Connect with us

Sektör Haberleri

Rüzgâr ve güneşte yeni kapasite artırımı kararı

Yayın Tarihi

on

Türkiye Elektrik İletim AŞ, rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri için yapılan elektriksel kapasite artırım başvuruları için 12 ayrı bölgede 2.870 MW’lık ek kapasite tahsis edilebileceğini açıkladı.

TEİAŞ tarafından yapılan açıklamada şu satırlar yer aldı:

Rüzgâr ve güneş enerjisine dayalı üretim santrali şirketleri tarafından elektriksel kapasite artırımı yönünde tadil başvurusu yapılan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (Kurum) tarafından değerlendirilmesi amacıyla Kuruluşumuza iletilen taleplere ilişkin olarak, Teşekkülümüzce 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 7’nci maddesinin 7’nci fıkrasında yer alan: (7) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi kurmak amacıyla alınan lisanslar ve/veya bu lisanslar kapsamındaki tesisler için lisanslarında belirlenen sahaların dışına çıkılmaması ve TEİAŞ ve/veya ilgili dağıtım şirketinden alınan tadil kapsamındaki bağlantı görüşünün olumlu olması hâlinde kapasite artışı, modernizasyon, yenileme yatırımları ve tadilatlara izin verilir. hükmü çerçevesinde Teşekkülümüzce hazırlanarak Kurum’a iletilen değerlendirme yöntemine ilişkin Kurum tarafından ekte yer alan 11/07/2019 tarihli ve 8704 sayılı Kurul Kararı alınmış olup, söz konusu Kurul Kararı’na istinaden Teşekkülümüzce RES/GES elektriksel güç artırım taleplerine ilişkin olarak hazırlanan Bölgesel Kapasiteler aşağıda yer almaktadır:

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Sektör Haberleri

DXB, bölgenin en büyük havalimanı güneş enerjisi sitemini kuruyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

Dubai Havalimanları, DXB ve Etihad Enerji Hizmetleri Firması, Etihad ESCO, Dubai Uluslararası Havalimanı Terminal 2’de 15.000 fotovoltaik panelden meydana gelen sistemin başarılı bir şekilde kurulumunun tamamlandığını açıkladı. Bölgedeki havalimanlarındaki en büyük sistem olma özelliğini taşıyor.

5MWp kapasitesiyle güneş projesi, Dubai Havalimanı için yıllık 7,483,500 kWh enerji üretirken, 3.3 milyon AED tasarruf sağlayacak. Proje, Terminal 2’deki mevcut yükü % 29 oranında azaltarak yıllık CO2emisyonunu da 3,243 metrik ton kadar indirecek; bu da 10 yıl süreyle yetişen 53,617 ağaç fidanına ya da bir yıl boyunca çalışan 688 yolcu aracına karşılık geliyor.

Ethiad ESCO bir enerji hizmetleri firması ve tamamı Dubai Elektrik ve Su Kurumu, DEWA’nın alt kuruluşuna ait.

Proje kısmen, DEWA’nın temiz yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını desteklemeyi amaçlayan ilk akıllı insiyatifi Shams Dubai’ye ait. Program, elektrik üretmek üzere çatılara güneş panelleri kurulmasını ve fazla üretimi transfer etmek üzere bu sistemlerin DEWA şebekelerine bağlanmasını teşvik ediyor.

Etihad ESCO, projenin tamamlanmasını takip eden yedi yıllık sürede Dubai Havalimanlarına bakım hizmeti sağlayacak.

Dubai Havalimanları Altyapı ve Teknoloji İcra Kurulu Yardımcı Başkanı Michael Ibbitson, “Dubai Havalimanları, geçen yıllarda, karbon ayak izimizi azaltmak ve Dubai’nin, enerji tüketiminde 2030 yılı hedefi olan % 30 azalmayı gerçekleştirmek amacıyla bir dizi yeşil insiyatifi hayata geçirdi. Bunlar enerji etkin fitinglerin kullanımını, soğutma sistemlerinin optimizasyonunu, enerji etkin LED ampullerin yerleştirilmesini ve diğer birçok şeyi kapsıyor.”, dedi.

Kaynak: Emirates 24/7

Devamını Oku

Sektör Haberleri

General Electric güneş hisselerini satıyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

GE solar, güneş enerjisi piyasasındaki hisselerinin çoğunluğunu Blackrock’a satma konusunda anlaşmaya vardı. Böylelikle, yatırım devi, büyüyen piyasada büyük bir adım daha attı.

Firmalar tarafından yapılan açıklamaya göre Blackrock Reel Varlıkları tarafından yönetilen bir fon, GE Solar’dan çıkan yeni bir firma olan Distributed Solar Development’ın % 80’ine sahip olacak. Finansal detaylar açıklanmadı.

Anlaşma, ayrıca İcra Kurulu Başkanı Larry Culp, grubu, odak noktasını havacılık, gaz gücü ve rüzgar enerjisi çevresinde daraltarak kurtarma yolları ararken işleri yoluna koyuyor. Boston merkezli firma bileşenlerini petrol ve lokomotif piyasalarından çekerken, GE, girişim-sermaye operasyonları için stratejik seçenekleri değerlendirdiğini ifade etti.

60 çalışana sahip, danışma alanında faaliyet gösteren GE Solar, 2012’den bu yana GE bünyesinde barınıyor. Güneş paneli üretmeyen birim, ticari endüstriyel ve kamu sektörleri için güneş ve depolama çözümlerine odaklanıyor. GE güneş paneli üretimini geliştirmişti, ancak teknolojisini 2013 yılında First Solar Inc. Firmasına satmıştı.

Bir zamanlar riskliyken 50 milyar $ üzerinde müşteri anlaşması barındıran Blackrock Reel Varlıklar birimi, yenilenebilir enerji platformuna 2012 yılında girdi. GE ile anlaşmaysa, yatırımcıların, bir zamanlar, hane ve tesisat alanından daha riskli olarak değerlendirdikleri ticari ve endüstriyel müşterileri hedefleyen geliştirme faaliyetlerine öncelik vermeye başlamalarıyla gündeme geldi.

İtici gücün bir kısmını da, küçük güneş santrallerinin, büyük projelere kıyasla % 2 daha fazla getiri vaad etmesi nedeniyle, para oluşturuyor.

Konu, aynı zamanda erişilebilirlik ve tedarik sorunu niteliği de taşıyor. Büyük kurumsal yatırımcılar, işletme ölçeğindeki ihalelerde, diğer potansiyel müşterileri devre dışı bırakarak baskın çıktılar. California’nın da içinde bulunduğu eyaletler, emisyonu bulunan şebekeleri temizleme vaadiyle, yenilenebilir enerji alanındaki gelişmeleri teşvik ettiler.

Kaynak: Bloomberg

Devamını Oku

Sektör Haberleri

SolarPower Europe’dan tüm yeni binalara GES kampanyası

Yayın Tarihi

on

SolarPower Europe, yeni bir kampanya başlattı: Mesken, ticari ya da sanayi amaçlı tüm yeni ve yenilenmiş binalara güneş enerjisi kurulmalıdır. Bu kampanyanın amacı, tüm yeni ve yenilenmiş binalarda güneş enerjisi gerekliliğini Avrupa Birliği yasalarına dahil etmek.

SolarPower Europe CEO’su Walburga Hemetsberger şunları ifade etti:

“İklim değişikliğine karşı acil olarak eyleme geçmeliyiz. Yeni ve yenilenmiş binalara güneş enerjisi kurulumu yılda 4 milyon ton CO2 tasarrufu sağladığı gibi Avrupa hanelerindeki elektrik faturalarının da hafiflemesine yardımcı olacaktır. Evinizde ister kiracı ister ev sahibi ya da arazi sahibi olun, güneşe enerjisine yatırım kendisini 10 yılda amorti edecektir ve en az 30 yıl da ömrü vardır. Buna rağmen, binalar hâlâ güneş enerjisi olmaksızın yapılmakta ya da yenilenmektedir. Doğrusu, daha fazla güneş enerjisine ihtiyacımız olan şu zamanda AB çatılarının %90’ı güneşsiz kalmaktadır. Avrupalıları kampanyamıza katılmaya çağırıyoruz. Böylelikle güneş enerjisi zorunluluğuna AB yasalarında yer bularak geleceğimizi daha temiz ve iyi hale getireceğiz.”

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com