Connect with us

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

General Solar’ın “tek işi” güneş

Yayın Tarihi

on

Solar İstanbul’un en hareketli noktalarından biri General Solar standıydı. Firmaya ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş ve Genel Müdür Ercan Dinçer’le bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ali Bey, sizi ve firmanızı yakından tanıyabilir miyiz?

1967 Gaziantep doğumluyum. 2010 yılında güneş enerjisi sektörüne panel üretimi ve akabinde EPC ile giriş yaptık. Daha sonra 2017 yılında panel üretiminden tamamen çıkarak sadece EPC’ye odaklanma kararı aldık. Halen de bu şekilde devam ediyoruz. 

Firmamız lisanssız elektrik üretimi kapsamında kendi enerjilerini elde etmeleri için, işletmelerin maliyetlerini düşürerek rekabet konusunda avantajlı hale getirmek adına birçok başarılı projeye imza atmıştır. 2013 yılında Çanakkale ve Gaziantep’te başladığımız Çatı GES projesi kurulumları serüvenimize daha sonra İZKA kapsamında İzmir Torbalı ve Kemalpaşa’da devam ettik. İlerleyen dönemlerde Gaziantep Gülen Mantar çatısına, Afyon Cumhuriyet Sucukları tesisinin çatısına ve Bursa Olca Salça fabrikasının çatısına kurulan projeler diğer öne çıkan projelerimizdendir.  Türkiye’nin muhtelif yerlerinde çatı ve arazileri üzerine kurmuş olduğumuz santrallerimiz var. Yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz.  Hem çatı hem de arazi üzerinde aşağı yukarı 200 MW civarında kurulmuş ya da kurulmakta olan santralimiz mevcut. Türkiye’de çatı referansında güçlü durumdayız. 

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis başta olmak üzere sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla anlaşmış olduğumuz 25 MW gücündeki Çatı GES’ler ile de anahtar teslim kurulumlarımıza devam etmekteyiz.

Hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Projelerimizde ilk başvurudan geçici kabule kadar olan proje alanı keşfinin yapılması, keşifte alınan ölçümler ve bilgiler dâhilinde uygun proje tasarımının yapılması ve proje onay süreci, dünya çapında kabul görmüş kalite standartlarına sahip Güneş Enerji Sistemi ekipmanlarının montajının yapılması, sistem entegrasyonu, teşvik ve hibe süreçlerinin takibi, tesisin test, devreye alma ve kabul işlemlerini yapana kadar iş takibi ve sorumluluğu tamamen bizde oluyor. Bitirip teslim çalışması sağlıyoruz. İki yıl da bakımını üstleniyoruz yaptığımız santrallerin. 

Yatırımcılarımıza kaliteli hizmeti sağlamayı amaç edindiğimiz bu yolda düzenli olarak ekibimize gerekli eğitimleri sağlayarak, gelişerek ilerlemeye devam ediyoruz. Aynı zamanda yatırımcılarımızın nakit akışlarına uygun finansman desteği için de anlaşmalar yaparak hizmet alanımızı genişletiyoruz. Temiz enerji dönüşümünde rol almaktan gurur duymakla birlikte çalışmalarımıza tecrübeli ve güçlü mühendis kadromuzla proaktif olarak devam etmekteyiz. GES projeleriyle yatırımcıların kendi ürettikleri enerjiyle tüketimlerini karşılamasını anahtar teslim kurulum hizmet sunarak sağlamaktayız.

Ercan Bey, anahtar teslim uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

2012 yılından beri devrede olan santrallerimizle Generalsolar olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Kurulumun yanı sıra bakım hizmetlerimizi de Generalsolar olarak vermekteyiz. Biraz işleyiş hakkında bilgi vereyim. Öncelikle arazi ve çatı için bir keşif ve güç tespiti yaptıktan sonra yatırımcıyla istişare yapıyoruz ve sonrasında çağrı mektubu yani ön başvuru sürecini başlatıyoruz. Ön başvuru sürecinden sonra da sahalarda, arazilerde ya da çatılarda yerleşim için gerekli projelendirmeyi yapıp uygulama safhasına geçiyoruz. Uygulama safhasında gücüne göre yaklaşık olarak 2 veya 3 aylık sürelerde tamamlıyoruz projeyi. Örnek verecek olursak Gaziantep’te aldığımız 5 MW’lık büyük bir çatı projesini 2-3 ay içerisinde bitirip geçici kabulünü yaparak devreye alıyoruz.

Güneş enerjisi Generalsolar’ın yan işi değil tek işidir. Anahtar teslim fokuslandığımız iş bu. Türkiye’nin dört bir yanında 200 MW’a yakın bir uygulama yaptık bugüne kadar.  Hedefimiz güneş enerjisi sektöründe daha fazla ilke imza atarak yatırımcılarımıza kaliteli hizmet sunmak.

 Güneş sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz Türkiye’de?

Aslında biraz geç kalınmış diyebiliriz fakat 2019 yılında çıkan çatı yönetmeliğiyle de hızlı bir aksiyon alındı. 2012’de başlayan süreç sonucunda şu anda 6 GW’lık bir kurulu güç oldu. Güneş enerjisi potansiyeli olarak Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi konumundayız zaten şu an. Birkaç yıl içinde 6 GW’ın 10 GW seviyelerine gelmesini umut ediyoruz. Enerji bağımsızlığımızı elde ettiğimiz  10 GW’ı bulan bu pazarda bizde sektörün ana oyuncularından biri olarak kaliteli yatırımlara imza atmaya devam edeceğiz.

YEKDEM tamamlandı ve henüz yeni bir mekanizma kurulmadı Türkiye’de. Devlet teşvikleri anlamında geçmiş dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz ve gelecekten beklentiniz nedir?

Devletimiz öncülüğünde daha önce YEKDEM kapsamında sunulan değerler iyi değerlerdi. Tabii şimdi o değerleri beklemiyoruz ama en azından geri dönüş maliyetleri göz önüne alındığında yatırımcıların da biraz önünü açmak amaçlı alım oranlarında genel fizibilite yapıldığında 6-7 yılı aşmamak kaydıyla verilen bir değer olursa hem yatırımcının önü açılmış olur hem de güneşle ilgili bir teşvik yapılmış olur. Bu sayede ülkemiz adına GW’lar düzeyinde lisanslı projelere imza atmış oluruz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Endüstriyel Tesislerde GES Uygulamaları Semineri

Yayın Tarihi

on

Yazar

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Türkiye’de güneş enerjisi uygulamalarının potansiyelini ve bu yatırımlara yönelik mevzuattaki gelişmeleri aktardığı “Endüstriyel Tesislerde GES Uygulamaları Semineri” çalışmalarına devam ediyor.

GENSED seminer çalışmalarının 19’uncusunu Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 19 Eylül 2022 günü saat 13 de Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirecek.

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan etkinlik ile ilgili açıklamasında lisanssız elektrik üretim mevzuatında özellikle son zamanlarda çok önemli ve kapsamlı değişiklikler yapıldığını, bu değişiklikler ile güneş yatırımları için çok önemli esneklikler getirildiğine dikkat çekti.

Hakan Erkan açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Sanayicilerimizin elektrik maliyetleri yaşanmakta olan küresel enerji krizine bağlı olarak da sürekli artmaktadır ve maalesef artış eğiliminin devam edeceği öngörülmektedir. Bu durum lisanssız mevzuatı kapsamında yapılacak güneş enerjisi yatırımlarını çok daha güçlü bir şekilde göz ardı edilemeyecek bir seçenek olarak ortaya koymaktadır. Çerkezköy’de düzenleyeceğimiz bu etkinlikte potansiyel güneş yatırımcılarına enerji maliyetlerini düşürmede, hatta enerji bağımsızlıklarını kazanmakta nasıl bir yol haritası belirlemeleri gerektiğini anlatacağız. Ayrıca mevcut güneş yatırımcılarının da mevzuattaki son değişiklikler hakkındaki sorularını cevaplayacağız.”

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Hakkında:

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda sektörün değer zincirinde faaliyet gösteren paydaşların sesi olarak 24 Aralık 2009 tarihinde 43 üye ile kurulan Güneş Enerji Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Türkiye’deki büyük sektörel örgütlenmedir. 200’ü aşkın kurumsal ve bireysel üyeye sahip olan dernekte faaliyetler çalışma komisyonlarında yürütülmekte ve periyodik olarak üyeler ile paylaşılmaktadır. Bununla birlikte dernek tüm sektör paydaşlarını güncel gelişmeler hakkında bilgilendiren etkinlikler düzenlemektedir.

Devamını Oku

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Zimek Makine’den yenilenebilir enerjiye yatırım

Yayın Tarihi

on

Yazar

Zimek Makine, Denizli’deki mermer makinesi üretim fabrikasında elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılamak üzere 210,6 kWp gücünde çatı üzerine kurulu güneş enerjisi santrali (GES) yatırımını devreye aldı.  

Ekvator Enerji Grubu şirketlerinden Fokus Enerji tarafından, mermer makinesi üretimi yapan Zimek Makine fabrika çatısına 210,6 kWp gücünde güneş enerji santrali kurulumu tamamlandı. 557 adet panel kullanılarak gerçekleştirilen proje ile tüketimin %80’ine denk gelen yıllık 288.500 kWh elektrik üretimi hedefleniyor.

Yaklaşık 8 bin ağaç kurtarılıyor

Yatırımla yılda 159.524 kg karbon emisyon azaltımı sağlanırken, çevre dostu enerji üretimi sayesinde yılda 7.596 adet ağacın çevreye sağladığı faydaya denk enerji üretimi gerçekleştirilecek. 

Temiz Enerji Üretimi ile Doğaya Katkı

Zimek Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı’nın konu hakkında yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerjiye yapmış oldukları yatırım ile çevreye verdikleri önemi dile getirerek, “Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için elektrik ihtiyacımızı temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinden karşılamayı tercih ettik. Bu yatırımımız ile karbon emisyonu azaltımına katkıda bulunuyor, elektriğimizi evrensel ve sonsuz bir doğal kaynak olarak güneşten elde ediyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi yapabileceğimiz yeni yatırımlara devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yatırım Artıyor

Fokus Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Kubilay Şakar yaptığı açıklamada yenilenebilir enerji kullanımı ile karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen şirketlerin Türkiye’de giderek yaygınlaşan GES yatırımlarına yöneldiğini belirterek, şirketlerin kendi elektriklerini kendileri üreterek hem ülke ekonomisine hem de şirket bütçelerine katkıda bulunduklarını ifade etti.

Devamını Oku

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Perakende Devi İkinci Kez ASUNİM’İ Seçti

Yayın Tarihi

on

Yazar

ASUNİM ÇATI GES

Güneş enerjisi sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atan ASUNİM; Türkiye’de önde gelen perakende zincirinin, Konya’da bulunan depo çatısına kurduğu GES projesini anahtar teslim tamamlayarak geçici kabulünü başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. 

Depo çatısına kurulan 2.8MW kurulu güç ile perakende devi hem enerji ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılayacak hem de 1.900 ton karbondioksit salınımı azaltarak çevreye katkıda bulunacak.

ASUNİM Türkiye’nin önde gelen perakende zincirinin, yine Batman’da bulunan Bölge Müdürlüğü’nün depo çatısına kurduğu, 290.4kWp’lik çatı üzeri GES projesini başarı ile tamamlamıştı. İlk projenin başarıyla tamamlanması ve satış sonrası hizmette yaşanan memnuniyet ile taraflar ikinci proje için el sıkıştılar.

Projenin bakım onarım faaliyetlerini ASUNİM’in iştiraki, GES’lerin bakım onarımı alanında lider bakım onarım şirketi olan MAXIMA Enerji yürütecek.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com