Connect with us

Solar Panel

Endüstriyel çatıların açılmasıyla Türkiye pazarı hareketlendi

Yayın Tarihi

on

Solar İstanbul esnasında HT Solar standına konuk olduk ve Operasyon ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmet Beler’le bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle kendisini tanımak istediğimiz Mustafa Ahmet Beler, şunları söyledi: “İsmim Mustafa Ahmet Beler. HT Solar Operasyon ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısıyım. 15 yıldır bu sektörde, çeşitli pozisyonlarda çalışıyorum. Şu anda Türkiye’deki en büyük modül üreticisinin ülkedeki yatırımlarını ve operasyonlarını yönetiyorum. Türk, Amerika ve Avrupa piyasalarına modül sağlıyoruz.”

HT Solar hakkında bilgi almak istediğimiz de ise Mustafa Bey, şunları söyledi: “HT Solar, tamamen Çin devletine ait bir firma. Sermaye gereği Çin hükümetinin yatırımı. 2016 yılında Türkiye’de kurulum yapıldı. 800 MW’lık bir modül kapasitesine sahip. İstanbul Serbest Bölge’de faaliyet gösteriyor. Ürünlerinin yüzde 90’ını Amerika’ya ve Avrupa’ya ihraç ediyor. 500’e yakın çalışanımız var ve 4 yıldan beri yılın 12 ayı haftanın 6 günü çalışıyoruz hiç durmadan.”

Endüstriyel çatıların açılmasıyla Türkiye pazarı hareketlendi

“Türkiye’deki genel durumu Potansiyelin çok gerisindeyiz, bu bir gerçek. Türkiye’ye lisanssız projelerle başladık ama şu anda lisanssız projeler artık sonlandı. Türkiye pazarı tekrar hareketlendi çünkü endüstriyel çatılar açıldı. İlk yatırımları yapması gereken patronlar daha yeni yeni güneş enerjisi yatırımına başladılar. Bunun sebebi tabii maliyetlerin azalması ve elektrik fiyatlarının artmasıydı. Ama çatı potansiyelimize hemen hemen hiç başlamadık henüz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca da fabrikaların üstlerini, endüstriyel çatıları, okulların ve hastanelerin üstlerini güneş enerjisiyle kaplayacağız. Devletimiz de bunun için bizi destekliyor. Artık lisanssız serbest kurulumlar yerine kendi ürettiğini tüketen projelere daha çok destek veriyor. Ürettiğinizi tüketin, aynı zamanda da çatılarınız güneş enerjisi santrali olsunu da destekliyor şu anda.”

Sona eren YEKDEM mekanizmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni dönemde nasıl bir teşvik mekanizması bekliyorsunuz şeklindeki sorumuza ise şu cevabı aldık: “Başlangıçta YEKDEM iyi bir algoritmaydı. Desteklemek ve korumak adına iyiydi. Ama artık global pazarda güneş enerjisi maliyetleri çok düştü. Güneş enerjisinden elektrik üretme maliyeti çok düştü. Dolayısıyla grid pariteyi yakaladık. Yani artık güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyenlerin devletten farklı bir desteğe çok ihtiyacı kalmadı. Üreticilerin tabii bazı ihtiyaçları var ama güneş enerjisinden elektrik üretme şu anda dünyada en ucuz elektrik üretme yöntemi olmaya kadar dayandı. Dolayısıyla artık çok ciddi anlamda bir destekleme mekanizması olmasının gerektiğini düşünmüyorum. Ancak yatırımcıların tabii ki yatırım yaparken ucuz kredi bulmaları, devlet bankaları tarafından uygun finans modellerinin hazırlanması, bunun yanında güneş enerjisi ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapanların vergilerle ilgili avantajlarının olması düzenlenebilir. Avrupa’da da dünyada da bu şekilde destekleniyor. Ama artık ekstra bir desteğe ne sektörün ihtiyacı var ne de yatırımcının. Çünkü halihazırda sanayide kullanılan elektrik pahalı. Güneş enerjisine yatırım yapıldığı zaman çok kısa sürelerde yatırım geri döndürülebiliyor. YEKDEM çok uzun süre destekledi insanları ama artık vazifesinin dolduğunu düşünüyorum.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solar Panel

Fotovoltaik bilim adamı Back Contact teknolojisini geleceğin hücre teknolojisi olarak görüyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

6. Çin Uluslararası PV Sanayi Konferansı’nda (Chengdu, Çin, 13-16 Kasım 2023), New South Wales Üniversitesi, Avustralya’dan Profesör Dr. Martin Green, IBC teknolojisinin (Interdigitated Back Contact) endüstri manzarasını domine edeceğini belirtti. “Sanırım herkes sonunda IBC hücreleri üretecek.” Belli bir zaman çerçevesi belirtmese de, bu değerlendirme LONGi’nin Başkanı Baoshen Zhong’un daha önceki açıklamalarıyla uyumlu. Zhong, Eylül ayında geleneksel teknolojilere göre bu teknolojinin üstünlüğünü ve gelecek vadeden yapısını vurgulamıştı. Arka Kontak hücrelerinin, yüksek verimlilikle çekici estetiği birleştiren özellikleri nedeniyle, önümüzdeki beş altı yıl içinde PV sektöründe en önemli teknoloji haline geleceğini ve endüstri manzarasını yeniden tanımlayacağını söyledi.

Konferansta Dr. Green, bir medya röportajında daha fazla bilgi verdi ve Çin’in güneş teknolojisindeki küresel liderliğini ve güneş hücrelerini verimli bir şekilde üretme yeteneğini övdü.

Teknolojik Atılımlar İyi Finanse Edilmiş Ar-Ge’ye İhtiyaç Duyar

LONGi’nin Başkanı Baoshen Zhong, teknolojik yeniliğin fotovoltaik gelişimin ana itici gücü olacağını söyledi. LONGi, son 15 yılda Ar-Ge’ye 2.540 milyar Euro (20 milyar CNY)* harcadı ve bu, yıllık satışlarının yaklaşık %5’ini oluşturuyor. LONGi’nin Ar-Ge Teknoloji Merkezi 5000’den fazla kişiyi istihdam ediyor.

LONGi’nin kitlesel pazar PV ürünleri için son atılımı, gölgelendirme metal kontakları olmayan serbest ön yüz sağlayan şirketin özel HPBC (Hybrid Passivated Back Contact) güneş hücresidir. Bu yaklaşım, ışık emilimini optimize eder ve böylece dönüşüm verimliliğini artırır. LONGi bilim ekibi tarafından yıllar süren geliştirmenin ardından, teknoloji Kasım 2022’de LONGi’nin Hi-MO X6 serisine yayıldı.

HPBC hücresi, kitlesel üretimde %25’in üzerinde hücre verimliliği ile yeni bir endüstri standardı belirliyor ve önemli ölçüde daha yüksek modül çıkışı sağlıyor. Modül verimliliği şu anda kitlesel üretimde %23.3 ve sürekli iyileştiriliyor.

Dr. Green, Çin Geliştirme Laboratuvarlarını Gelecekteki Gelişmelerin Ön Sıralarında Görüyor

LONGi yakın zamanda, tek kavşaklı tüm hücre malzemeleri için Shockley-Queisser (S-Q) teorik verimlilik sınırı olan %33.7’yi aşarak, kristalin silikon perovskit tandem hücreler için %33.9’luk bir verimlilik rekoru daha duyurdu.

Dr. Green şunları söyledi: “Çin şimdi daha yenilikçi perovskit hücreler için dünya rekorunu elinde tutuyor, bu da ülkenin laboratuvarlarının sadece mevcut ana akım teknolojide lider olmakla kalmayıp, aynı zamanda gelecekteki gelişmelerin ön sıralarında yer almak için de iyi konumlandığını gösteriyor.” Daha fazla hücre verimliliği elde etmenin, hücrelerden birim alan başına daha fazla elektrik üretilebilmesi ve bu yolla maliyetlerin düşürülmesiyle, yaklaşmakta olan PV endüstrisi krizinde en iyi yaklaşım olacağını daha da açıkladı. Baoshen Zhong bu yılın başlarında şöyle demişti: “Tüm PV endüstrisi için, kitlesel üretim ve yüksek pazar kabulü yoluyla düşük maliyetle maksimum verimliliğe ulaşmak, gelecekteki yatırımlar için anahtar itici güç olacaktır.”

PV Endüstrisi Krizi En Güçlü Oyuncular Tarafından Aşılabilir

Dr. Green, güneş modüllerinin fiyatının daha da düşeceğini ve bunun talebi canlandıracağını umuyor. Kriz sırasında, zayıf oyuncular elenecek ve güçlü şirketler hayatta kalacak. Bu, endüstride bir konsolidasyona yol açacak. Düşük modül maliyetleri sonucunda modüllerde talebin artacağını ve bu durumun fosil yakıt üretiminin yerini almasını hızlandıracağını öngörüyor.

Ekim 2023’te, LONGi, PV ModuleTech bankacılık raporunda üst üste 15. çeyrek için AAA derecesini alarak PV endüstrisindeki en güçlü oyuncular arasında yerini aldı ve finansal istikrarını kanıtladı.

  • Döviz kuru: EUR 1 = 7.8771 CNY, 30 Haziran 2023, Çin Halk Bankası”

Devamını Oku

Solar Panel

LONGi, 2024’te Olağanüstü Finansal Gücünü ve Kararlılığını Vurgulayarak PV ModülTech Bankacılık Derecelendirmelerinde AAA Statüsünü Sürdürüyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

Dünyanın önde gelen güneş teknolojisi şirketi LONGi, 2023’ün üçüncü çeyreği için en son PV ModülTech Bankacılık Raporu’nda AAA derecesini koruyarak şirketin sürekli performans ve finansal istikrarındaki tutarlılığını vurguladı. Şirketin 15. ardışık AAA derecesi, uluslararası finans piyasaları, üçüncü taraf kurumlar ve genel olarak fotovoltaik endüstrisi tarafından şirketin genel gücüne duyulan yaygın güvenin bir kanıtıdır. PV ModülTech Bankacılık Raporu, güneş üreticilerini düzenli olarak üretim (değer zinciri, üretim, küresel modül sevkiyat profili, CapEx ve Ar-Ge harcamaları) ve finansal (nakit akışı, borç, değerleme, karlılık ve ciro) açıdan göreceli güçlerine göre kapsamlı bir şekilde analiz eder ve kıyaslar.

2023’ün ilk yarısında güçlü bir performans sergileyen LONGi’nin 15. ardışık AAA derecesi, şirketin finansal gücünü ve uzun vadeli kararlılık için en katı finansal gerekliliklere uyumunu daha da kanıtlıyor. LONGi, 2023’ün ilk yarısında güçlü bir performans sergiledi ve 2023’ün ikinci çeyreğini şirket tarihinin en iyi dönemi olarak açıkladı, net karı EUR 0.7 milyarın (CNY 5.5 milyar)* üzerinde gerçekleşti.

2020’den bu yana modül ve gofret üretiminde ve sevkiyatında bir numaralı güneş şirketi olan LONGi, 2023’te 130GW modül üretim kapasitesi öngörüyor. 30 GW, şirketin premium arka temas modül serisi Hi-MO X6’dan gelecek. Güneş teknolojisi inovasyonu, LONGi’nin özel arka temas teknolojisi HPBC (Hybrid Passivated Back Contact) ile geliyor.

BloombergNEF ve Altman-Z Skoru pozitif ve güçlü görünümü teyit ediyor

Bağımsız kurumlar, son aylarda LONGi’yi değerlendiriyor ve sonuçlar şirketin, müşterilerine ve paydaşlarına çeşitli zorluklar ve piyasa koşullarında hizmet verebilme yeteneğini ve direncini kanıtlıyor. Bunlar arasında BloombergNEF (BNEF) PV Modül ve İnverter Bankacılık Raporu ve Altman-Z Skoru bulunuyor.

Kasım 2022’de, yıllık BloombergNEF (BNEF) PV Modül ve İnverter Bankacılık Raporu, LONGi’yi mükemmel finansal sağlıkla desteklenen, artan kurumsal güç ve yüksek düzeyde teknolojik Ar-Ge ile %100 bankacılık yapılabilir modül markası olarak tanıdı. LONGi ayrıca çok etkili bir risk kontrolü sergiledi ve uzun vadeli sürdürülebilir gelişme yeteneğini gösterdi.

Ek olarak, LONGi, Q3 BNEF Global PV Piyasa Görünümü’nde 4.3 Altman-Z Skoru elde etti ve şirketi en iyi mümkün kategori olan “Güvenli Bölge”ye koyarak finansal istikrarını vurguladı. Altman-Z Skoru modeli, şirketlerin finansal istikrarını ölçmek için 1968 yılında ABD’li finans profesörü Edward Altman tarafından geliştirildi.

LONGi’nin Hi-MO X6 arka temas serisi, gelecekteki büyüme için ana itici güçlerden biri

Kasım 2022’de küresel pazara sunulduktan sonra, yüksek verimli HPBC hücre teknolojisine dayanan LONGi’nin premium modül serisi Hi-MO X6, Avrupa güneş pazarında ve dağıtıcılar, kurucular ve son müşteriler arasında yaygın tanınırlık kazandı. Teknoloji, frontal busbar-free tasarımıyla olay ışığının kullanımını maksimize ediyor. Ayrıca optik kayıpları azaltıyor, dönüşüm verimliliğini artırıyor ve böylece Elektriğin Seviyelendirilmiş Maliyetini (LCOE) optimize ediyor. HPBC hücre standard versiyonu %25.5’lik bir verimlilik atılımı başardı, HPBC+ hücre verimliliği %25.8’i aştı. Bu keskin teknoloji ile donatılmış Hi-MO X6, geleneksel modüllere kıyasla güç üretim performansında %6 ila %10’luk bir iyileşme gösteriyor. %23.3’lük maksimum modül verimliliği ile ürün, küresel çatı pazarı için yeni bir değer referansı oluşturuyor.

Daha yakın zamanda, LONGi, gelecek yıllarda güneş teknolojisi olarak arka temas teknolojisine yönelik bir duruş sergiledi, alternatif teknolojilere kıyasla verimlilik iyileştirmeleri için daha yüksek bir kapsam verdi. Teknolojiyi geliştirerek, üretim süreçlerini değiştirerek ve maliyeti önemli ölçüde düşürerek, şirket yüksek verimlilik, güvenilirlik ve estetik açıdan bilinen arka temas güneş hücre teknolojisinin geniş ölçekli tanıtımını açtı. LONGi, ilk kez bir premium teknolojiyi kitlesel pazara sunuyor.

  • Döviz kuru: EUR 1 = 7.8771 CNY, 30 Haziran 2023, Çin Halk Bankası”

Devamını Oku

Solar Panel

1.5 GW Tedarik Anlaşması: PV International ve LONGi, Hi-MO X6 Arka Temas Modülleri Dahil Anlaşmayı İmzaladı

Yayın Tarihi

on

Yazar

LONGi Solar, lider bir küresel güneş teknoloji şirketi, ve PVI GmbH (PV International veya PVI), bir güneş bileşenleri ve tam ekipman toptancısı olan ve Solar Ruhr Group’un bir yan kuruluşu olan bir şirket, Solar modüllerin tedariki üzerine 1.5 GW kapasiteli 3 yıllık bir çerçeve anlaşması imzaladı. Bu anlaşma kapsamındaki modüller, çoğunlukla Solar Ruhr Group’un diğer yan kuruluşları için projelerde kullanılacak, ayrıca da dağıtım amaçları için kullanılacak. Bu ortaklık, PVI’nın PV endüstrisindeki öncü rolüne olan güvenini ve Hi-MO X6’nın PVI’nın müşterileri için en iyi tercih olarak kabul edilmesini vurgular.

“LONGi’ye ve arka temas serimiz Hi-MO X6’ya olan PVI güveni için şeref duyuyoruz ve minnettarız. Bu ürünlerimizi arka temas hücre teknolojisine olan açık taahhüdümüzü göstermek için yeniden markalıyoruz ve gelecekteki sürdürülebilirliklerini gösteriyoruz. Arka temas teknolojisinin, birçok benzersiz avantajı nedeniyle güneş endüstrisinin geleceğinin önemli bir parçası olacağına kesinlikle inanıyoruz.” diyen LONGi Europe Distributed Generation (DG) Başkan Yardımcısı Nick Wang söyledi.

PVI GmbH CEO’su Dr. Oliver Klein ise şunları ekledi: “LONGi’yi partnerimiz olarak seçtik çünkü sürekli olarak verimliliği artırmak ve yeni teknolojileri kitle pazarına uygun ve rekabetçi hale getirmek için yürüttükleri Ar-Ge faaliyetlerini takdir ediyoruz. Müşterilerimiz, şimdi düşük ışık koşullarında bile yüksek enerji verimi sağlayan bir modül olan Hi-MO X6’dan faydalanabilirler. Ayrıca, istikrarlı bir tedarik sağlarlar ve finansal açıdan çok sağlıklı bir durumda bulunmaları nedeniyle tercih ettiğimiz bir seçenektir.”

Arka temas teknolojisi, geleneksel teknolojileri geride bırakıyor: Hi-MO X6, %6 ila %10 daha fazla verim sağlıyor

LONGi’nin Hi-MO X6 ve kullanılan patentli arka temas teknolojisi HPBC, busbar olmayan bir ön yüzeye sahiptir. Busbar olmaması, düşen ışığın kullanımını maksimize eder, optik kayıpları azaltır, dönüşüm verimliliğini artırır ve dolayısıyla LCOE (Elektrik Maliyetinin Düzeylendirilmiş Maliyeti)’yi iyileştirir. Bugün, geleneksel modülleri %6 ila %10 oranında güç üretilen bir verimle geride bırakan %25.8’e kadar hücre verimliliklerine sahiptir.

LONGi, ürün portföyünde önemli bir kısmını BC güneş hücresi teknolojisine dahil etmeye karar verdi. 2023 yılı sonuna kadar, 30 GW’lık bir HPBC üretim kapasitesi tam kapasiteyle çalışacak. Şirkete göre, artan pazar payıyla birlikte, arka temas teknolojileri kristalin silikon güneş hücreleri için ana akım teknoloji olarak ortaya çıkmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com