Connect with us

İşletme ve Bakım

Maxima Enerji işletme, bakım ve onarımda komple çözüm sunuyor

Yayın Tarihi

on

Solar İstanbul 2020 katılımcılarından Maxima Enerji Sistemleri standına bir ziyaret gerçekleştirdik ve Genel Müdür Emrah Sarı’yla bir söyleşi yaptık. Faaliyet alanları hakkında ayrıntılı bilgiler veren Emrah Bey, Maxima’nın Asunim Grup bünyesinde kurulduğunu ve 2017 yılında faaliyete geçtiğini belirtti. Güneş enerjisi sistemlerinin ve santrallerinin işletme, bakım ve onarımını yaptıklarını belirten Emrah Sarı, şunları belirtti: “Yaklaşık 6.000 MW’ya ulaştı işletmede olan güneş enerjisi sistemleri; çatılar ve daha çok lisanssız yer sistemleri şeklinde. Hedef kitlemiz 6.000 MW’ın tamamı. Kurulu güç arttıkça potansiyel de artıyor. Avrupa menşeli bir firma bir olan Asunim’in 2005 yılında gelen tecrübesini de taşıyor firmamız. Türkiye genelinde şu an 9 ayrı bölgede 25 kişilik bir teknik ve servis ekibimiz var. Bu servis ekibinin bir kısmı elektrik mühendislerinden oluşuyor, bir kısmı da sertifika sahibi, yüksek gerilim altında çalışmaya yetkili teknisyen ve teknikerlerden oluşuyor. Santrallare müdahalelerimizi tamamen yasal çerçevede, yönetmeliklere uyarak, personellerimizin iş güvenliği gereksinimlerini de yerine getirerek müdahale ediyoruz.

Maxima izleme ve bakım onarım faaliyeti yürütüyor GES santrallerinde. İzleme kısmı Ankara merkezli 3 elektrik mühendisi tarafından gerçekleştiriliyor. Kullandığımız yazılım vasıtasıyla, arıza veya arıza şüphesi olan durumları direkt olarak iletiyor ve bölgedeki personellerin cep telefonlarına bildirim olarak düşüyor. Ekipler arızaya müdahale ediyor ve programdan alınan raporlamayla müşteri bilgilendiriliyor.

Biz hiçbir bölgede farklı bir firmadan destek almıyoruz arıza çözme noktasında. Tamamen kendi yetiştirdiğimiz ve eğitim verdiğimiz teknik personelle yürütüyoruz çalışmalarımızı.

Önleyici bakımı da yine kendi personelimizle ve IEC standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Teknik standartlara uymadığınız zaman doğru veriyi elde edemezsiniz sistemden ve doğru analizi de yapamazsınız. Bunlar neler? Termal görüntüleme, doğru açıda, doğru hava koşulunda yapılmalı ki siz çeşitli noktalardaki defoları bulabilesiniz ve arızaya neden olabilecek etkileri görebilesiniz. Yine izolasyon ölçümleri asgari şartları sağlayarak gerçekleştirilmeli.

Yatırımcılar nelere dikkat etmeli?

Maxima Enerji Sistemleri Genel Müdürü Emrah Sarı’ya yatırımcıların nelere dikkat etmesi gerekir sorusunu yönelttiğimizde ise şu yanıtı aldık: “Yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Önleyici bakım ve onarımın nasıl yapıldığı, hangi testleri kapsadığı, elektriksel, mekaniksel ve elektronik birtakım testler söz konusu, bunların olup olmadığı çok önemli. Bakım onarım, sadece gözle kontrolü barındıran bir hizmet değildir. Bu, en büyük yanılgılardan bir tanesi Türkiye’de. Elektriksel cihazların, uygun ortamlarda, uygun cihazlarla mutlaka yapılması gerekiyor. Maxima da bunları sağlıyor.

Bakım onarımın dışında işletme kapsamında, varlık yönetimi kapsamında verdiğimiz hizmetler var. Bunlar nelerdir? Örneğin sigorta danışmanlığı verebiliyoruz. GES santrallerinde 200 MW’ın üzerindeki portföy tecrübemizle hangi hasarların frekansının daha yüksek olduğu, hangisinin daha az olduğu ve riskler noktasında tecrübelerimiz mevcut. Bu tecrübelere göre sigorta poliçesinin iyileştirilmesi noktasında yatırımcılara hizmet veriyoruz. Örneğin, kar ağırlığı ciddi bir risktir bazı bölgelerde ama bazı bölgelerde değildir. Yangın her zaman risktir. Rüzgâr, fırtına vs. gibi durumlar için muafiyetler ne olmalı, bunlar son derece önemli. Bu tarz durumlarda önceden uyarı yapıp, sigorta şartlarını inceleyip, müşterilerimize yönlendirme ve danışmanlık yapıyoruz.

İşin bir diğer kısmı da yedek parça. Bizim kendi yedek parça depolarımız var. Yedek parça stoku ve bulunabilirliği çok önemli. Kayseri ve Ankara bölgesindeki depolarımızdan yedek parça tedariki yapabiliyoruz birçok üründe. Yatırımcılarımız için arızaları en hızlı şekilde çözüp, enerji kayıplarını en aza indiriyoruz.

Varlık yönetimi konusunda da, yatırımcılara gelen dağıtım bedellerinin kontrolü, iç tüketimin kontrolü, kesilen faturaların doğruluğunun kontrolü gibi uygulamaların tamamını yapıyoruz merkez ofisimizde. Yine varlık yönetimi kapsamında güvenlik hizmetleri de veriyoruz. Yani yatırımcı, ben santralin işletmesiyle ilgili komple hizmet almak istiyorum, bütün sorumluluğu vermek istiyorum dediği zaman biz bunu gayet uygun fiyatlara da gerçekleştirebiliyoruz ve tesisi bir anlamda garantiye almış oluyoruz.”

Mini YEKA’lar piyasaya can katacak

Son olarak Türkiye’de sektörün genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu yönelttiğimiz Emrah Bey, şunları belirtti:Mini YEKA’ların gelmesiyle güneş enerjisi piyasası canlılık kazanacaktır. Bizzat bakan Haziran ayında yarışmaların gerçekleştirileceğini söyledi, umarım daha da gecikmez. Şu anda da çatı sistemlerine ciddi bir talep söz konusu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yönetmelikle 50 MW’lık trafo sınırları da kaldırıldığı için çatı sistemlerinin önü açılmış durumda. Bu manada, güneş enerjisi sektörü 2019’dan daha iyi olacaktır diye düşünüyoruz 2020 yılında. 2019, zor bir yıl oldu herkes için. Ama bu adımlar doğru adımlar. 6.000 MW’lık bir kurulu güç var şu an. Mini YEKA’larla 1.000 MW’lık bir kısım eklenmiş olacak önümüzdeki süreçte. Çatılar için de 1.000 MW’ya yakın bir başvuru söz konusu. Bunlar da hayata geçerse, çok daha iyi günler bekliyor güneş enerjisi sektörünü. Tabii, kur baskısı, kur riski de çok önemli. Ürünler ne yazık ki kura bağlı olduğu için, elektrik fiyatımız ise TL’ye bağlı olduğu için, kur ve elektrik fiyatı arasındaki ilişkiye bağlı olarak, bu büyümenin seviyesi belli olacak diyebiliriz.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

GES Yatırımcıları

MAXIMA ve Hanwha Q CELLS iş birliği

Yayın Tarihi

on

MAXIMA; Santrallerin performanslarını arttıran izleme, bakım&onarım çözümleriyle tüm GES yatırımcılarına ihtiyaçları oldukları işletme ve bakım hizmetlerini sağlamaya devam ediyor.
Türkiye’nin en geniş servis ağına sahip GES bakım&onarım firması konumunda olan MAXIMA, Hanwha Q CELLS ile Türkiye’de bulunan Hanwha Q CELLS marka PV panellerin bakım ve onarım hizmetleri için iş birliği anlaşmasına imza attı.
Bu anlaşma ile Türkiye genelinde birçok ilde kurulmuş Hanwha Q CELLS marka PV panellerin garanti kapsamında onarım hizmetleri MAXIMA’nın sahip olduğu geniş servis ağı sayesinde, uzman teknik ekiplerle yerinde yapılmaktadır.
MAXIMA, hali hazırda Türkiye’nin 9 ayrı ilinde bulunan yerleşik teknik servis noktalarıyla 230MWp üzerinde kurulu güce sahip güneş enerjisi santraline “İzleme, Bakım, Onarım” hizmeti sağlıyor.

Devamını Oku

İşletme ve Bakım

Sunsis ile geleceğe değer katın

Yayın Tarihi

on

21. yüzyılın güneş çağı olarak adlandırılacağına inanan ve bu amaçla ilerleyen Sunsis Enerji, 2014 yılında güneş enerjisi sektörüne yatırımcı olarak girmiş olup, aynı yıl devreye alınan 1 MWe GES ile işletme faaliyetlerine başlamıştır. Sektörde kendi yatırımlarına devam ederken, tecrübe kazanan ekibi ile Sunsis diğer yatırımcılara da hizmet vermeye başlamıştır. Sunsis Enerji 2016 yılında 50 MWe’lik, 2017 yılında 100 MWe’lik güneş enerji santralini varlık yönetimi portföyüne eklemiştir. 2014 yılında bu yana faaliyet gösteren Sunsis Enerji, yurtiçi ve yurtdışında bulunan toplam 159 MW gücündeki güneş enerjisi santrallerinde başta bakım-onarım, izleme-analiz, işletme ve performans yönetimi olmak üzere mühendislik hizmetleri vermeye devam etmektedir. 

Kalite ve güvenden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile Sunsis Enerji, güneş enerjisi santrallerinin daha uzun ömürlü, verimli ve sürdürülebilir olması yönünde çözümler sunmaktadır. Bu amaçla bir yandan sektördeki teknolojik gelişmeleri diğer yandan yönetmelik ve mevzuatlardaki değişimleri takip ederek güneş enerjisi sistemlerinin ihtiyaç duyduğu tüm işletme hizmetlerini deneyimli kadrosu ile sağlamaktadır. Deneyimli personelleri ile 13 şehirde tam teçhizatlı 15 farklı ekiple hizmet vermektedir. Ayrıca kadrosunda insansız hava aracı eğitimi almış pilotları ile güneş enerjisi santrallerinde termal drone uçuşu gerçekleştirerek PV panellerde meydana gelen arızaların tespitini en az sürede gerçekleştirebilmektedir. İş istasyonları ve videowall teknolojileri ile donatılmış İzmir’de yer alan izleme merkezinden tüm ekiplerin koordinasyonu sağlanmaktadır. Sunsis Enerji 12 mühendis, 15 tekniker, 3 CCTV operatörü, 1 SMMM, 1 İSG uzmanı, 3 idari kadro ve toplam 9 finans, bütçe ve muhasebe uzmanları ile çalışmalarını başarılı bir şekilde devam etmektedir.  

Türkiye’de hizmet verilen santrallerin illere göre dağılımı şu şekildedir: Manisa’da 45,14 MW, İzmir ve Denizli’de 19,67 MW, Konya, Nevşehir, Aksaray ve Ankara’da 30,04 MW, Yozgat ve Sivas’ta 20,76 MW, Kahramanmaraş, Antalya ve Mersin’de 11,59 MW. Ayrıca Ukrayna’da 23,69 MW kurulu güce hizmet vermektedir. Antalya Akseki’de kurulumu devam eden 8,12 MW Lisanslı GES projesinde Sunsis Enerji tecrübeleri ile danışmanlık hizmetleri kapsamındaki çalışmalar devam etmektedir. Tesis işletmeye alındıktan sonra bakım ve onarım, izleme ve analiz, performans incelemeleri gibi tesisin ihtiyacı olan tüm hizmetler Sunsis Enerji kalitesi ve güvencesiyle müşteri portföyünde yerini alacaktır.

Türkiye’de toplam 6000 MW’ı geçen GES işletmeleri için verimli çalışma, uzun ömürlü işletme ve üretim kapasitelerinin en iyi performansta olabilmesi için işletme sürecindeki bakım-onarım faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Yüksek maliyetlerle kurulan bu GES yatırımlarının korunması ve işletilmesi mutlaka profesyonel şirketler tarafından yapılmalıdır. 7 gün 24 saat santrallerin uzaktan izlenmesi ve kullanılan yazılımlar arıza tespitinin anlık olarak yapılabilmesine imkân tanımaktadır. Ayrıca, uzaktan izleme sistemi ile alınan verilerin analiz edilmesi ile gerekli durumlarda performans testleri ve önleyici bakımların planlanması sağlanmaktadır. Sunsis Enerji tespit edilen arızalara 24 saat içinde müdahalede bulurken, diğer taraftan da periyodik bakım çalışmalarıyla santrallerin üst düzey performans ile enerji üretmesini sağlamaktadır.

Sunsis Enerji, güneş enerjisi santrallerinin sürdürülebilir olması ve verimliliği için verilen tüm hizmetleri varlık yönetimi olarak ele almaktadır. Güneş enerjisi sisteminde yatırımcının kontrolünde yapılması gereken tüm süreçleri Sunsis Enerji hizmetleri kapsamında sunmaktadır. Sahaların uzaktan izlenerek arızalarının tespit edilmesi ve bakım-onarım faaliyetlerinin yanında, kontrol ve takip edilmesi gereken; tesislerde fatura ve garanti süreci takibi, tüketim tesisleri kontrolü, santralin sigorta yönetimi, yedek malzeme ve stok yönetimi gibi saha faaliyetlerini destekleyici tüm hizmetleri profesyonel olarak yürütmektedir. Sunsis Enerji sunduğu bakım-onarım, izleme ve analiz, işletme yönetimi, performans incelemesi, güvenlik izleme hizmetlerine 2019 yılı itibariyle AE Refusol ve Advanced Energy inverter yetkili teknik servisi yetkinliğini eklemiştir. Sunsis Enerji sunduğu geniş kapsamlı varlık yönetimi hizmetleri ile güneş enerji santrali yatırımcılarına ihtiyaç olan her adımda destek olmaya devam etmektedir.  

Devamını Oku

İşletme ve Bakım

Yenilenebilir Varlık İzleme Platformu

Yayın Tarihi

on

Yenilenebilir varlıklarınızı UL’in, gerçek zamanlı izleme, üretim KPI’leri, analizler, enerji tahmini ve raporlamasınının gücünü tüm dünyadaki yenilenebilir enerji projesi sahipleri için bir araya getiren bağlantılı RAMP izleme platformu ile yönetin.

Bu platform, iş sahiplerine, işletme ve bakım müdürleri, varlık yöneticileri ve teknisyenlerine varlıklarını izleme, kontrol etme, gelişmiş analiz ve içgörüler yoluyla yönetme imkânı getiren özelleştirilmiş çözümler sunmak için tasarlanmıştır.
Platform, kullanıcılara tamamen özelleştirilebilir bir arayüz ve etkinleştirmeye hazır bir eklenti paketi sunar. İzleme, performans analizi, olay ve alarm yönetimi, hava alarmları; TSO’lar, PPA’lar gibi diğer üçüncü parti entegrasyonları ile ilave özellikler ve talep üzerine hizmetler gibi niteliklerle kullanıcı dostu bir tasarım sunar.

Yenilenebilir varlıklarınızı UL’in, gerçek zamanlı izleme, üretim KPI’leri, analizler, enerji tahmini ve raporlamasınının gücünü tüm dünyadaki yenilenebilir enerji projesi sahipleri için bir araya getiren bağlantılı RAMP platformu ile yönetin. İhtiyaçlarınıza uyan özelleştirilebilir bir platform UL’in dijital yenilenebilir tesis izleme platformu, otomatik izleme ve veri doğrulamadan yapılandırılabilir alarmlara ve derinlemesine analiz ve raporlamaya kadar ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Her türlü KPI ölçümünü gerçekleştiren sayısız bileşen, platformu tamamen yapılandırılabilir hale getirmektedir. Bulut ve mobil erişim sayesinde ekibiniz herhangi bir ofis veya saha konumundan işletme takibini yapabilir.

İletişim ve ayrıntılı bilgi için: ul.com

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com