Connect with us

Etkinlikler

Dünya liderleri iklim toplantısındaki sıcaklığı hissediyorlar

Yayın Tarihi

on

Birleşmiş Milletler iklim değişikliği zirvesi

İnsanlık iklim değişikliğine savaş açmışken, BM başkanlığı, her dünya liderinin “Özel Eylem Toplantısı”nda söz almasını planlamıyor.

Sadece yeni, özel ve cesur planları olanlar podyuma ve dünyada büyüyen iklim farkındalığına yön verebilirler.Bu da Brezilya’nın, Suudi Arabistan’ın, Polonya’nın toplantıda yerinde oturması anlamına geliyor.

Guterres, “İnsanlar, sadece pozitif adımlarla gelirlerse konuşabilirler. Bir tür bilet bu”, diyor.

Sorunun vehametini ortaya koymak için BM Dünya Meteoroloji Örgütü, geçen yıllarda ısınma, deniz seviyesi ve karbon kirliliği sorunlarının tüm dünyada artışa geçtiğini gösteren bir rapor yayınladı.

Brezilya, Polonya ve S. Arabistan’ın iklim değişikliği önergeleri yetersiz kaldı, dolayısıyla toplantıda yer almayacaklar. Anonim konuşan bir BM görevlisine göre toplantı, ABD’ninse umurunda olmadı.

Toplantı çıtası o kadar yüksek değil: 64 ülkeden liderler, AB, bir düzineden biraz fazla bankalar ve firmalar, birkaç şehir ve bir eyalet, genel sekreterliğin toplantısında planlarını sunacaklar.

Guterres, ülkelerin 2050 yılında karbon bakımından nötr duruma gelmesini istiyor. Diğer deyişle, havaya, bitkiler ya da teknoloji tarafında emilenden daha fazla miktarda sera etkisi yayan gaz salmayacaklar.

Guterres, durumun acil olduğunu, çünkü iklim değişikliğinin zamanımızın sorunu olarak ortaya çıktığını ifade ediyor ve ekliyor: “İlk defa, insanla doğa, insanla gezegen arasında bir savaş var”.

Pazar günüyse BM, kendi karbon kirliliğini gelecek altı yılda %25 oranında ve 2030’da %45 oranında düşüreceğini ilan etti.

Ülkeler, 2009’da ısınmayı 2ºC düzeyinde, 2015’teyse, ikincil ve daha güç bir hedef ekleyerek, 1.5 ºC düzeyinde tutma konusunda anlaştılar. Yeni hava ajansı raporlarıysa ısınmanın çoktan 1.1 ºC düzeyine ulaştığını gösteriyor. Bu da çabaların 0.9 ºC ısınmayı, hatta şimdiden itibaren 0.4 ºC ısınmayı engelleme amaçlı olacağını gösteriyor.

Hava ajansı son beş yılın en sıcak beş yıllık dilim olarak kayda geçtiğini, son yıllarda da sıçrama yaşanarak, on yılın ilk beş yılından dahi sıcak geçtiğini bildirdi.

İklim değişikliği, okyanus ve buz konularına daha kapsamlı, uluslararası boyutta inceleme getiren bir rapor Hükümetler Arası Panelde yayınlanacak.

Cornell Üniversitesi İklim Bilim İnsanı Natalie Mahowald şunları söyledi: “Yeni rapor, karbondioksit emisyonlarında daha çok ilerleme sağlamanın önemini vurguluyor. Umut ederiz ki, BM İklim Toplantısı daha çok eylemi teşvik edecek.

kaynak: Washingtonpost

Etkinlikler

SOLAREX’TEN, FUARLA EŞ ZAMANLI SOLAR ZİRVESİ

Yayın Tarihi

on

Yazar

ULUSLARARASI SOLAREX İSTANBUL FUARI; FUARLA EŞ ZAMANLI SOLAR ZİRVESİ DÜZENLEYECEK!

Türkiye’deki ilk ve tek, Avrasya’nın en büyük spesifik fuarı SOLAREX İstanbul, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla işbirlikleri kapsamında fuar ile eş zamanlı, güçlü bir solar zirvesi için hazırlıklarına başladı.

SOLAREX İstanbul Fuarı, 2 – 4 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 13. kez ziyaretçileri ile buluşacak. Solar sektörünün Avrasya bölgesindeki en büyük fuarı olma misyonundan hareketle uluslararası arenada bilgi, vizyon sahibi önemli kurum ve kişileri ülkemizde ağırlayacak.

Solar sektörünün uluslararası arenada gücünü ortaya koyması ve sağlam bir zemin oluşturması için  var gücüyle çalışan fuar ekibi, uluslararası basın kuruluşlarıyla da ilişkilerini sürdürüyor.

Dünyanın en büyük enerji devlerinin yer aldığı ve binden fazla ürün ve markanın temsil edildiği SOLAREX İstanbul; tanıtım amacıyla dünyanın en önemli solar etkinliklerinde yerini almaya devam ediyor.

Ekim ayında Energy Taiwan Fuarı’nı ziyaret eden SOLAREX İstanbul ekibi Kasım ayındaki, yeni rotası  Dubai The BIG 5 Solar fuarı oldu.

 

Devamını Oku

Etkinlikler

Güneşin yeni çekim merkezi Solar İstanbul, 11-13 Mart’ta

Yayın Tarihi

on

15 Kasım’da açıklanan 1.000 MW’lık Güneş YEKA-3 yarışmalarıyla Türkiye enerji yelpazesindeki payını büyütmeye hazırlanan güneş enerjisi sektörü, 11-13 Mart 2020’de yapılacak olan Solar İstanbul – Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı’nda sektörün bugününü ve geleceğini vizyoner bir bakışla ele alma fırsatı bulacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da desteğiyle 2020 yılında ilk kez düzenlenecek olan Solar İstanbul 2020, yerli yatırımcı ve sanayicileri küresel oyuncularla bir araya getirecek.

Türkiye’nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden TG Expo Uluslararası Fuarcılık ve güneş enerjisi sektörünün etkin dernekleri GENSED, GÜYAD ve GÜNDER iş birliği ile İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Solar İstanbul 2020, B2B görüşmeleri, uluslararası konuşmacıların yer aldığı konferans programıyla bir fuardan çok daha fazlasını sektöre sunuyor.  İklim değişikliği, mevzuat, yeni iş modelleri, şehirler ve solar mimari, kamu ve yeni politikalar, akıllı şebekeler ve güneş enerjisi, global pazarlar ve hibrit modeller ise, konferansta ele alınması planlanan 20’yi aşkın konu başlığından yalnızca birkaçını oluşturuyor.

Devamını Oku

Etkinlikler

Enerji Çalışanları Haftası kutlu olsun!

Yayın Tarihi

on

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bizzat duyurduğu Enerji Çalışanları Haftası, şirketler ve kamu kurumları tarafından kutlanıyor.

Her yıl kasım ayının ikinci haftası kutlanması planlanan Enerji Çalışanları Haftası için Enerji İletişim Grubu (EİG) tarafından özel bir video hazırlandı. Video, sosyal medyada #sensizolmaz ve #enerjinizicinvariz etiketleri ile paylaşılıyor.

Enerjinin ve enerji çalışanlarının önemine dikkat çekmek için düzenlenen Enerji Çalışanları Haftası, gelecek yıllarda da Kasım ayının ikinci haftasında kutlanacak.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com