Connect with us

Hukuk ve Profesyonel Hizmetler

Aylık mahsuplaşma düzenlemesini de içeren yönetmelik yayınlandı

Yayın Tarihi

on

Resmi Gazete’nin 12 Mayıs 2019 tarihli 30772 sayılı nüshasında “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” başlığıyla yeni bir yönetmelik yayınlandı.

Güneş enerjisi sektörünün uzun süredir beklediği aylık mahsuplaşma uygulaması da, yönetmeliğin Aylık mahsuplaşma uygulanması başlıklı 26. Maddesiyle resmileşmiş oldu.

Resmi Gazete’nin ilgili nüshasında buradan ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Hukuk ve Profesyonel Hizmetler

Bakan Dönmez “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı yaptı

Yayın Tarihi

on

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabı üzerinden “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı yaptı.

Lisanssız yenilenebilir enerjide kurulu güç sınırının 1 MW’den 5 MW’a çıkarılmasının ve aylık mahsuplaşma esasının getirilmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından paylaştığı görselle ‘kendi elektriğini kendin üret’ çağrısı yaptı.

Şahsi Twitter hasabından “Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin hızlı yükselişi devam ediyor” başlığı taşıyan bir görsel paylaşan Bakan Dönmez, yeni düzenlemelere ve bunların neler getireceğine ilişkin madde madde açıklamalarda bulundu.

Lisanssız kurulu güç sınırının 1 MW’den 5 MW’e yükseltildiği kaydedilen açıklamada, işletmelerin ya da vatandaşların lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebileceği kaydedildi.

Mesken aboneleri için 10 kW; tüm işletmeler ve kamu kurumları içinse 5 MW’a kadar kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasının satılabileceği bilgisi paylaşılan açıklamada; düzenlemeyle güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi yapabilecek âtıl haldeki çatı; cephe vb. alanların değerlendirilmesinin hedeflendiği bilgisi verildi.

Tarımsal sulama aboneleri; içme suyu tesisleri; atık arıtma tesisleri ve kamu kurumları da uygulamaya dâhil edilirken; YEKDEM mekanizmasına tabi tesislerde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik için kendi abone grubundaki tek zamanlı aktif enerji bedeli tesis işletmeye alındıktan itibaren 10 yıl geçerli olacaktır esasının getirildiği vurgulandı.

Üretim ve tüketim noktası aynı olmak şartıyla mevcut bağlantı gücünü aşmamak üzere güneş ya da rüzgâr santrali kurulabileceği belirtilen açıklamada; yeni düzenlemeyle aylık mahsuplaşma esnekliği de getirildiği kaydedildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; 10 Mayıs tarihinde ise yine Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı paylaşmıştı:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesislerinde kurulu güç üst sınırı 1 MW’dan 5 MW’a yükseltildi. Lisans alma ya da şirket kurma yükümlülüğü olmadan; bürokrasiye takılmadan vatandaşlarımız ve işletmelerimiz artık daha fazla elektrik üretebilecek.”

Devamını Oku

Hukuk ve Profesyonel Hizmetler

Elektrik depolama yönetmeliği taslağı kamuoyuna sunuldu

Yayın Tarihi

on

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik depolama ile ilgili hazırlanan yasal düzenlemenin kamuoyunun görüşüne açıldığını duyurdu.

EPDK’nın internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Elektrik depolama faaliyetlerine ilişkin olarak Elektrik Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği Taslağı ve Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliklerinde ve Otomatik Sayaç Okuma Sistemlerinin Kapsamına ve Sayaç Değerlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Taslaklar ilgililerin görüşlerinin alınmasını teminen Kurumumuz internet sayfasında 8 Şubat 2019 tarihine kadar görüşe açılmıştır. İlgililerin değişiklik taslakları hakkındaki görüş ve önerilerini, gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesini teminen 8 Şubat 2019 tarihine kadar (MS Word) formatında otep@epdk.org.tr e-posta adresine göndermeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur. Görüşlerin bildirilmesinde Görüş Bildirim Formunun kullanılması rica olunur. Uygun formatta gönderilmeyen görüşler dikkate alınmayacaktır.”

Açıklamaya ulaşmak için tıklayınız.

Devamını Oku

Hukuk ve Profesyonel Hizmetler

Sanayi sitelerindeki yenilenebilir yatırımlarına KDV muafiyeti

Yayın Tarihi

on

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmekte olan Bazı Kanun Hükmünde Kararnamalerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin ilk 29 maddesi; Genel Kurul’daki görüşmelerin ardından kabul edildi. Teklifin 18. maddesi, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun (KDV) istisnaları düzenleyen 13. maddesine “yenilenebilir ve diğer enerji” ifadesinin eklenmesini öngörüyor.

Teklifteki ilgili madde şu şekilde:

“MADDE 18- Madde ile, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 13 üncü maddesinin (j) bendine “yenilenebilir ve diğer enerji” ibaresinin eklenmesi yönünde düzenleme yapılması suretiyle; yenilenebilir enerji kaynaklarının (jeotermal, güneş, rüzgar vb.) tarımsal üretimde yaygınlaşması ve etkin olarak kullanılması sayesinde üretim maliyetlerinin önemli oranda düşürülmesi; ve tarıma dayalı ihtisas OSB yatırımlarının daha etkin, verimli ve devamlı olmasına katkı sağlanması öngörülmektedir.”

Değişiklikle birlikte organize sanayi bölgelerinde yapılacak yenilenebilir enerji yatırımlarına KDV muafiyeti getirilmektedir.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com