Connect with us

Solar Panel

Güneş panelleriyle donatılan SpaceX Crew Dragon uzayda

Yayın Tarihi

on

SpaceX Crew Dragon uzay aracının merakla beklenen yolculuğu Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla ulaşmasıyla sonuçlandı. Uzay aracı, pek çok özelliğin yanı sıra kendi bataryalarını ve güneş panellerini kullanmasıyla da ilgi çekiyor.

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i taşıyan SpaceX Crew Dragon Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlendi. Uzay aracı, istasyon ISS’ye Çin-Moğolistan sınırı üzerindeyken yanaştı. Astronotlar Dragon ve ISS arasındaki basınç ve sıcaklık farkını eşitlemek için çalışma gerçekleştirecekler. Ardından, Behnken ve Hurley istasyona geçecek ve orada bir ila dört ay arası bir süre kalacaklar.

İstasyona yaklaşan ikili, Dragon’nun manuel uçuş yeteneklerini test etti. Bu, otonom yerleştirme modu başarısız olduğunda, astronotların Dragon’u kontrol etmesine imkân tanıma amacını taşıyordu. Ardından uzay aracı 19 metreye yaklaştı ve otonom şekilde kenetlenmesini gerçekleştirdi. 

SpaceX Crew Dragon kendi bataryalarını ve güneş panellerini kullanıyor

Uzay mekiğinin güneş panelleri aydınlatma ile iklimlendirme sağlayacak ve kapsülü bu amaçla kullanacak. Bryan Mazor tarafından tasarlanan güneş panelleri astronotlar için hayati öneme sahip ve sistemdeki herhangi bir hata hayatlarına mal olabilir. Bryan Mazor, 2010 yılında Midland Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Michigan Üniversitesi’nden en yüksek dereceler ile fizik diploması alarak mezun oldu. Daha sonra SpaceX’te mühendis olarak işe başladı ve beş yıl çalıştı. Çalışmaları sırasında, Crew Dragon 2 kapsülünde güneş panellerinin tasarımı ve performansından sorumluydu. Mazor, tasarımı tamamlamak için bir teknisyen ve mühendis ekibi ile çalıştı. Çalışmayı altı ay içerisinde bitiren ekip herhangi bir gecikmeye izin vermedi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Solar Panel

“En iyi performansa” sahip GES panelleri Hanwha Q CELLS’te

Yayın Tarihi

on

Yazar

hanwha-güvenilirlik ödülü

Hanwha Q.PEAK DUO ve Q.PLUS DUO panel serisi, PVEL ve DNV GL tarafından yayınlanan “2020 PV Modül Güvenilirlik Puanlaması”nda, “En İyi Performans” kategorisinde yer aldı. Şirket bu sıralamada üst üste beşinci yıl “En İyi Performans” kategorsinde yer almış oldu.

Güneş pili ve panel, enerji depolama çözümleri, proje ve enerji tedariki alanında tanınmış enerji çözümleri sağlayıcısı Hanwha Q CELLS, bağımsız bir laboratuvar olan PV Evolution Labs (PVEL) tarafından DNV GL ile ortak olarak yayınlanan 2020 PV Modülü Güvenilirlik Puanlaması’nda, en üstün performans kategorisinde değerlendirildi.

PVEL, güneş enerjisi endüstrisinin dünya lideri güvenilirlik ve performans test laboratuarlarından biridir. Bağımsız bir laboratuvar olarak PVEL, Ürün Yeterlilik Programı’nın (PQP) bir parçası olarak önde gelen güneş enerjisi üreticilerinden gelen güneş modüllerini test ediyor ve bu test sonuçlarına dayanarak yıllık PV Modülü Güvenilirlik Puanlamasını yayınlıyor.

PV Modülü Güvenilirlik Puanlaması, güneş modülü güvenilirlik performansının halka açık en kapsamlı karşılaştırmalarından biri olarak yüksek tanınırlığa sahiptir ve üst düzey şirketlere verilen “üst düzey oyuncu” unvanı, sektör genelinde saygın bir ürün kalitesi rozeti olarak kabul edilir.

Hanwha Q CELLS, bu yılki değerlendirmede monokristalli Q.PEAK DUO ve çok kristalli Q.PLUS DUO serisi ile “En İyi Performans” unvanına layık görüldü. Her iki modül serisi de, şirketin gelişmiş PERC (Pasifleştirilmiş Verici ve Arka Hücre) teknolojisine dayanan tescilli Q.ANTUM teknolojisi kullanılarak üretilmektedir.
Yüksek ürün kalitesini ve güvenilirliğini güvence altına almak için, tüm Q.ANTUM ürünleri Anti-LID (ışık kaynaklı bozulma), Anti-PID (potansiyel kaynaklı bozulma) ve Anti-LeTID (ışık ve yüksek sıcaklık kaynaklı bozulma) performansı özelliklerini taşıyan kalkan teknolojisiyle desteklenmektedir. Ayrıca, sahteciliğe karşı korunmak için Hanwha Q CELLS’in şirket tarafından üretilen her bir hücreyi izleyen Hot-Spot Protect ve Tra.Q™ benzersiz lazer tanımlama teknolojisini de içerir.

PVEL PV Modül İşleri Müdürü Tristan Erion-Lorico şunları ifade ediyor: “Hanwha Q CELLS, son beş yıldır PVEL’in Puan Kartlarında En İyi Performans kategorisinde yer aldı. Tutarlı yüksek performans, üreticinin kaliteye olan bağlılığını gösterir. Piyasaya sürdüğümüz yeni modüllerin test edilmesini dört gözle bekliyoruz.”

Hanwha Q CELLS CEO’su Hee Cheul Kim ise şunları belirtti: “Lider test laboratuvarı PVEL tarafından bir kez daha ‘En İyi Performans’ unvanına layık görüldüğümüz için gurur duyuyoruz. Bu büyük başarı, Hanwha Q CELLS‘in daha düşük arıza oranıyla daha yüksek ürün kalitesi sağlama arzusunun ve çabasının bir kanıtıdır. Hanwha Q CELLS, daha yüksek müşteri değeri ve küresel güneş endüstrisinin büyümesi için daha da yüksek ürün kalitesi ve güvenilirlik yolunda çaba göstermeye devam edecektir.”

Devamını Oku

Ticari Güneş Projeleri

General Solar’dan 14 MW’lik yeni proje

Yayın Tarihi

on

General Solar Enerji ile Pet Preform sektöründe dünya liderlerinden Köksan Holding arasında, tek çatıda Türkiye’nin en büyük projesi olacak 14 MW güneş enerji santralinin 4.2 MW’lık etabına başlamak üzere sözleşme imzalandı.

Proje ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Köksan Holding tesislerinin çatısında 14 MW gücünde elektrik santrali kurulacak. Tek çatıda Türkiye’nin en büyük güneş enerji sistemi projesini Köksan Holding adına Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kökoğlu, General Solar Enerji adına da Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş imza attı. Sözleşmeyle ilk etapta güneş enerjisi santralinin 4.2 MW’lık etabına başlanacak.

General Solar Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş, firma olarak anahtar teslimi hizmet sunduklarını belirterek, “Sektör hızla büyürken, maliyetler de düşüyor. Dolayısıyla kendi enerjisini üreten sanayicilerin sayısı büyük bir hızla artıyor. Hükümetimizin de bu konuda çok önemli teşvik ve destekleri var. Ülkemizin 2023 stratejilerinin içerisinde enerjimizin yüzde 65’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefi de bulunuyor” dedi.

Tek çatıda Türkiye’nin en büyük güneş enerji sistemi projesini Köksan Holding adına Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kökoğlu, General Solar Enerji adına da Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş imza attı.

EPC faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden General Solar’ın  bölgesinde ve Türkiye genelinde  anahtar teslimi GES kurulumlarına devam ettiğini de aktaran Demirdaş, güneşin ülkemizdeki toplam elektrik tüketimi içindeki payının artmasına yönelik her hamle, ülkemizin refahı açısından gereklidir. Temiz enerji dönüşümünde rol almaktan gurur duymakla birlikte çalışmalarımıza tecrübeli ve güçlü mühendis kadromuzla devam etmekteyiz, GES projeleriyle yatırımcıların kendi ürettikleri enerjiyle tüketimlerini karşılamasını anahtar teslim kurulum hizmet sunarak sağlamaktayız. Bunun yanında hükümetimizin, firmaların kendi elektriğini üretebilmesi adına aldığı kararla sanayicimize sağlamış olduğu teşvik süreçlerinin takibi, arazinin solar sisteme uygun şekilde düzenlenmesi sürecinin kontrolünü de yaptıklarını ifade eden Ali Demirdaş,“Ayrıca dünya çapında kabul görmüş kalite standartlarına sahip GES ekipmanlarının ve enerji nakil hattı montajının yapılması, sistem entegrasyonu, tesisin test,devreye alma ve kabul işlemleri, işletme ve bakım hizmetleri gibi her aşamada hizmet ağımız bulunuyor”diye konuştu.

Devamını Oku

Ticari Güneş Projeleri

CW Enerji, OSB’lerin yanında

Yayın Tarihi

on

Yazar

Sanayicilerin uzun süredir beklediği Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Uygulama Yönetmeliği’ndeki değişikliklerle ilgili yaşanan sevindirici gelişme sanayicilerin yüzünü güldürdü.

Güneş enerji sistemlerinin öncü firması CW Enerji’nin Genel Müdürü Volkan Yılmaz, OSB Uygulama Yönetmeliği’ndeki değişikliklerle birlikte OSB’lere birtakım kolaylıklar sağlandığını söyledi. Bu kolaylıklardan birinin de güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üretmenin önünün açılması olduğunu ifade eden Yılmaz, “Değişiklikle OSB’de yer alan sanayi ve hizmet destek parselinin boş kalan kısımlarında, katılımcının kendi ihtiyacı için gerekli olan güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurabilmesine imkan tanındı. Bundan sonra güneş enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretim tesisleri, katılımcıya ait destek ünitesi kapsamında değerlendirmeye alınacak” dedi.

Artık OSB’lerin parsellerinin boş kalan kısımlarına güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurabileceklerini belirten Yılmaz, bu durumun oldukça güzel bir gelişme olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, “Alanımızı genişleten ve çalışmalarımıza değer katan bu mevzuat değişikliğinden oldukça memnunuz. CW Enerji olarak, her zaman OSB’lerin yanındayız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Yılmaz, bu düzenlemenin sanayicilerin karşılaştıkları sorunların çözümünü amaçladığını söyledi.

OSB’lerde güneş enerjisinden elektrik üretmenin önü açıldı

Yılmaz, düzenleme ile OSB’deki firmaların kendi ihtiyacı için elektrik üretim tesisi kurulması, geri dönüşüm tesisi kurulması, emsal artış ve sanayicilerin karşılaştığı mağduriyetlerin giderilmesi gibi alanlarda pek çok adım atıldığını dile getirerek, “Değişikliklerde sanayicilerin ve OSB üyelerinin talepleri dikkate alındı ve beklentileri karşılandı. Yani yönetmelikteki değişiklik ile sanayicinin yüzü güldü” diye konuştu.

Güneş enerjisi paneli üretiminde pazar lideriyiz

“Ülkemizde güneş enerjisi sektörünün ve güneşten enerji üretim bilincinin artması bizleri sevindiriyor” diyen CW Enerji Genel Müdürü Volkan Yılmaz, şöyle devam etti: “Çevre dostu, temiz enerji kaynağı olan ve güneş gibi sınırsız özellikteki bir kaynaktan sonuna kadar faydalanılması gerektiriyor. CW Enerji olarak, güneş enerjisinin kullanımını yaygınlaştırıp, insanoğlunun geleceğini yeni teknolojiler ile desteklemeyi hedefliyoruz ve sürekli gelişim felsefesi ile faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’nin güneş enerjisi paneli üretiminde pazar lideriyiz. Deneyimli ekibimizle sektörümüzde dünyanın en iyileri arasında yer alıyoruz. Dünya ekonomisine katkı sağlamaya ve gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa bırakma amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com