Connect with us

GES Yatırımcıları

First Solar’dan yenilenebilir enerji taahhüdü

Yayın Tarihi

on

Amerika’nın en büyük güneş enerjisi şirketi RE100’e katıldı ve ABD’ye 2026 yılına kadar yenilenebilir enerji sözü verdi. 

First Solar, Inc. bugün, küresel fotovoltaik (PV) güneş enerjisi üretim faaliyetlerinin yüzde 100’ünü 2028 yılına kadar yenilenebilir enerjiyle gerçekleştirme  taahhüdünü açıkladı. Şirket, geçici bir hedefin bir parçası olarak ABD’deki tesislerini karbonsuz elektriğe geçirme sözü verdi 

En Düşük Karbonlu Güneş Enerjisi

First Solar, Inc. bugün, 2028 yılına kadar küresel fotovoltaik (PV) güneş enerjisi üretim operasyonlarının yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji ile çalıştırma taahhüdünü ilan etti. Şirket, geçici bir hedefin parçası olarak, 2026 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tesislerini karbonsuz elektriğe geçirme sözü verdi. 

Şirketin Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını kapsayan taahhütler, First Solar’ın yüzde 100 yenilenebilir enerjiye adanmış etkili işletmeleri bir araya getiren küresel bir işbirliği girişimi olan RE100’e katılmasıyla açıklandı. RE100, CDP ile ortaklaşa, uluslararası kar amacı gütmeyen İklim Grubu tarafından yönetilmektedir.

First Solar CEO’su Mark Widmar konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “Yüzde 100 yenilenebilir olma konusunda güvenilir bir taahhütte bulunmak, hafife aldığımız bir karar değildir., Bugün verdiğimiz sözün tutabileceğimiz bir söz olmasını sağlamak bizim için çok önemliydi. Bu taahhütle, halihazırda sektördeki en düşük olan karbon ayak izimizi daha da azaltacak ve daha temiz güneş enerjisi vaadini gerçekleştirme yolunda ilerleyeceğiz. Güneş enerjisi üretim endüstrisinin karbondan arındırmanın zorlu hedefleri belirleme konusunda sorumluluğa sahip olduğunun farkındayız ve kararımızın diğer PV üreticilerini kendi taahhütlerini vermeye teşvik edeceğini umuyoruz.”

Dünya’nın en büyük güneş üreticileri arasındaki tek Amerikan firması olan First Solar, 1999’daki kuruluşundan bu yana ikinci on yılını kutluyor. Firma, tüm Dünya’da 45 ülkeye toplamda 25 GW’a karşışlık gelen PV modülünün teslimatını yaptı. ABD, Malezya ve Vietnam’daki işletmelerle First Solar 2019’u toplam yıllık 5.5 GW’a karşılık gelen üretimle kapattı. Aynı zamanda, Ohio’daki 1.9 GW üretim noktasıyla, Batı Yarıküresi’nde de en büyük güneş imalatçısı konumunda bulunuyor. 

First Solar Üretim Operasyonları Yetkilisi Mike Koralewski konuyla ilgili olarak, “Uzun vadeli, sabit fiyatlı yenilenebilir enerjimizle sadece enerji fiyatı dalgalanmalarına değil aynı zamanda sürdürülebilir enerji geleceğine de yatırım yapıyoruz”, dedi. “Stratejimizin parçası olarak, ek yenilenebilir enerjijinin aktarımını, özellikle de Malezya ve Vietnam’daki tesislerimiz için desteklemekte kararlıyız.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GES Yatırımcıları

Turbo Enerji, Pamesa’nın güneş fotovoltaik Projesinin genişletilmesine katılıyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

Pamesa Grupo Empresarial, verimli bir şekilde tüketilmek üzere güneş enerjisi üretmek ve depolamak ve CO2 tasarrufunu en üst düzeye çıkarmak amacıyla, monokristal silikon modüller ve Turbo Energy şirketinden bir dizi hepsi bir arada SunBox Smart ekipmanı kurarak fotovoltaik güneş enerjisi planını genişletti.

SunBox ekipmanı, panellerden gelen güneş enerjisi kullanımını otomatik olarak ve anında optimize eden akıllı yönetim yazılımı kullanır. Bu anlamda şirket, “Yazılım, binanın enerji tüketim programları, herhangi bir zamanda elektriğin maliyeti veya herhangi bir zamanda mevcut ve gelecekteki hava durumu gibi parametrelere bağlı olarak güneş tarafından üretilen enerjinin tüketimi veya depolanması ile ilgili kararlar alır. belirli bir konum”.

Turbo Energy’nin de üyesi olduğu Umbrella Capital grubunun bir üyesi olan IM2 Energía Solar şirketi, tüm ofisi besleyen Pamesa Cerámica ofisleri için 256 kW güneş paneli ve 50 kWh pil kurdu. ve showroom kompleksi. Lojistik Merkezi’nde ağırlıklı olarak gece ve gündüz malzeme taşıyan forkliftlere güç sağlamak için kullanılacak 6,36 kW’lık paneller ve 107 kWh’lik piller bulunuyor.

Devamını Oku

Büyük Ölçekli Güneş Projeleri

Ekvator Enerji Grubu’ndan 4. güneş santrali yatırımı

Yayın Tarihi

on

Yazar

Ekvator Enerji Grubu, ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi yatırımlarına devam ediyor. Ekvator Enerji Grubu yeni yatırımı 6,94 MW kurulu güce sahip Batman GES ile toplam kurulu gücünü 28,05 MW’a çıkardı.

Ekvator Enerji Grubu, Şanlıurfa ilinde 100.627 m2 alanda kurulu, 26.195 adet güneş paneli kullanılan ve 6,94 MW kurulu güce sahip olan Batman Güneş Santrali’ni satın alarak elektrik üretim gücünü artırdı. Bu sayede, ortalama 2.460 adet meskenin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanması ve 312.980 adet ağacın çevreye sağlayacağı katkıya denk karbon salınımının azaltılması hedeflenmektedir.

Ekvator Enerji Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Kubilay Şakar yeni yatırımları ile ilgili “Gelecek nesillere karşı yeşil bir dünya bırakma sorumluluğumuz olduğu inancıyla yatırımlarımızı yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi doğrultusunda yaparak yakın zamanda imzalanan Paris Anlaşması’nı destekliyoruz. Sadece Türkiye’de değil dünyada iklim değişikliği ile sürdürülen mücadelede şirketlere de büyük rol düşüyor. Bu yatırımımızla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimde toplamda 28,05 MW kurulu güce ulaştık ve santrallerimizden elde edilen elektrik üretimi ile yılda toplam 1.275.475 adet ağacın çevreye sağladığı faydaya denk karbon salınımının azaltılmasına katkıda bulunuyoruz.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Devamını Oku

GES Yatırımcıları

GÜYAD’tan enerji üretiminde ‘kuraklık’ uyarısı

Yayın Tarihi

on

Yazar

GÜYAD Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök, konuk olarak katıldığı Bloomberg HT Finans Merkezi programında kuraklığın hidroelektrik santrallerden enerji üretimini olumsuz etkilediği uyarısı yaptı. Programda, yalnız bu yıl değil özellikle son 5 yılda yaşanan kuraklığa vurgu yapan Özkök, yaşanan olumsuz süreçte proje fizibilitelerinin neredeyse yarıya yakın oranda olumsuz etkilendiğini ve konuyla ilgili olarak karar verici mercilerden destek beklediklerini belirtti. “Özellikle dövizin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde Türkiye’nin dövizi Türkiye’de kalmalı” diyen Özkök, Türkiye’de her yıl 5 bin MW güneş, 5 bin MW da rüzgar enerjisi kurulu gücü için altyapı kurulması gerektiğini belirtti.

“Rüzgar ve güneşte düzenli kapasite artışı önemli”

Son 5-6 yılda yaşanan kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerde enerji üretiminde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Özkök, bu durumun projelerin fizibilitesini yarı yarıya oranda olumsuz etkilediğini söyleyerek konuyla ilgili olarak karar verici mercilere taleplerini ilettiklerini ve ’sistem kullanım bedelleri’ ile ilgili düzenlemeler konusunda destek beklediklerini dile getirdi.

Yaz mevsimiyle birlikte artan klima yükünün tamamen yerli ve milli kaynaklar olan güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklı enerji projeleriyle karşılanabileceğine dikkat çeken GÜYAD Başkanı Cem Özkök, Türkiye’de yaklaşık 7.000 MW güneş ve 9.000 MW’lık rüzgar kurulu gücünün bulunduğunu, bunun ülkemiz için yetersiz olduğunu kaydederek şunları söyledi: Türkiye güneşi, rüzgarı bol ve jeotermal yönünden zengin bir ülke. Özellikle yazın ortaya çıkan klima yükünü rahatlıkla güneşle karşılayabiliriz. Türkiye olarak yılda 3 bin MW, 5 bin MW Türkiye çok rahatlıkla güneş santrali, rüzgar santrali yapabiliriz. Gönül isterdi ki doğal gaz santrallerimiz dövizin bu kadar yüksek olduğu bir zamanda daha az kullanılmış olsun. Ancak Türkiye bildiğiniz gibi Gazprom’un dünyadaki en büyük ikinci büyük müşterisi. Yerli milli enerjimiz olan güneş rüzgar ve jeotermale daha fazla ağırlık vermeliyiz. Ayrıca bizim rüzgarlarda mekanik kapasitelerimiz var, bunu da TEİAŞ’ın onayı sonrası elektriğe çevirip bunları lisansa derç edip, buradan da bin, bin 500 MW kadar kapasite elde edebiliriz, ki bu kapasite güneşte de var. Ülke olarak iyi yoldayız ama biraz daha hızlanmalıyız. Almanya’nın ışınımı bizim yarımız seviyesinde ama onların 55 bin MW güneş kurulu gücü var. Bizim toplam 7 bin MW güneş, 9 bin MW rüzgarımız az. Peki neden artıramıyoruz? Biraz yavaş hareket ediyoruz, biraz da bunların hepsi neticede bir finansman, zaman ve altyapı meselesi. Bizim yılda 3 bin, 5 bin MW güneş, bir o kadar da rüzgar yapıyor olmamız lazım. Biz GÜYAD olarak diyoruz ki yılda 5 bin MW güneş ve 5 bin MW rüzgar yapabilmek için altyapı kurmalıyız. Ve bu yatırımları yapmalıyız. Türkiye’nin dövizi Türkiye’de kalsın; yerli milli gerçek enerjimiz güneş, rüzgar ve jeotermaldir.”

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com