Connect with us

Genel

Parker Güneş Kaşifi, ilk bilimsel veriyi iletti

Yayın Tarihi

on

parker solar kaşif-nasa-güneş enerjisi

16 Kasım’da Parker Güneş Kaşifi, güneş yolculuğuna çıkmasından bu yana gönderdiği ilk detaylı performans ve sağlık güncellemesinde, tüm sistemlerin iyi şekilde çalıştığını bildirdi.

16 Kasım saat 18:00 ‘da, uzay aracından, Laurel, Maryland’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndaki görevliler  güneşle ilk karşılaşması süresince dört araç birimi tarafından toplanan bilgiyi de içeren raporu almışlardır. Parker Güneş Kaşifi’nin Güneş’le karşılaşmasının ilk fazı 31 Ekim – 11 Kasım aralığında gerçekleşti. Yıldızın yakınına ilk defa gelişini, Güneş’in yüzeyinden sadece 15 milyon mil uzaklıkta, şimdiye kadarki uzay araçlarının ulaşabildiği en yakın mesafede, 6 Kasım’da tamamlanmıştır.

Parker Güneş Kaşifi’nde tüm sistemler, tasarlandığı üzere iyi çalışmaktadır. Uzay aracındaki katı hal kaydedicisi, dört araç teçhizat biriminin, Derin Uzay Ağı yoluyla Dünya’ya indirilmeye 7 Aralık’ta başlayacak büyük miktarda veri kaydedildiğini göstermektedir. Bu verilerin bilim insanlarına, yıldızla ilgili temel soruların yanıtlanmasında oldukça yardımcı olacaktır. Diğer yandan İlk günberisinden gelecek veriler, teçhizat takımlarının Parker Güneş Kaşifi’nin teçhizatlarının kalibrasyonunu yapmasında ve gelecek gözlemlerin planlanmasında yardım edecektir.

APL’den Nick Pinkine, “Takımımız, günberisini izleyen gayet sağlıklı bir uzay aracımız olduğunu doğrulamaktan gurur duyuyor” dedi. “Bu önemli bir kilometre taşı ve birkaç haftaya kadar büyüleyici bilimsel verilerin gelmesini dört gözle bekliyoruz”.

11 günlük güneşle karşılaşmada, uzay aracı sadece bir otonom momentum azaltımına gitti. Silindirlerin dönüş oranı, uzay aracının Güneş’e göre arzu edilen oryantasyonunun sürdürülmesi için düzenlenir. Güneşle karşılaşmalarda momentum azaltımları beklenir. Çünkü silindirler, güneş çevresinden gelecek çekim kuvvetleriyle artan torku karşılamak için dönüşlerini artırırlar. Sadece bir azaltımın gerçekleştirilmiş olması, kaşifin iyi dengelenmiş olduğunun göstergesidir; bu da gelecekteki moment azaltımı ihtiyacını azaltarak pervaneleri koruyacaktır.

Parker Güneş Kaşifi’nin ikinci günberisi 4 Nisan 2019’da gerçekleşecektir. Yedi yıllık görev süresince, uzay aracı, sonuncusunda Güneş’in yüzeyine 4 milyon kilometreden daha az yaklaşacağı toplam 24 günberisinden geçecektir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

Uzay İstasyonundaki Enerji kesintisi SpaceX Tedarik Uçuşunu Erteletti

Yayın Tarihi

on

Yazar

Firmanın Dragon uzay mekiğiyle birlikte bir SpaceX Falcon 9 roketinin 39A Fırlatma Kompleksi’nde dikey konuma getirildiği görüldü. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki büyük bir enerji kesintisi, SpaceX’in bu hafta yapacağı tedarik uçuşunu erteletti.

SpaceX Çarşamba günü bir uçuş gerçekleştirecekti. Ancak, Pazartesi günü, uzay istasyonundaki iki eski enerji şalterinde arıza meydana geldi ve bu da iki güç kanalını devre dışı bıraktı. NASA’ya göre, kalan altı enerji kanalı normal çalışmalarını sürdürüyorlar.

NASA, Salı yaptığı açıklamada istasyonun ve altı astronotun güvende olduğunu belirtti. Ancak, güneş şebekesindeki aksama nedeniyle SpaceX kalkışı en azından Cuma gününe kadar askıya alındı. NASA, SpaceX Dragon kargo kapsülünü göndermeden önce, arızalanan birimi değiştirerek tam kapasitesine döndürmek istiyor.

Arıza, istasyonun dışarıdaki büyük robot kolunun güç kanallarının ikiden bire indirdi. Robot, Dragon gibi ziyaretçi uzay araçlarını yakalamak için kullanılırken, biri yedek olmak üzere iki enerji kaynağı gerekiyor.

Kaynak: Bloomberg

Devamını Oku

Genel

TWRE 4-5-6 Nisan’da SOLAREX’ te Güneş Sektörü ile buluştu

Yayın Tarihi

on

Yazar

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy; TWRE) Grubu üyeleri, 4-6 Nisan 2019 ‘da Istanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen SOLAREX Fuarında sektör paydaşları ile bir araya geldi.

Voli Fuarcılık- SOLAREX 2019 Güneş Enerjileri ve Teknolojileri Fuar ve Konferansı ev sahipliğinde 11. Hol A07 numaralı stant ile fuara katılımı gerçekleştirildi.
TWRE standı, Güneş Enerji Sektörü Paydaşları, Akademisyenler, Lise ve Üniversite Öğrencileri tarafından yoğun ilgi gördü.

4 Nisan günü Dünya Rüzgâr Enerjisi Derneği Pakistan Şubesi yetkilileri ile TWRE standında yapılan toplantıda, iki ülke arası ve Pakistan Enerji’de Kadın grubu arası iş birlikleri için ilk adımlar atıldı. 5 Nisan günü konferans kapsamında Efes Salonu’nda saat 11.00’de TWRE ÖZEL OTURUMU gerçekleştirildi.

Panelistlerin tamamı kadınlardan oluştu.

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Yeşil Binalar, BREEM ve LEED sertifikası, Güneş Modül ve Hücre üretimi, Ar-Ge, Güneş Enerji Santralleri Finansmanı ve Yatırım konuları ele alındı.

Panel TWRE Kurucu Başkanı, Windfor Danışmanlık Ülke Müdürü Sedef BUDAK moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panelistler; TURKECO Akademi, P.E.BREEAM Fellow, DGNB, LEED, WELL, Sürdürülebilirlik Uzmanı Dr. Duygu ERTEN, TURSEFF Finans Kuruluşları İlişkileri Müdürü Seyran HATİPOĞLU,CW Enerji Yönetim Kurulu Temsilcisi Nihan DEMİRTAŞ, Smart Solar AR-Ge ve İnovasyon Müdürü Papatya Ceylan SÖZBİR, Fronius Pazarlama UzmanMüge NASUHOĞLU, ELESTAŞ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. Yatırımlardan Sorumlu Proje Yöneticisi Gülistan TEOMAN sektör hakkında deneyimlerini paylaştılar.

Türkiye’de enerji sektörüne yönelik kadın istihdamının artırılması ve desteklenmesi adına sektör paydaşlarına seslenen TWRE ,“Yeni gelen kuşağın sektöre kazandırılması için tüm yöneticileri göreve çağırıyoruz.”mesajını verdi.

TWRE’ nin üyeleri ve sektör paydaşları ile bir sonraki buluşması 25. “ICCI” Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ; 28-30 Mayıs tarihlerinde İFM ‘de gerçekleştirilecektir.

Bilgi ve İletişim:info@twre.org
İnstagram:Greencollarwomen
Twitter:TWRE_Official
LinkedIn:https://www.linkedin.com/groups/13582487/ Web: www.twre.org

 

Devamını Oku

Genel

Maldivlerin lüks tatil köyü tamamen güneş paneline geçiyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

KUDADO OTEL, GÜNEŞ ENERJİSİ, GÜNEŞ PANELİ,ELEKTRİK

Yukarıdan bakıldığında Maldivler Kudado Özel Tatil Köyü, sakin zümrüt yeşili denizde yüzen parlak sırtlı siyah bir böceğe benziyor. Maldivlerin irili ufaklı adalarından birindeki lüks tatil köyünün ana binası basamaklı bir şekilde düzenlenmiş güneş panellerinden meydana gelen bir çatıya sahip.

New York’tan mimari firması “Yuji Yamazaki Mimarlık” (YYA, geceliği 3000 dolardan fazla olan tatil köyünü, binaların kendini idame edebileceği şekilde ekoloji dostu olarak tasarladı. Adanın bir tarafında okyanus bungalovları bir kemer şeklinde uzanıyor. Diğer tarafında ise Maldivler Kudado’nun  fotovoltaik çatısının tüm köye yetecek kadar enerji ürettiği bir ana bina var.

YAA, güneş panellerini saklamanın aksine, teknolojiyi kutlamak istedi; güneş panellerini ziyaretçilerin, köyün elektriğinin nasıl sağlandığını anlamaları için öne ve merkeze yerleştirdi.  Mimarların anlattığına göre, ziyaretçiler ilk bakışta güneş panellerinin yer aldığı çatının boyutunu tartıyor, ardından da bu çatının elektrik sağladığı köyün büyüklüğüyle arasında ilişki kuruyorlar.

Tasarımcılara göre, binanın şekli ve açısı, güneş ışığını kaçırmadan yakalamak ve maksimum miktarda enerji üretecek şekilde planlandı. Aynı zamanda, panel sıraları arasındaki yarıklar havanın ve doğal ışığın filtrelenmesine imkan tanıyor, buda elektrik maliyetlerini azaltıyor.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com