Connect with us

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

General Solar’ın “tek işi” güneş

Yayın Tarihi

on

Solar İstanbul’un en hareketli noktalarından biri General Solar standıydı. Firmaya ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş ve Genel Müdür Ercan Dinçer’le bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ali Bey, sizi ve firmanızı yakından tanıyabilir miyiz?

1967 Gaziantep doğumluyum. 2010 yılında güneş enerjisi sektörüne panel üretimi ve akabinde EPC ile giriş yaptık. Daha sonra 2017 yılında panel üretiminden tamamen çıkarak sadece EPC’ye odaklanma kararı aldık. Halen de bu şekilde devam ediyoruz. 

Firmamız lisanssız elektrik üretimi kapsamında kendi enerjilerini elde etmeleri için, işletmelerin maliyetlerini düşürerek rekabet konusunda avantajlı hale getirmek adına birçok başarılı projeye imza atmıştır. 2013 yılında Çanakkale ve Gaziantep’te başladığımız Çatı GES projesi kurulumları serüvenimize daha sonra İZKA kapsamında İzmir Torbalı ve Kemalpaşa’da devam ettik. İlerleyen dönemlerde Gaziantep Gülen Mantar çatısına, Afyon Cumhuriyet Sucukları tesisinin çatısına ve Bursa Olca Salça fabrikasının çatısına kurulan projeler diğer öne çıkan projelerimizdendir.  Türkiye’nin muhtelif yerlerinde çatı ve arazileri üzerine kurmuş olduğumuz santrallerimiz var. Yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz.  Hem çatı hem de arazi üzerinde aşağı yukarı 200 MW civarında kurulmuş ya da kurulmakta olan santralimiz mevcut. Türkiye’de çatı referansında güçlü durumdayız. 

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis başta olmak üzere sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla anlaşmış olduğumuz 25 MW gücündeki Çatı GES’ler ile de anahtar teslim kurulumlarımıza devam etmekteyiz.

Hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Projelerimizde ilk başvurudan geçici kabule kadar olan proje alanı keşfinin yapılması, keşifte alınan ölçümler ve bilgiler dâhilinde uygun proje tasarımının yapılması ve proje onay süreci, dünya çapında kabul görmüş kalite standartlarına sahip Güneş Enerji Sistemi ekipmanlarının montajının yapılması, sistem entegrasyonu, teşvik ve hibe süreçlerinin takibi, tesisin test, devreye alma ve kabul işlemlerini yapana kadar iş takibi ve sorumluluğu tamamen bizde oluyor. Bitirip teslim çalışması sağlıyoruz. İki yıl da bakımını üstleniyoruz yaptığımız santrallerin. 

Yatırımcılarımıza kaliteli hizmeti sağlamayı amaç edindiğimiz bu yolda düzenli olarak ekibimize gerekli eğitimleri sağlayarak, gelişerek ilerlemeye devam ediyoruz. Aynı zamanda yatırımcılarımızın nakit akışlarına uygun finansman desteği için de anlaşmalar yaparak hizmet alanımızı genişletiyoruz. Temiz enerji dönüşümünde rol almaktan gurur duymakla birlikte çalışmalarımıza tecrübeli ve güçlü mühendis kadromuzla proaktif olarak devam etmekteyiz. GES projeleriyle yatırımcıların kendi ürettikleri enerjiyle tüketimlerini karşılamasını anahtar teslim kurulum hizmet sunarak sağlamaktayız.

Ercan Bey, anahtar teslim uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

2012 yılından beri devrede olan santrallerimizle Generalsolar olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Kurulumun yanı sıra bakım hizmetlerimizi de Generalsolar olarak vermekteyiz. Biraz işleyiş hakkında bilgi vereyim. Öncelikle arazi ve çatı için bir keşif ve güç tespiti yaptıktan sonra yatırımcıyla istişare yapıyoruz ve sonrasında çağrı mektubu yani ön başvuru sürecini başlatıyoruz. Ön başvuru sürecinden sonra da sahalarda, arazilerde ya da çatılarda yerleşim için gerekli projelendirmeyi yapıp uygulama safhasına geçiyoruz. Uygulama safhasında gücüne göre yaklaşık olarak 2 veya 3 aylık sürelerde tamamlıyoruz projeyi. Örnek verecek olursak Gaziantep’te aldığımız 5 MW’lık büyük bir çatı projesini 2-3 ay içerisinde bitirip geçici kabulünü yaparak devreye alıyoruz.

Güneş enerjisi Generalsolar’ın yan işi değil tek işidir. Anahtar teslim fokuslandığımız iş bu. Türkiye’nin dört bir yanında 200 MW’a yakın bir uygulama yaptık bugüne kadar.  Hedefimiz güneş enerjisi sektöründe daha fazla ilke imza atarak yatırımcılarımıza kaliteli hizmet sunmak.

 Güneş sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz Türkiye’de?

Aslında biraz geç kalınmış diyebiliriz fakat 2019 yılında çıkan çatı yönetmeliğiyle de hızlı bir aksiyon alındı. 2012’de başlayan süreç sonucunda şu anda 6 GW’lık bir kurulu güç oldu. Güneş enerjisi potansiyeli olarak Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi konumundayız zaten şu an. Birkaç yıl içinde 6 GW’ın 10 GW seviyelerine gelmesini umut ediyoruz. Enerji bağımsızlığımızı elde ettiğimiz  10 GW’ı bulan bu pazarda bizde sektörün ana oyuncularından biri olarak kaliteli yatırımlara imza atmaya devam edeceğiz.

YEKDEM tamamlandı ve henüz yeni bir mekanizma kurulmadı Türkiye’de. Devlet teşvikleri anlamında geçmiş dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz ve gelecekten beklentiniz nedir?

Devletimiz öncülüğünde daha önce YEKDEM kapsamında sunulan değerler iyi değerlerdi. Tabii şimdi o değerleri beklemiyoruz ama en azından geri dönüş maliyetleri göz önüne alındığında yatırımcıların da biraz önünü açmak amaçlı alım oranlarında genel fizibilite yapıldığında 6-7 yılı aşmamak kaydıyla verilen bir değer olursa hem yatırımcının önü açılmış olur hem de güneşle ilgili bir teşvik yapılmış olur. Bu sayede ülkemiz adına GW’lar düzeyinde lisanslı projelere imza atmış oluruz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Solino, 3 Yılda Türkiye’de Liderlik ve Avrupa’da İlk Sıralarda Yer Almayı Hedefliyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

IBT Solar Group, yeni bireysel GES markası Solino’nun gelecek 3 yıl içinde %20 pazar payına ve 600 milyon dolar ciroya ulaşarak ciro ve müşteri adedi bazında Türkiye’de lider, Avrupa’da da ilk sıralarda olmasını hedefliyor.

Yenilenebilir enerji sektörünün endüstriyel pazarda öncü markalarından IBT Solar Group, kendi enerjisini üretmek ya da elektrik kesintilerinden etkilenmek istemeyen müstakil evler, yazlıklar, oteller, okullar, tarımsal sulama arazileri veya akaryakıt istasyonlarına yeni markası Solino ile hizmet götürecek.

IBT Solar Group’un bireysel pazarda güneş enerjisi sistemleri sunan yeni markası Solino’nun tanıtımı, 13 Temmuz’da IBT Solar Group Kurucusu Hakan Daltaban ve Solino Genel Müdürü Mehmet Hakan Bescelioğlu’nun katıldığı basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

Hakan Daltaban: “Gelecek 3 yılda Türkiye’de birinci, Avrupa’da da ilk sıralarda olmayı hedefliyoruz”

Toplantıda konuşan IBT Solar Group Kurucusu Hakan Daltaban, sahip oldukları 10 yıllık deneyim doğrultusunda Türkiye’nin GES kurulu gücüne 300 mw seviyesine portföyle katkıda bulunduklarını, endüstriyel pazarda güneş enerjisi sistemleri alanında sahip oldukları deneyimi artık bireysel pazara yansıtmak adına Solino’yu kurduklarını belirtti.

Hakan Daltaban, şunları söyledi: “Bugün için bireysel çatı GES pazarı, 10 milyar dolarlık bir hacme ulaşırken tarımsal sulama GES pazarının hacmi ise 18 milyar dolar seviyesinde… Günümüzde yaklaşık 10 gw olan Türkiye güneş enerjisi kurulu gücünün kolaylaşan regülasyonlar, yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç ve artan talep dolayısıyla gelecek 7 yıl içinde ortalama 10 kat büyüyeceğini öngörüyoruz. IBT Solar Group olarak 38 şehirde 250’den fazla müşterimizin 300’den fazla projesini “0” hata ve %100 müşteri memnuniyeti ile çözümledik, ülkemizin güneşten elde edilen kurulu gücüne 300 mw katkıda bulunduk. Dolayısıyla IBT Solar Group’un mühendislik bilgisi, pazar payı ve marka bilinirliğinden faydalanarak Solino’nun gelecek 3 yıl içinde ciro ve müşteri adedi bazında Türkiye’de lider, Avrupa’da da ilk sıralarda olmasını hedefliyoruz.”

Hakan Bescelioğlu: “Solino ile 3 yılda %20 pazar payına ve 600 milyon dolar ciroya ulaşmak istiyoruz”

Solino Genel Müdürü Mehmet Hakan Bescelioğlu, ülkemizde 25 kw altı çatı GES kurulumlarında yasal ve kamu süreçlerinin yakın zamanda   kullanıcı lehine kolaylaşacağını beklediklerini belirterek; “Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde evlerin fosil yakıtlardan kurtularak uzun süredir doğa dostu enerji kaynağı güneşten faydalanabilmesinin nedeni, süreçlerin çok kolay ve hızlı işlemesinden kaynaklanıyor. Ayrıca Avrupa’da müşteri finansmanında yenilenebilir enerjiye verilen uygun kredi koşullarının da ülkemizde devreye alınması güneşten faydalanılmasının hızını arttıracağını düşünüyoruz” dedi.

 

Devamını Oku

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Çatı fotovoltaik tesisi Berlin’deki en büyüklerden biri olacak

Yayın Tarihi

on

Yazar

İsviçreli ray üreticisi Stadler’ın Alman iştiraki, Berlin üretim tesisi üzerinde çatı fotovoltaik bir kurulum inşa ediyor. Dünya genelinde en büyük modül üreticisi olan LONGi Solar’ın 7.200’den fazla modülünü kullanarak, dizi Stadler Deutschland’nın montaj tesisinde 14.000 metrekareyi kaplayacak. Projeyi kurulumunu gerçekleştiren elektrik ve yapı mühendisliği firması Sandmeyer GmbH, 2023 yılı sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor. Stadler Rail AG, raylı araçların önde gelen küresel üreticisidir.

Stadler çatı fotovoltaik, Berlin tesisinin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacak.

Modüller yılda 3.000 MWh elektrik üretecek, bu da yaklaşık olarak 800 orta büyüklükteki tek ailelik evin yıllık elektrik tüketimini karşılamaya yetecek kadar. Bu kurulum, Berlin’in en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri haline gelecek. Stadler Deutschland tesisi, elektriğin yüzde 80’ini kendi tüketirken, kalan yüzde 20’sini yerel şebekeye verecek.

LONGi Solar‘ın DACH Satış Müdürü Christian Keasler şunları söyledi: “Sandmeyer Elektro ve Limes GmbH ile birlikte Berlin’de bu kadar büyük bir güneş enerjisi kurulumunu desteklemekten gurur duyuyoruz. Berlin’deki güneş enerjisi genişlemesi, özellikle endüstriyel ve üretim tesislerinin geniş çatılarını kullanma konusunda henüz keşfedilmemiş potansiyele sahip.”

Sandmeyer Elektro GmbH’nın genel müdürleri Timm Sandmeyer ve Malte Sandmeyer şunları ekledi: “Stadler Deutschland’ın Berlin çatısındaki gibi büyük ticari veya endüstriyel projelerde, kurulumun mümkün olan en güvenilir gücü sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Bu tesise elektrik üretimine güvenebilmesi için, LONGi Solar‘ın premium ürünleriyle çalışıyoruz.”

Kurulum, LONGi’nin Berlin/Brandenburg taahhütlerine en son eklenenlerden biridir.

2017 yılından bu yana LONGi, Avrupa pazarına Berlin/Brandenburg’da faaliyet göstermekte ve elektrik kurulumu ortaklarıyla birlikte birçok projeyi başarıyla tamamlamıştır. Alman pazarına yeni bir nesil HPBC (Hybrid Passivated Back Contact) hücre teknolojisine dayanan en son modül teknolojisi olan Hi-MO 6 serisini tanıtmıştır ve bu, yüksek verimli hücrelerin seri üretiminde yeni bir dönem açmaktadır.

Stadler, çevre dostu hareketlilik konusunda uzun süredir Berlin’le işbirliği yapmaktadır. İlişki 2020 yılında genişletildi ve şehrin toplu taşıma operatörü Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), şirketi yeni hafif raylı araçlar inşa etmek için seçti. Toplam değeri 3 milyar EUR’ya kadar olan ihaleyi kazanan Stadler, önümüzdeki 32 yıl boyunca yerel metro ve tramvay sistemi için araç üretmeyi taahhüt etti.

Devamını Oku

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Mercedes-Benz Türk’ten yenilenebilir enerji hamlesi

Yayın Tarihi

on

Yazar

Mercedes-Benz Türk, İstanbul’da yer alan Pazarlama Merkezi’nde kurulu 3.5 mWp gücündeki Güneş Enerjisi Santralini tam kapasite olarak devreye aldı. Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe, GES ile yıllık 4.5 milyon kWh elektrik enerjisi üretmeyi planladıklarını belirterek; “Yıllık 2762 ton CO2 emisyon azaltımı sağlamayı hedefliyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak sürdürülebilirlik vizyonumuz çerçevesinde yeşile odaklanmaya, enerjimizi güneşten almaya devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde çalışmalarına devam eden Mercedes-Benz Türk, İstanbul Esenyurt’taki Pazarlama Merkezi’nde kurulu 3.5 mWp gücündeki Güneş Enerjisi Santralini tam kapasite olarak devreye aldı. 21 Haziran’da gerçekleşen törenle açılışı yapılan Güneş Enerjisi Santralinin,  yıllık 4.5 milyon kWh elektrik enerjisi üretmesi hedefleniyor. Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de 1967 yılından bu yana ağır ticari araç endüstrisinin temel taşlarından biri olarak üretim faaliyetlerinde ve yaptıkları çalışmalarda doğanın korunmasını önceliklendirdiklerini söyledi. Acicbe, “ ‘Yeşil Hedefler’ programımız kapsamında 2039’a kadar üretim sırasında sıfır CO2 salımı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji kullanımını arttırmak, enerji ve su verimliliğini iyileştirmek de önceliklerimiz arasında. Bu kapsamda sürdürülebilirlik çalışmalarımızı devam ettirerek otomotiv sektörüne öncülük ettiğimizi söylemekten gurur duyuyorum” dedi.

“Güneş Enerjisi Santralimiz, yeşil enerjiye dönüşümde bizim için çok önemli bir adım”

Karbon emisyonlarının tüm dünyada kritik düzeylere ulaştığı bu dönemde, yaptıkları her çalışmada, attıkları her adımda çevre bilinci ile hareket etmek zorunda olduklarını dile getiren Bülent Acicbe, “Yenilenebilir kaynaklara yönelmek hepimiz için öncelik olmalı. Biz de bu bilinçle, Mercedes-Benz Türk’ün tesislerinde güneş enerjisi kullanma hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tam kapasite olarak devreye aldığımız Güneş Enerjisi Santralimiz, yeşil enerjiye dönüşümde bizim için çok önemli bir adım. Bu sorumlulukla hareket ederek diğer kuruluşlara da örnek olacağımızı ümit ediyoruz” diye konuştu.

Yıllık 4.5 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek

Mercedes-Benz Türk, 3.5 MWp gücündeki Güneş Enerjisi Santrali ile yıllık 4.5 milyon kWh elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyor. Pazarlama Merkezinin elektrik enerjisi ihtiyacının tamamı, 27 invertör ve 6370 panele sahip Güneş Enerjisi Santralinden karşılanacak. Santral ile yıllık 2762 ton CO2 emisyon azaltımı sağlanması hedeflenirken, elde edilen tasarruf Güneş Enerjisi Santralinin toplam elektrik üretim miktarı için yıllık 52 bin 650 ağaca eşdeğer düzeyde olacak.

Kendi enerjisini üretebilen çevreci tesis

Karbon Nötr ve Yeşil Üretim projesi kapsamında çalışmalarına devam eden Mercedes-Benz Türk’ün üretim tesisleri olan Aksaray Kamyon Fabrikası ve Hoşdere Otobüs Fabrikası için de yeşil enerji adımları gündemde. Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikasında yapımı devam eden güneş enerjisi santralinin ilk 1 mWp’lık kısmını devreye aldı. Mercedes-Benz Türk, sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde yeşile odaklanmaya, enerjisini güneşten almaya bundan sonra da devam edecek.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com