Connect with us

İşletme ve Bakım

Güneş paneli arızasını ölçmenin yeni bir yolu

Yayın Tarihi

on

Güneş panelleri zamanla, hava koşullarına, sıcaklık değişimlerine, kirleticilere ve UV ışınlarına bağlı olarak zarar görebilir. Güneş panellerinin, hücre performans seviyelerini korumak ve ekonomik kayıpları azaltmak adına periyodik bakıma ihtiyacı vardır.

Peki panel bakımı, hem uygun maliyetlerle hem de zaman açısından verimli bir şekilde nasıl yapılır? Hindistan’ın Thapar Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nde araştırma uzmanı olan Parveen Bhola ve aynı kurumda doçent olan Saurabh Bhardwaj, son birkaç yıllarını güneş panellerinin bakımı için istatistiksel araştırmalar yapmakla geçirdiler.

Yapılan araştırmalarda, performans ve bozulma oranlarını hesaplamak için geçmiş meteorolojik verileri kullanan kümelemeye dayalı hesaplamalar yapıldı.

Kümeleme yöntemiyle hesaplama; sıcaklık, basınç, rüzgâr hızı, nem ve güneşlenme saatlerini içeren meteorolojik parametrelere dayanan bir performans oranı kullanarak, bakım işlemini hızlandırma, daha fazla hasarı önleme ve onarımları engelleme kabiliyeti nedeniyle tercih edilen bir yöntem. Kümeleme yöntemiyle, parametreler pratik bir şekilde elde edilip, değerlendirilebiliyor.

Güneş paneli hücre denetim sistemlerinin iyileştirilmesi, bakım personelinin gelecekteki zorluklar için daha verimli ve potansiyel tahminler yapılabilmesini yardımcı olabilir. Kümeleme yöntemiyle hesaplama yöntemiyle güneş enerjisi sistemlerini yönetmek, panel verimlerini optimize etmek ve alandaki gelecekteki teknolojik ilerlemeleri teşvik etmek için de katkı sunacak bir yöntemdir.

Parveen Bhola, “Mevcut tekniklerin çoğu, fiziki inceleme ile fotovoltaik güneş paneli sistemlerinin bozulduktan sonraki durumuna bakar. Bu işlem zaman alıcıdır, maliyetlidir ve bozulmanın gerçek zamanlı analizi için kullanılamaz. Ancak kümeleme yöntemi, olası arızaları, gerçek zamanlı olarak tespit edebiliyor.”

Gerçek zamanlı güneş paneli incelemesinin faydaları zamana duyarlı ve düşük maliyetli önlemlerin ötesine geçmektedir. Bu yeni yöntem mevcut güneş enerjisi tahmin modellerini de iyileştirebilir. Parveen Bhola, bir güneş panelinin veya güneş tarlasının çıkış gücünün daha büyük bir doğrulukla tahmin edilebileceğini belirtti. Gerçek zamanlı tahmin ve muayene, aynı zamanda gerçek zamanlı hızlı yanıt alınmasını sağlıyor.

Bhola, “Gerçek zamanlı tahminlerin bir sonucu olarak, çıktı beklenen değere uygun değilse önleyici eylem anında gerçekleştirilebilir. Bu bilgi, güneş enerjisi tahmin modellerinde ince ayar yapmak için faydalıdır. Bu nedenle çıktı gücü daha yüksek doğrulukla tahmin edilebilir” açıklamasını yaptı. (Kaynak: “A new way to measure solar panel degradation“, solardaily.com)

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

İşletme ve Bakım

GES teknisyenliği geleceğin meslekleri arasında

Yayın Tarihi

on

Temiz enerjiye talep, doğal afetlerin her geçen gün artmasıyla da doğru orantılı olarak, yukarı doğru bir seyir izliyor.

Güneş enerjisi sistemlerinin, yasal düzenlemelerin de etkisiyle, temiz olmasının yanında ucuz da bir enerji kaynağına dönüşüyor giderek. Güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması bu alanda çalışacak profesyonellere olan ihtiyacı da artıracak hiç kuşkusuz. Sistemlerin kurulumu, bakımı ve onarımıyla ilgilenecek yetkili personel ihtiyacı hâlihazırda her geçen gün artıyor.

Güneş enerjisi sistemlerinde teknisyen olarak çalışacak profesyonellerin gerekli teknik çizimleri yapabilmesi, sistemlerin test ve ölçümlerini gerçekleştirmesi, panellerinin bakım ve onarım işlemlerini yapabilmesi ve sistemlerin işletilmesinde rol oynaması bekleniyor.

Kuşkusuz güneş enerjisi sistemleriyle ilgili çalışma ortamlarının kimi handikapları da mevcut. Bu noktada güvenli çalışma ortamı ve çalışanın sosyal haklara sahip olması da büyük önem taşıyor.

Fosil yakıtlara dayalı geleneksel enerji politikalarının sürdürülebilir olmadığı her geçen gün daha net olarak anlaşılırken, insanlığın enerjiye olan ihtiyacı da artış gösteriyor. Dolayısıyla yenilenebilir kaynaklara yöneliş artık bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli olanlardan bir tanesi ve bu nedenle geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com