcılara da hizmet vermeyi hedefledik. 2018 ve 2019 yıllarında kendi yatırımlarımız haricinde yaklaşık 50 MWp’lik bir müşteri portföyüne ulaştık. Şu anda bakım, onarım ve işletme olarak toplamda 159 MWp Güneş Enerji Santralinin işletme-bakım-onarım faaliyetlerini yönetiyoruz.”

Varlık yönetimi ile tüm süreçler kontrol altında

Yönetmiş oldukları işletme-bakım-onarım faaliyetlerinin tamamına varlık yönetimi olarak baktıklarını ve GES’lerin yönetiminde etkisi olan tüm süreçleri kontrol ettiklerini belirten Sunsis Teknik Grup Müdürü Ahmet Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece sahada gerçekleştirilen bakım-onarım faaliyetlerini değil, arka planda kontrol ve takip edilmesi gereken birçok süreci de biz yürütüyoruz. Örneğin, tesislerde fatura takibi, garanti süreci takibi, tüketim tesisleri kontrolü, yedek malzeme stok yönetimi gibi saha faaliyetlerini destekleyici tüm hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Dolaysıyla yatırımcıların bu konuya şöyle bakmasını bekliyoruz: Güneş enerjisi santrali sadece bir ya da iki saha personeliyle yürütülen ya da yönetilen bir iş olmamalıdır. Saha faaliyetlerini destekleyici diğer unsurlarda yönetime dahil edilerek aynı şekilde profesyonel bir şekilde takip edilmelidir.

Saha faaliyetlerini destekleyen en önemli bileşen olan işletme sigortası yönetimi ile ilgili olarak, yaklaşık 5 yıldır geliştirmekte olduğumuz ve aslında yatırımcıların yatırım riskini büyük ölçüde garanti altına alan işletme poliçemizden diğer yatırımcıların da faydalanmasının ciddi avantajlar sağlayacağına inanıyoruz.  Çünkü çok geniş kapsamlı bir işletme poliçesi sunuyoruz ve güneş enerjisi santrallerinde oluşabilecek birçok hasara karşı yatırımcıları teminat altına alabiliyoruz. Bizim çözüm ortağımızla birlikte geliştirdiğimiz işletme poliçesi içerisinde, pek çok poliçede olmayan, GES’lere özel maddeler yer alıyor. Örneğin kademeli muafiyet bunlardan birisidir ve pek çok poliçede yer almayan bir husustur. Bir tesiste bir invertör arızalandığı zaman maliyeti aşağı yukarı 3.000-3.500 € olmaktadır. Fakat normal bir poliçede muafiyet 10.000 €’lardan başlıyor. Dolayısıyla invertörü muafiyet altında kaldığı için sigortadan alamıyorsunuz. Ama kademeli muafiyeti uyguladığımız zaman, örnek veriyorum 5.000 €’ a kadar tüm arızalarda muafiyet 300 €, 10.000 €’ya kadar oluşan arızalarda muafiyet 1000 € gibi kademeler oluşturuluyor. Dolayısıyla cihaz bazında bir muafiyet uyguluyorsunuz, o da ekstra avantaj sağlıyor.

Öte yandan teknolojik gelişmelere değişen yönetmeliklere bakarsak kısa zamanda güneş enerjisi ile entegre çalışan başka kaynaklara dayalı hibrit sistemlerin hayatımıza gireceğini görebiliriz. Güneş enerjisi santrallerinin yanında belki bir rüzgâr tesisi, belki bir biyoenerji tesisi yer alacak. Bu tesisleri yönetmek tabii ki biraz daha karmaşık hale gelecek ve iki farklı ekibin birbiriyle çalışması gerekecek. Dolayısıyla burada yine ciddi bir organizasyona ihtiyaç duyulacak. Bir sonraki aşama da depolama olacaktır. Depolamayı da bu tesislere entegre ettiğiniz zaman bu sistemleri yönetmek daha da zorlaşarak profesyonel desteği kaçınılmaz hale getirecektir. Dolayısıyla yatırımcıların sadece bakım onarım olarak saha faaliyetlerine odaklanmak yerine bütüncül bir yaklaşımla varlık yönetimine odaklanmaları gerektiğini savunuyoruz.

Sadece saha faaliyetlerine odaklanmak ve bunun için ekip oluşturmak işletme maliyetleri düşürecektir ancak uzun vadede kârlılık azalacaktır ve sürdürülebilir bir sistem olmayacaktır. Saha ekiplerini destekleyici işletme ve koordinasyon ekipleri tarafından yürütülmesi gereken faaliyetler doğru yürütülmediği için de ciddi kâr kayıpları olacaktır. Bu sebeple biz güneş enerjisi santrali yönetiminin birkaç kişilik saha ekibine ek olarak birbirleri ile koordineli çalışan, muhasebe-finans-bütçe-idari işler-izleme ve analiz ekiplerinden oluşan bir organizasyon tarafından yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Enerjide olan teknolojik gelişmeler de bu organizasyon şemasının bir gereklilik olduğunu zamanla gösterecektir. Son olarak yatırımcıların santral yönetimlerini konuda profesyonel varlık yönetimi firmalarına bırakmalarını öneriyoruz. Sunsis olarak bu konuda tecrübeli ekibimizle yatırımcılara destek olmaya devam edeceğiz.”

Sunsis Teknik Grup Müdürü Ahmet Kaya

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com