Connect with us

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

İş Bankası’ndan GES projelerine özel kredi

Yayın Tarihi

on

Türkiye İş Bankası, çatı ve öz tüketim güneş enerjisi sistemi (GES) projelerine özel bir kredi programı başlattı.

“İş’te Güneş Kredisi” başlığıyla duyurusu yapılan finansman projesiyle ilgili bankadan yapılan açıklamada, “kendi elektriğini çatılarında veya aynı trafo merkezine bağlı boş arazilerinde çevre dostu şekilde üreten işletmeler, elektrik giderlerinden tasarruf ediyor, avantaj kazanıyor” sözlerine yer verildi.

İş’te Güneş Kredisi’nin kullanım koşullarına ilişkinse şu bilgiler verildi:

“İş’te Güneş Kredisi, azami 1 yılı anapara geri ödemesiz 10 yıla varan vadelerde TL, USD veya EURO cinsinden kullanılabilir.

Esnek veya fatura öder gibi aylık eşit taksitlerle geri ödeme imkânı sağlar.”

Türkiye İş Bankası’ndan yapılan açıklamada; bankanın şimdiye dek lisanslı ve lisanssız olmak üzere toplamda 600 MW’lık güneş enerjisi yatırımına finansman sağladığı bilgisi paylaşıldı.

İş’te Güneş Kredisi’yle ilgili olarak Türkiye İş Bankası resmi web sitesi üzerinden ayrıntılı bilgi edinmek mümkün.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

Temiz enerji artık çatınızda!

Yayın Tarihi

on

Temiz enerji kaynaklarından güneş enerjisi piyasası ve iş dünyası tarafından uzun süredir beklenmekte olan yönetmelik nihayet çıktı. Piyasada kısaca “mahsuplaşma yönetmeliği” olarak da geçen “Elektrik Piyasası’nda Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği”nin güncellenmesiyle artık işletmeler ve kamu kurum ve kuruluşları çatılarına kuracakları güneş enerjisi sistemleri (GES) ile kendi ihtiyaçları olan elektriği üretecekler ve ürettikleri ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye satarak ek bir gelir elde edebilecekler. 12 Mayıs 2019 tarihinde EPDK tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan elektrik üretim limiti 5 MW’ye kadar yükseltilmiş oldu.

Konuya ilişkin TurSEFF tarafından yapılan değerlendirmede şu görüşlere yer verildi:

“Bu yıl 25. kez düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’na (ICCI) damgasını vuran ve hem seminerlerde hem de ikili görüşmelerde en çok konuşulan konulardan biri bu yeni yönetmelik oldu. Aslında bugüne dek arazi tipi ve yatırım amaçlı kurulan GES’ler ön plandaydı. Sektöre yeni bir heyecan ve umut verdiğini gözlemlediğimiz bu yönetmelikle birlikte çatı pazarı ve öz tüketime yönelik bir tercih de kamu otoritesi tarafından ortaya konmuş oluyor. Güneş pazarında her iki ayak da tamamlandığına göre artık pazarın daha hızlı koşmaya başlayacağını öngörüyoruz.”

Mahsuplaşma nedir?

Yeni yürürlüğe giren yönetmelik sayesinde çatı tipi GES yatırımı yapan firmalar işletmelerinin çatısında üretecekleri ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye verip 10 yıl süreyle elektrik satış fiyatı üzerinden gelir elde edebilecekler. Bu sistemlerde kullanılan çift yönlü elektrik sayaçları hem üretimi hem tüketimi ölçebiliyor ve ay sonunda çıkan farka göre net elektrik miktarı hesaplanarak mahsuplaşma yapılıyor.

Yatırım maliyetleri de ucuzladı!

Bu sistemin bir diğer avantajı, şebekenin bir akü gibi çalışmasını sağlayarak ihtiyaç fazlası elektriği depolaması ve ihtiyaç olduğunda kullanması için firmalara geri verebilmesi. Bir başka deyişle, firmalar ekstra bir akü/depolama yatırımı yapmadan da şebekeyi kendi enerji depoları gibi kullanabilecekler.

TurSEFF uzmanlarınca yeni yönetmeliğin avantajları şöyle aktarıldı:

“Çatı tipi GES tesislerinde kaynağında üretim ve tüketim sağlanarak şebeke üzerindeki yük hafifletilmiş oluyor. Ayrıca elektriğin üretildiği kaynaktan tüketileceği yere iletimi ve dağıtımı sırasında oluşan kayıp maliyeti de en aza indiriliyor. Arazi tipi GES tesisi kurulurken yapılması gereken hafriyat; ağır mekanik kurulumlar; güvenlik görevlisi ve güvenlik sistemleri kurulumu gibi maliyet yükleri çatı tipi GES tesislerinin kurulumunda yok. Ayrıca biz TurSEFF olarak bir Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Birliği (AB) programıyız; çok önem verdiğimiz ‘Temiz Enerji’ bilincinin küçük firma; kuruluşlar ve bireyler bazında yaygınlaşmasına ve temiz enerji konseptinin sahiplenilmesine yol açtığı için bu yönetmeliği çok önemsiyoruz.”

Çatı tipi GES yatırımlarında TurSEFF finansmanı da hazır!

Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları ve enerji verimliliği projelerinin finansmanında önde gelen finansman programlarından biri olan TurSEFF; yeni yürürlüğe giren mahsuplaşma yönetmeliğinden hareketle; çatı tipi güneş yatırımlarına yönelik yeni bir finansman yaklaşımı geliştirdi. Artık bir işletme veya kamu kurum ve kuruluşu; binası üzerine kuracağı güneş enerjisi sistemi için bir finansman arayışındaysa TurSEFF fonlarından faydalanabiliyor. Bu konuda yatırım yapmak isteyen firmaların ve kurumların yapmaları gereken tek şey TurSEFF’in anlaşmalı bankalarından veya leasing kurumlarından birine başvurmak. Bu kurumlar tarafından TurSEFF’e yönlendirilen projeler uzmanlar tarafından TurSEFF kriterleri çerçevesinde ücretsiz olarak değerlendiriliyor ve uygunluk verilen projelere anlaşmalı finansal kurum tarafından kredi veya leasing sağlanıyor.

TurSEFF tarafından yapılan açıklamada pazarın geleceğine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“TurSEFF olarak 2010 yılından beri faaliyetteyiz ve ilk günden beri fonlarımızın en yoğun olarak kullanıldığı alan güneş enerjisi oldu. Sektörün son on yıldaki hızlı gelişimine doğrudan tanık olduk ve inanıyoruz ki bu yeni yönetmelikle piyasanın önündeki bir bariyer daha aşılmış oldu. Güneş enerjisi sektörünün hareketlenmeye başladığı yıllarda ortalama olarak her 10 lisanssız güneş yatırımının 7’si TurSEFF tarafından fonlanmıştı. Aynı kaldıraç etkisini şimdi de çatı tipi GES yatırımlarında sağlayabilmek için bu alana yönelik özel bir finansman yaklaşımını sektörün hizmetine sunuyoruz. Ülkemizin güneş enerjisindeki büyük potansiyeli herkesin malumu. Yeni mahsuplaşma gibi düzenlemeler her zaman için piyasanın büyümesine katkı sağlayacak ve enerji piyasamızın ‘temiz enerji’ dönüşümünü desteklemiş olacaktır. TurSEFF; temiz enerjiye yönelik yatırımları desteklemeye aynı hızla devam edecek.”

Devamını Oku

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

Güneş enerjisinde maliyet düşüşü elektriğin yaygınlaşmasına katkı sunacak

Yayın Tarihi

on

Dünya Bankası tarafından yayınlanan yeni rapora göre güneş enerjisi ve depolamada maliyetler düşüşü ve mini şebeke sistemlerinin on katına çıkmasıyla milyonların elektriğe kavuşmasına yardımcı olabilir.

Rapora göre, çoğunluğu hidro ve dizel tabanlı olan ve günümüzde 47 milyon kişiye enerji sağlayan 19.000 mini şebekenin sayısında yaşanacak patlamayla, 2030 yılında 210.000 sistem 490 milyon kişiye enerji sağlamak mümkün.  PV ve bataryanın karışımından meydana gelecek yeni şebekelerin, 10-15 GW /50-110GWs lityum-iyon batarya ile 2030 yılında 1.5 milyar ton CO2 tasarrufu sağlaması bekleniyor.  

Dünya Bankası’na göre, 2030 yılındaki 210.000 mini şebeke hedefine ulaşılması için, güneş hibrid enerjisi maliyetlerinin; günümüzdeki 0.55$/kWs düzeyinden 0.20$/kWs civarına inmesi gerekiyor. Bu tür bir eşiğin geçilmesi; PV modüllerinin şimdiki 690$/kWp düzeyinden 2030’da 140$/kWp düzeyine inmesini beraberinde getirirken, lityum-iyon bataryalar da aynı dönemde 598$/kWs düzeyinden 62$/kWs düzeyine inecek. 

Asya önde, Afrika ise takipte

Çalışmaya göre, Güney Asya (9.300) ve Doğu Asya-Pasifik (6.900); şu ana dek 19.000 mini şebekenin çoğunluğunun kurulumunu yaptı. Afganistan (4.980) ve Myanmar (3.988) listelerde başı çeken ülkeler. Bununla birlikte; Senegal ve Nijerya ile birlikte Afrika Kıtası’ndaki diüer ülkeler dünya çapında geliştirilmekte olan 7.500 sistemin 4.000’ine ev sahipliği yaparak bu alanda başı çekiyorlar. 

Çalışmada, PowerGen, OMC ve Husk Power firmaları proje sayısı bağlamında ilk üç sırada yer alırken; fayda derecelendirmesinde üst sıralarda  NPC-SPUG; RAO ve JIRAMA yer aldı. 

Dünya Bankası’na göre; 2030 yılındaki 210.000 mini şebeke hedefi 220 milyar dolar yatırım gerektirecek ki; bunun 28 milyar dolarlık kısmı şimdiye kadar kullanıma alındı. Raporda, mini şebeke desteğine şimdiye kadar kalkınma finansörlerinden milyarlar aktarıldığı; ayrıca 2013 ve 2018 yılları arasında özel yatırımcılardan da 259 milyon dolar katılımın gerçekleştiği belirtildi. 

Rapor, risk algılarının ve makro ekonomik sorunların finansmana erişimi güçleştirdiğini; ancak kitlesel fonlama, borç öz sermayesi hissesi ve diğer yeniliklerle bariyerlerin aşıldığını ekledi.

Devamını Oku

Mali Danışmanlık, Finans Çözümleri

CW Enerji’den Koçfinans’la iş birliği

Yayın Tarihi

on

CW Enerji ve Koçfinans, güneş enerjisi sistemi ihtiyacı olanlar için uygun finansman konusunda işbirliğine imza attı. Bu işbirliğinin, sektörde bir ilk olduğu kaydedildi.
CW Enerji Genel Müdürü Volkan Yılmaz, Koçfinans ile yapılan iş birliği kapsamında, kullanıcıların güneş enerjisi sistemleri ihtiyaçlarına yönelik uygun finansman çözümleri sağlanacağını söyledi. Volkan Yılmaz, iş birliğinin hem ekonomiye hem de yenilenebilir enerji sektörüne önemli bir çözüm ortağı olduğunu belirtti.
Bu iş birliği ile arıcılara; tarımsal sulama sistemlerine; hayvancılık faaliyetlerine ve elektriğin olduğu veya olmadığı tüm alanlarda; güneş enerjisiyle elektrik üretimine ihtiyaç duyanlara hızlı ve kolay kredi sistemiyle finansman çözümü sunulacağını aktaran Volkan Yılmaz, “Bunların yanı sıra, sürdürülebilir enerjiyle doğal kaynakların verimli kullanılmasını teşvik ederek, yarınlara daha yeşil bir dünya bırakılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu. (Kaynak: DHA)

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com