İşletme ve Bakım

Maxima Enerji işletme, bakım ve onarımda komple çözüm sunuyor

Yayın Tarihi

on

Solar İstanbul 2020 katılımcılarından Maxima Enerji Sistemleri standına bir ziyaret gerçekleştirdik ve Genel Müdür Emrah Sarı’yla bir söyleşi yaptık. Faaliyet alanları hakkında ayrıntılı bilgiler veren Emrah Bey, Maxima’nın Asunim Grup bünyesinde kurulduğunu ve 2017 yılında faaliyete geçtiğini belirtti. Güneş enerjisi sistemlerinin ve santrallerinin işletme, bakım ve onarımını yaptıklarını belirten Emrah Sarı, şunları belirtti: “Yaklaşık 6.000 MW’ya ulaştı işletmede olan güneş enerjisi sistemleri; çatılar ve daha çok lisanssız yer sistemleri şeklinde. Hedef kitlemiz 6.000 MW’ın tamamı. Kurulu güç arttıkça potansiyel de artıyor. Avrupa menşeli bir firma bir olan Asunim’in 2005 yılında gelen tecrübesini de taşıyor firmamız. Türkiye genelinde şu an 9 ayrı bölgede 25 kişilik bir teknik ve servis ekibimiz var. Bu servis ekibinin bir kısmı elektrik mühendislerinden oluşuyor, bir kısmı da sertifika sahibi, yüksek gerilim altında çalışmaya yetkili teknisyen ve teknikerlerden oluşuyor. Santrallare müdahalelerimizi tamamen yasal çerçevede, yönetmeliklere uyarak, personellerimizin iş güvenliği gereksinimlerini de yerine getirerek müdahale ediyoruz.

Maxima izleme ve bakım onarım faaliyeti yürütüyor GES santrallerinde. İzleme kısmı Ankara merkezli 3 elektrik mühendisi tarafından gerçekleştiriliyor. Kullandığımız yazılım vasıtasıyla, arıza veya arıza şüphesi olan durumları direkt olarak iletiyor ve bölgedeki personellerin cep telefonlarına bildirim olarak düşüyor. Ekipler arızaya müdahale ediyor ve programdan alınan raporlamayla müşteri bilgilendiriliyor.

Biz hiçbir bölgede farklı bir firmadan destek almıyoruz arıza çözme noktasında. Tamamen kendi yetiştirdiğimiz ve eğitim verdiğimiz teknik personelle yürütüyoruz çalışmalarımızı.

Önleyici bakımı da yine kendi personelimizle ve IEC standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Teknik standartlara uymadığınız zaman doğru veriyi elde edemezsiniz sistemden ve doğru analizi de yapamazsınız. Bunlar neler? Termal görüntüleme, doğru açıda, doğru hava koşulunda yapılmalı ki siz çeşitli noktalardaki defoları bulabilesiniz ve arızaya neden olabilecek etkileri görebilesiniz. Yine izolasyon ölçümleri asgari şartları sağlayarak gerçekleştirilmeli.

Yatırımcılar nelere dikkat etmeli?

Maxima Enerji Sistemleri Genel Müdürü Emrah Sarı’ya yatırımcıların nelere dikkat etmesi gerekir sorusunu yönelttiğimizde ise şu yanıtı aldık: “Yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Önleyici bakım ve onarımın nasıl yapıldığı, hangi testleri kapsadığı, elektriksel, mekaniksel ve elektronik birtakım testler söz konusu, bunların olup olmadığı çok önemli. Bakım onarım, sadece gözle kontrolü barındıran bir hizmet değildir. Bu, en büyük yanılgılardan bir tanesi Türkiye’de. Elektriksel cihazların, uygun ortamlarda, uygun cihazlarla mutlaka yapılması gerekiyor. Maxima da bunları sağlıyor.

Bakım onarımın dışında işletme kapsamında, varlık yönetimi kapsamında verdiğimiz hizmetler var. Bunlar nelerdir? Örneğin sigorta danışmanlığı verebiliyoruz. GES santrallerinde 200 MW’ın üzerindeki portföy tecrübemizle hangi hasarların frekansının daha yüksek olduğu, hangisinin daha az olduğu ve riskler noktasında tecrübelerimiz mevcut. Bu tecrübelere göre sigorta poliçesinin iyileştirilmesi noktasında yatırımcılara hizmet veriyoruz. Örneğin, kar ağırlığı ciddi bir risktir bazı bölgelerde ama bazı bölgelerde değildir. Yangın her zaman risktir. Rüzgâr, fırtına vs. gibi durumlar için muafiyetler ne olmalı, bunlar son derece önemli. Bu tarz durumlarda önceden uyarı yapıp, sigorta şartlarını inceleyip, müşterilerimize yönlendirme ve danışmanlık yapıyoruz.

İşin bir diğer kısmı da yedek parça. Bizim kendi yedek parça depolarımız var. Yedek parça stoku ve bulunabilirliği çok önemli. Kayseri ve Ankara bölgesindeki depolarımızdan yedek parça tedariki yapabiliyoruz birçok üründe. Yatırımcılarımız için arızaları en hızlı şekilde çözüp, enerji kayıplarını en aza indiriyoruz.

Varlık yönetimi konusunda da, yatırımcılara gelen dağıtım bedellerinin kontrolü, iç tüketimin kontrolü, kesilen faturaların doğruluğunun kontrolü gibi uygulamaların tamamını yapıyoruz merkez ofisimizde. Yine varlık yönetimi kapsamında güvenlik hizmetleri de veriyoruz. Yani yatırımcı, ben santralin işletmesiyle ilgili komple hizmet almak istiyorum, bütün sorumluluğu vermek istiyorum dediği zaman biz bunu gayet uygun fiyatlara da gerçekleştirebiliyoruz ve tesisi bir anlamda garantiye almış oluyoruz.”

Mini YEKA’lar piyasaya can katacak

Son olarak Türkiye’de sektörün genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu yönelttiğimiz Emrah Bey, şunları belirtti:Mini YEKA’ların gelmesiyle güneş enerjisi piyasası canlılık kazanacaktır. Bizzat bakan Haziran ayında yarışmaların gerçekleştirileceğini söyledi, umarım daha da gecikmez. Şu anda da çatı sistemlerine ciddi bir talep söz konusu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yönetmelikle 50 MW’lık trafo sınırları da kaldırıldığı için çatı sistemlerinin önü açılmış durumda. Bu manada, güneş enerjisi sektörü 2019’dan daha iyi olacaktır diye düşünüyoruz 2020 yılında. 2019, zor bir yıl oldu herkes için. Ama bu adımlar doğru adımlar. 6.000 MW’lık bir kurulu güç var şu an. Mini YEKA’larla 1.000 MW’lık bir kısım eklenmiş olacak önümüzdeki süreçte. Çatılar için de 1.000 MW’ya yakın bir başvuru söz konusu. Bunlar da hayata geçerse, çok daha iyi günler bekliyor güneş enerjisi sektörünü. Tabii, kur baskısı, kur riski de çok önemli. Ürünler ne yazık ki kura bağlı olduğu için, elektrik fiyatımız ise TL’ye bağlı olduğu için, kur ve elektrik fiyatı arasındaki ilişkiye bağlı olarak, bu büyümenin seviyesi belli olacak diyebiliriz.”

Yorum Yap

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com

Exit mobile version