Connect with us

Etkinlikler

Bakan Dönmez: “Yenilenebilirde kurulu güç yüzde 200 arttı”

Yayın Tarihi

on

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Temiz Enerjinin Geleceği: Nükleerin Rolü Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kurulu gücünü son 10 yılda yaklaşık yüzde 200 artırdığına işaret etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Çin’e yaptığı resmi ziyarete eşlik ettiğini ve Türkiye ile Çin arasında nükleer enerji başta olmak üzere enerjinin diğer alanlarında da iş birliğinin artırılması için görüşmeler gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Her iki ülkenin de bu yönde güçlü bir siyasi iradesi olduğuna dikkati çeken Dönmez; “Çin ve Türkiye enerji konularında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip. İnanıyorum ki; iki ülkenin sinerjisi önemli projelerin ortaya çıkmasında önemli bir itici güç olacak” diye konuştu.
Bakan Dönmez; Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kurulu gücünü son 10 yılda yaklaşık yüzde 200 artırdığına işaret etti. Yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu gücün toplam kurulu güç içindeki payının da yüzde 50’lere yükseldiğini bildiren Dönmez; şunları kaydetti:

“Temiz enerji konusunda en fazla eğildiğimiz alanlardan birisi de enerji verimliliği. Enerji verimliliği bizim için en temiz yerli ve milli kaynaktır. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planımızdaki her bir maddenin süratle hayata geçmesi için yoğun bir mesai içerisindeyiz. Sağlayacağı ilave enerji arzının yanı sıra 2023’e kadar birincil enerji tüketimimizde sağlayacağımız yüzde 14’lük azalma sera gazı salınımında 66,6 milyon ton karbon salımı azaltımı da sağlayacak. Enerji politikalarımızı hiçbir zaman çevre politikalarından ayrı tutmadık. ‘Her ne pahasına olursa olsun’ gibi çarpık bir anlayışla değil; insanımıza ve doğaya değer katan enerji politikaları geliştirdik. Bugün Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ülkeleri arasında en düşük karbon salımı yapan ülkelerin başında geliyoruz.”

Türkiye’nin nükleer enerji yatırımlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Dönmez; Akkuyu’nun temelinin atılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük hedeflerinden birinin daha gerçeğe dönüştüğünü ve Türkiye’nin nükleer hikayesinin son yarım yüzyılda büyük bir sürüncemeyle geçtiğini anımsattı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Enerji Çalışanları Haftası kutlu olsun!

Yayın Tarihi

on

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bizzat duyurduğu Enerji Çalışanları Haftası, şirketler ve kamu kurumları tarafından kutlanıyor.

Her yıl kasım ayının ikinci haftası kutlanması planlanan Enerji Çalışanları Haftası için Enerji İletişim Grubu (EİG) tarafından özel bir video hazırlandı. Video, sosyal medyada #sensizolmaz ve #enerjinizicinvariz etiketleri ile paylaşılıyor.

Enerjinin ve enerji çalışanlarının önemine dikkat çekmek için düzenlenen Enerji Çalışanları Haftası, gelecek yıllarda da Kasım ayının ikinci haftasında kutlanacak.

Devamını Oku

Etkinlikler

“Depolamaya dünya genelinde 2025’e kadar 150 milyar dolarlık yatırım yapılacak”

Yayın Tarihi

on

12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF’in 2. günü, “Enerji Depolama Alanındaki Yeni Teknolojiler” başlıklı bir oturuma ev sahipliği yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın açılış konuşması yaptığı oturum, EÜD Başkan Yardımcısı ve İçtaş Enerji Grup Başkanı Korkut Öztürkmen’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturuma Altınay Elektromobilite ve Enerji Teknolojileri Genel Müdürü Selman Tosunoğlu, Shura Kıdemli Enerji Analisti Yael Taranto ve DNV GL Enerji Danışma Ekibi Lideri Faik Tursun konuşmacı olarak katıldı.

 Depolamanın arz güvenliğine önemli esneklik sağladığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, bu teknolojilerin yerli ve yenilenebilir enerji kapasitesini sonuna kadar kullanmak isteyen ülkemiz için ciddi fırsatlar getirdiğini ifade etti. Son dönemde yaptıkları çalışmalar sayesinde, frekans kontrolünden kesintili üretim kaynaklarının kesintisiz hale getirilmesine kadar farklı alanlarda büyük ilerlemeler sağlandığını belirten Tancan, Enerji Bakanlığı’nın 2017-2027 döneminde 10 bin megavat rüzgar ve güneş kurulu gücünü elektrik sistemine kazandırma amacıyla çalıştığını; yenilenebilir enerjinin verimli bir şekilde depolanmasının ve ihtiyacı karşılayacak en uygun dönüşümlerin geliştirilmesinin ilerleyen yıllarda Türkiye’ye çok önemli kazanımlar sağlayacağını kaydetti.

“Güneş çatı uygulamaları pil bazlı depolama ile desteklenirse enerji arz talebinde ve fiyat oluşumunda büyük değişiklikler beklenebilir”

EÜD olarak depolama konusuyla ilgili yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve bu alandaki mevzuatın yıl sonundan önce devreye girmesini beklediklerini söyleyen EÜD Başkan Yardımcısı ve İçtaş Enerji Grup Başkanı Korkut Öztürkmen de  “Böylece depolama alanındaki yatırımların önü açılmış olacak” dedi. Depolama konusunda dünya genelinde 2025 yılına kadar 150 milyar dolarlık yatırım yapılacağının öngörüldüğünü belirten Öztürkmen, lityum-iyon bazlı pil teknolojisinde maliyetlerin hızla düşüşünün devam edeceğine; 2025 yılında bu teknolojinin fizibilite açısından doğal gaz santrallerinin bile önüne geçebileceğine dikkat çekti. “Ülkemizde güneş çatı uygulamaları pil bazlı depolama ile desteklenirse enerji arz- talebinde ve fiyat oluşumunda büyük değişiklikler bekleyebiliriz” diyen Korkut Öztürkmen, sadece lityum-iyon pil teknolojisinin değil diğer depolama teknolojilerinin de hızla gelişme sağladığının altını çizdi.

Devamını Oku

Etkinlikler

Solarex İstanbul ve GÜNDER işbirliği sürüyor

Yayın Tarihi

on

Güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji sektörünün Türkiye’deki ilk ve tek uluslararası fuarı olan SOLAREX İstanbul, sivil toplum kuruluşları ile etkin işbirliklerini sürdürerek çalışmalarına devam ediyor.

 2 – 4 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçileri ile 13. kez buluşacak olan Solarex İstanbul Fuarı’nın yöneticileri 2020 çalışmaları için, GÜNDER – Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Başkanı Kutay Kaleli ile bir araya geldi. Ülkemizi de etkileyen global sıkıntılara rağmen solar sektöründeki yenilikler, hedefler, beklentiler ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Yapılan görüşmeler sonrasında sektörün ihtiyacı olan katkıları sağlamak, fuarın gerek katılımcı gerekse ziyaretçi nezdinde tüm sektör için güçlü bir ticari zemin oluşturmasının öneminden hareketle 2020 yılında da  işbirliğini daha da güçlendirerek sürdürmeye karar verdiler.

13. yılında istikrarlı büyümesine devam eden Solarex İstanbul Fuarı GÜNDER ile yaptığı işbirliği ile Avrupa ve özellikle Ortadoğu ve kuzey Afrika bölgesindeki solar sektörünün önde gelen kuruluşları ile güçlü temaslar geliştirerek 2020 yılında önemli projelere imza atmayı hedefliyor.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com