Connect with us

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

Güneş enerjisinde maliyet düşüşü elektriğin yaygınlaşmasına katkı sunacak

Yayın Tarihi

on

Dünya Bankası tarafından yayınlanan yeni rapora göre güneş enerjisi ve depolamada maliyetler düşüşü ve mini şebeke sistemlerinin on katına çıkmasıyla milyonların elektriğe kavuşmasına yardımcı olabilir.

Rapora göre, çoğunluğu hidro ve dizel tabanlı olan ve günümüzde 47 milyon kişiye enerji sağlayan 19.000 mini şebekenin sayısında yaşanacak patlamayla, 2030 yılında 210.000 sistem 490 milyon kişiye enerji sağlamak mümkün.  PV ve bataryanın karışımından meydana gelecek yeni şebekelerin, 10-15 GW /50-110GWs lityum-iyon batarya ile 2030 yılında 1.5 milyar ton CO2 tasarrufu sağlaması bekleniyor.  

Dünya Bankası’na göre, 2030 yılındaki 210.000 mini şebeke hedefine ulaşılması için, güneş hibrid enerjisi maliyetlerinin; günümüzdeki 0.55$/kWs düzeyinden 0.20$/kWs civarına inmesi gerekiyor. Bu tür bir eşiğin geçilmesi; PV modüllerinin şimdiki 690$/kWp düzeyinden 2030’da 140$/kWp düzeyine inmesini beraberinde getirirken, lityum-iyon bataryalar da aynı dönemde 598$/kWs düzeyinden 62$/kWs düzeyine inecek. 

Asya önde, Afrika ise takipte

Çalışmaya göre, Güney Asya (9.300) ve Doğu Asya-Pasifik (6.900); şu ana dek 19.000 mini şebekenin çoğunluğunun kurulumunu yaptı. Afganistan (4.980) ve Myanmar (3.988) listelerde başı çeken ülkeler. Bununla birlikte; Senegal ve Nijerya ile birlikte Afrika Kıtası’ndaki diüer ülkeler dünya çapında geliştirilmekte olan 7.500 sistemin 4.000’ine ev sahipliği yaparak bu alanda başı çekiyorlar. 

Çalışmada, PowerGen, OMC ve Husk Power firmaları proje sayısı bağlamında ilk üç sırada yer alırken; fayda derecelendirmesinde üst sıralarda  NPC-SPUG; RAO ve JIRAMA yer aldı. 

Dünya Bankası’na göre; 2030 yılındaki 210.000 mini şebeke hedefi 220 milyar dolar yatırım gerektirecek ki; bunun 28 milyar dolarlık kısmı şimdiye kadar kullanıma alındı. Raporda, mini şebeke desteğine şimdiye kadar kalkınma finansörlerinden milyarlar aktarıldığı; ayrıca 2013 ve 2018 yılları arasında özel yatırımcılardan da 259 milyon dolar katılımın gerçekleştiği belirtildi. 

Rapor, risk algılarının ve makro ekonomik sorunların finansmana erişimi güçleştirdiğini; ancak kitlesel fonlama, borç öz sermayesi hissesi ve diğer yeniliklerle bariyerlerin aşıldığını ekledi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

Güneş enerjisi sistemlerinde CW Enerji ve Garanti BBVA Leasing iş birliği

Yayın Tarihi

on

Yazar

Avrupa’nın en büyük güneş enerji sistemleri üreticisi CW Enerji, leasing sektörünün önde gelen firmalarından Garanti BBVA Leasing ile iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında, güneş enerjisi santrallerinin kurulumu için müşteriye özel finansman desteği çözümleri sunulacak.

CW Enerji’nin kendi elektriğini üretmek amacıyla, fabrika çatısına kurduğu çatı üstü güneş enerji sistemi de Garanti BBVA Leasing’in finansman desteği ile gerçekleştirildi.

Anlaşmayla ilgili açıklama yapan CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, sektörün önde gelen şirketlerinden Garanti BBVA Leasing ile sektöre katkı sağlayacak bir iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Sarvan, güneş enerjisi sistemi kurulumunda yatırımcılara finansman konusunda yardımcı olmak istediklerini dile getirerek, “Avrupa’nın en büyük güneş enerji sistemleri üreticisi olarak, ülkemiz adına yatırım yapmaktan gurur duyuyoruz. Güneş enerjisi, ülkemizin dünyadaki stratejik önemini ortaya çıkartacak en önemli avantajımız olacak. Biz bu konuda çok hızlı çalışarak, ülkemizi bu alanda büyük bir güç haline getirme hedefindeyiz. Yaptığımız iş birliği kapsamında, güneş enerjisi alanında uygun finansman çözümleri sağlanacak. Gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde, güneş enerjisiyle elektrik üretmek isteyen firmalara, hızlı ve kolay kredi sistemiyle yardımcı olacağız. Böylece finansman sorunu ortadan kalkacak” dedi.

Finansal çözümler konusunda da fark yaratmaya devam ettiklerine dikkat çeken CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, “Garanti BBVA Leasing gibi sektörün önde gelen firması ile çalışmak, bizler için gurur verici. Bu anlaşma ile hem sektörümüze hem de ülke ekonomimize katkı sağlamış olacağız. Aynı zamanda, sürdürülebilir enerjiyle doğal kaynakların verimli kullanılmasını teşvik ederek, yarınlara daha yeşil bir dünya bırakılmasında da payımız olacak” diye konuştu.

Garanti BBVA Leasing olarak çevreci yatırımları destekliyoruz

Garanti BBVA Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen ise çevreci yatırımları desteklemeye her zaman öncelik verdiklerini vurgularken, CW Enerji’yle yaptıkları iş birliğinin de bu nedenle özel bir anlam taşıdığını söyledi. Bugüne kadar güneş enerjisi santral projelerine ciddi finansman desteği sağladıklarına işaret eden Ünal Gökmen, bu alanda kazandıkları deneyimi, çatı üstü güneş enerjisi santral projelerinde yatırımcılara sunarken, ekonomiye de katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Gökmen, “CW Enerji’yle gerçekleştirdiğimiz iş birliği çerçevesinde, işletmelere nakit akışlarına uygun ödeme planıyla kendi elektriklerini üretecek tesisler kurmalarına olanak sağlarken, sürdürülebilir finansman çözümleri de yaratıyoruz” dedi.

Devamını Oku

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

Leasing’in avantajları nelerdir?

Yayın Tarihi

on

Aklease Genel Müdürü Çetin Düz, leasing’in avantajları, yatırımcılar ve üretim sektörü için sundukları finansman modelleri hakkında açıklamalarda bulundu. Çetin Düz, şunları kaydetti: “Aklease olarak üretim sektörü içerisinde makine ve ekipmanları, iş-inşaat makineleri, üretim hatları, hava, deniz, kara tüm ulaşım araçları, enerji ve sağlık sektörü ekipmanları gibi yatırım gerektiren tüm projelerde yer alıyor, yatırımın nakit akışına uygun çözümler sunuyoruz.

Hedefimiz müşterilerimize ihtiyaçlarına uygun doğru finansal çözümleri üretmek ve leasingin avantajlarını doğru finansal modelleme ile yatırımcıya sunarak yatırımların ve ekonominin gelişimine katkı sağlamak.

Aynı zamanda verimlilik; uzun vadeli stratejimiz olan sağlıklı, karlı ve sürdürülebilir büyümenin çok önemli bir saç ayağı ve şirket kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Bu kapsamda, süreçlerin kaliteden ödün verilmeden iyileştirilmesi ve hızlandırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu sayede müşteri memnuniyetinin sürdürülebilirliğini de amaçlıyoruz.

Önümüzdeki dönem büyük-küçük her tutardaki yatırıma destek olarak daha çok sayıda yatırımcıya ulaşmayı ve yeni işlem hacminde büyümeyi hedefliyoruz.

Aklease olarak, müşterilerimizin yatırımlarında kullanabilecekleri çok geniş bir fonlama ağına sahibiz. Fonlama ağımızın içerisinde para ve sermaye piyasaları haricinde, yurt içi ve yurt dışı bankalar, uluslararası ve çok taraflı finansal kuruluşlar (Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası vb.), ihracat kredi kuruluşları (Hermes, US Exim vb.) ve sektör bazlı özel fonlar yer alıyor. Bu çok çeşitli kaynaklardan sağladığımız fonları müşterilerimize çok uygun şartlarda ve uzun vadeli olarak aktarabiliyoruz.

Özellikle yurt dışından makine-ekipman ithalatı yolu ile yapılacak yatırımlarında, ihracat kredi kuruluşları (ECA-Export Credit Agency) kaynaklı, uzun vadeli ve uygun maliyetli fonları, leasingin avantajları ve uzman operasyonel destek ile birleştirerek müşterilerimize sunuyoruz.”

Aklease Genel Müdürü Çetin Düz

Leasing’in avantajları

Leasingin sağladığı avantajların üç ana başlık altında toplanabileceğini belirten Aklease Genel Müdürü Çetin Düz, bu konuda şunları kaydetti:

“Maliyet Avantajı: Birçok makine ve ekipmanda indirimli KDV (%1) oranı uygulanmakta olup, faiz ödemeleri üzerinden BSMV ödenmez. Teminatlar her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. KDV faizlendirilmez ve taksitler halinde geri ödenir.

Uzman Kadro ile Operasyonel Kolaylık: Satınalma için gerekli tüm hukuki ve operasyonel süreçler şirketimizin ekipleri tarafından yürütülür. Özellikli satın alma süreçlerinde uzman kadro desteği sağlanır. İthal işlemlerde akreditif, gümrük vb. tüm süreçler tarafımızca yönetilir.

Nakit Akışı Avantajı: Yatırımların nakit akışına uygun taksitle ve uzun vade ile finansmanı sağlanır. Projenin gelir döviz cinsi ve proje nakit döngüsüne göre esnek geri ödeme planı oluşturulabilir. Böylece hem uzun vadeli kaynak sağlanır hem de yatırımcının banka işletme sermayesi limitlerinin daha da etkin kullanılması sağlanmış olur.”

10 adımda leasing süreci

Aklease Genel Müdürü Çetin Düz’e göre leasing sürecindeki adımlarsa şu şekilde:

 1. Yatırımcı ve ekipmanı satan firma malın modeli, fiyatı ve geri ödeme koşullarında anlaşır.
 2. Aklease, yatırım ile ilgili alternatif ödeme planlarını değerlendirmek üzere yatırımcıya iletir.
 3. Yatırımcı, kredi tesisi için gerekli evrakları iletir.
 4. Aklease tarafında kredi incelemesi yapılır ve koşullar belirlenir.
 5. Yatırımcı ile Aklease arasında Finansal Kirtalama Sözleşmesi imzalanır.
 6. Yatırıma konu malın tüm satınalma işlemleri Aklease tarafından gerçekleştirilir.
 7. Satınalma sonrası oluşan kesin ödeme planı yatırımcıya (kiracıya) gönderilir.
 8. Kiracı, ödeme planı doğrultusunda kira ödemelerine başlar.
 9. Her kira ödemesi için Aklease tarafından kiracıya fatura düzenlenir.
 10. Vade sonunda mal kiracıya devredilir.

 

Devamını Oku

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

Orta ölçek GES projelerinde, proje sözleşmelerinin global ölçekte standardizasyonu sonucu elde edilecek finansal ve operasyonel verimlilik

Yayın Tarihi

on

Enerji sektörü, karmaşık, özel olarak tasarlanan sözleşme çerçevelerine dayanan büyük ve merkezi bir enerji üretim sistemleri mirasından gelmektedir. Bu; daha esnek ve hızlı geliştirme süreçleri gerektiren küçük-orta ölçekli güneş enerjisi üretim projelerine uymamaktadır.

Güneş enerjisi üretim maliyetini azaltmak ve yatırımları ölçeklendirmek için, 2017 yılında, International Solar Alliance (ISA) tarafından ve Terrawatt Initiative liderliğinde; Council on Energy, Environment and Water (CEEW), CII ve TCX’ten oluşan bir grup ile yürütülen çalışmada; ölçeklendirilmiş yeni bir güneş enerjisi pazarının gerekliliğinden bahsedilmiştir. 

Bu çalışma beş dönüşümü ana hatlarıyla çizmektedir: (1) Ortak bir çerçevenin benimsenmesi; (2) Kilit sözleşmelerin standardizasyonu; (3) Evrensel bir garanti kuruluşunun kurulması; (4) Bütünleştirme-Seküritizasyon sektörünün geliştirilmesi ve (5) Dijital pazar platformunun oluşturulması. Bu beş madde ile her büyüklükteki güneş enerjisi projesinin daha büyük ölçekte makul bir maliyetle finanse edilmesi amaçlanmaktadır.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Terrawatt Girişimi (TWI), Paris İklim Anlaşması ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda güneş enerjisinin hızlı ve yaygın bir şekilde büyümesini desteklemek için bir araya gelmiş ve Open Solar Contracts’ı oluşturmuştur.  Açık Güneş Kontratlarının (Open Solar Contracts) amacı, sözleşmeyi çok daha hızlı ve daha az maliyetli hale getiren basit ve evrensel olarak uygulanabilir yasal anlaşmalar sunarak proje geliştirme ve finans süreçlerini kolaylaştırmaktır.

Sözleşmeler, pazar lideri kilit enerji paydaşlarını içeren titiz ve kolektif bir sürecin ürünleridir. Açık Güneş Kontratları ürünlerinin dengeli bir risk tahsisine sahip olmasını ve evrensel olarak uygulanmasını sağlamak için farklı yetki alanlarındaki uzmanlık ve deneyimleri birleştirmek için her türlü çaba gösterilmiştir.

Standartlaştırılmış Sözleşmeler; Enerji Satın Alma Anlaşması, Uygulama Anlaşması, İşletme ve Bakım Anlaşması, Tedarik Anlaşması, Kurulum Anlaşması ve Finansal Ön Protokoldür. Girişimin, endüstri tarafından tanınan net bir sözleşme çerçevesi belirleyerek proje geliştirme zaman çizelgesini büyük ölçüde azaltması beklenmektedir. Bu sözleşmeler ile hukuki mimariyi basitleştirmeye yardımcı olmak, sözleşme müzakere zamanını ve maliyetini azaltmak amaçlanmaktadır. Böylece sağlam, net ve özelleştirilebilir dokümanlar ile sözleşme süreci basitleştirilerek, bankalar tarafından finanse edilebilir bir güneş enerjisi potansiyeli ortaya çıkarılacaktır. Bu kapsamda GES Dergisi okuyucularımızın da bu kaynaklara erişerek, sözleşme yönetimi alanında verimlilik sağlayabilecektir. 

Kaynaklar

 • “Roadmap to affordable finance at scale in solar power generation”, Terrawatt Initiative 2019.
 • Open Solar Contracts. (2020, February). https://opensolarcontracts.org/ adresinden alındı.

Yazan: Özlem Kıldır, Founder at Profinstance Project Finance Advisory Incorporation

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com