Connect with us

Solar Panel

Saint-Joseph Lisesi, güneşten elektrik üretiyor

Yayın Tarihi

on

İstanbul Saint-Joseph Lisesi, 2018 yılının yaz döneminde hayata geçirdiği Güneş Enerjisi Santrali projesi ile bugüne kadar 12.500 kWh elektrik üretirken karbon salımını da 8.8 ton azalttı. Okulun içindeki marangozhanenin çatısına kurulan ve 104 adet fotovoltaik panelden oluşan Güneş Enerjisi Santrali ile lise; yılda 33.000 kWh elektrik üretmeyi, karbon salımını ise 25 ton azaltmayı planlıyor.

İstanbul Saint-Joseph Lisesi, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir kalkınmayı esas alan projelerine bir yenisini daha ekledi. 2018 yılının yaz döneminde Güneş Enerjisi Santrali’ni hayata geçirdi. Lisenin marangozhanesinin çatısına konumlandırılan santral ile okul; bugüne kadar 12.500 kWh elektrik üretimi gerçekleştirirken karbon salımını da 8.8 ton azalttı.

Küresel iklim değişikliği ile mücadele ederken ekolojik ayak izini azaltmayı hedefleyen eğitim kurumu; 104 adet fotovoltaik panel ile, 171 metrekarelik bir alanda, yıllık ortalama 33.000 kWh elektrik üretmeyi; karbon salımını ise 25 ton azaltmayı planlıyor.

Saint-Joseph Lisesi içerisindeki marangozhanenin çatısına kurulan ve 104 adet fotovoltaik panelden oluşan Güneş Enerjisi Santrali

Elektrik tüketiminin yüzde 10 ila 12’sini karşılayacak

Sadece lisenin öz tüketimi için kullanılacak

Güneş Enerjisi Santrali’nin, eğimi, güneye bakan yönü ve yapısı ile uygun bulunan okul marangozhanesinin çatısında gölgelenmeden etkilenmeyecek alanlara, maksimum panelin en uygun tasarım ile konmasıyla hayata geçirildiğini ifade eden Birsel; sistemin işleyişinde pil benzeri bir depolama aracı kullanılmadığının altını çizdi. En yüksek elektrik üretiminin Temmuz ayında 5.000 kWh civarında; en düşük elektrik üretiminin ise Aralık ayında yaklaşık 1.000 kWh olmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Birsel; santralin, sadece lisenin öz tüketimi için kullanıldığını vurguladı.

Saint-Joseph Lisesi Müdürü Paul Georges:

“Daha az görülen inovatif malzemelerle enerji üretimini artıracağız”

Okulda yaz döneminden bu yana faaliyette olan Güneş Enerjisi Santrali ile ilgili görüşlerini aktaran İstanbul Saint-Joseph Lisesi Müdürü Paul Georges; “Tabiat ananın zenginliklerinin keşfini, sürdürülebilir kalkınmayı, yenilenebilir enerjinin kullanımını ve israf ile mücadeleyi ön plana çıkaran bir eğitim politikası uygulamaya önem veriyor ve özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Gerçekleştirilen bu Güneş Enerjisi Santrali projesinin olumlu sonuçları doğrultusunda gelecekte fotovoltaik kiremitler gibi daha az görünen inovatif malzemeler kullanarak enerji üretimini daha geniş alanlara yaymayı planladıklarını kaydeden Georges; bundan sonraki projelerini anlattığı konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bunun yanı sıra, eskiden lisenin yatılı öğrencileri için ekmek fırını olarak kullanılan binayı Yeşil Bina standartlarında LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) normlarını kullanarak restore etmeyi arzu ediyoruz. Bu binanın, eko-vatandaşlık ortamında okulumuzun tüm inovasyon kulüpleri için iyi bir fikir laboratuvarı olarak hizmet vermesini planlıyoruz.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Solar Panel

“En iyi performansa” sahip GES panelleri Hanwha Q CELLS’te

Yayın Tarihi

on

Yazar

hanwha-güvenilirlik ödülü

Hanwha Q.PEAK DUO ve Q.PLUS DUO panel serisi, PVEL ve DNV GL tarafından yayınlanan “2020 PV Modül Güvenilirlik Puanlaması”nda, “En İyi Performans” kategorisinde yer aldı. Şirket bu sıralamada üst üste beşinci yıl “En İyi Performans” kategorsinde yer almış oldu.

Güneş pili ve panel, enerji depolama çözümleri, proje ve enerji tedariki alanında tanınmış enerji çözümleri sağlayıcısı Hanwha Q CELLS, bağımsız bir laboratuvar olan PV Evolution Labs (PVEL) tarafından DNV GL ile ortak olarak yayınlanan 2020 PV Modülü Güvenilirlik Puanlaması’nda, en üstün performans kategorisinde değerlendirildi.

PVEL, güneş enerjisi endüstrisinin dünya lideri güvenilirlik ve performans test laboratuarlarından biridir. Bağımsız bir laboratuvar olarak PVEL, Ürün Yeterlilik Programı’nın (PQP) bir parçası olarak önde gelen güneş enerjisi üreticilerinden gelen güneş modüllerini test ediyor ve bu test sonuçlarına dayanarak yıllık PV Modülü Güvenilirlik Puanlamasını yayınlıyor.

PV Modülü Güvenilirlik Puanlaması, güneş modülü güvenilirlik performansının halka açık en kapsamlı karşılaştırmalarından biri olarak yüksek tanınırlığa sahiptir ve üst düzey şirketlere verilen “üst düzey oyuncu” unvanı, sektör genelinde saygın bir ürün kalitesi rozeti olarak kabul edilir.

Hanwha Q CELLS, bu yılki değerlendirmede monokristalli Q.PEAK DUO ve çok kristalli Q.PLUS DUO serisi ile “En İyi Performans” unvanına layık görüldü. Her iki modül serisi de, şirketin gelişmiş PERC (Pasifleştirilmiş Verici ve Arka Hücre) teknolojisine dayanan tescilli Q.ANTUM teknolojisi kullanılarak üretilmektedir.
Yüksek ürün kalitesini ve güvenilirliğini güvence altına almak için, tüm Q.ANTUM ürünleri Anti-LID (ışık kaynaklı bozulma), Anti-PID (potansiyel kaynaklı bozulma) ve Anti-LeTID (ışık ve yüksek sıcaklık kaynaklı bozulma) performansı özelliklerini taşıyan kalkan teknolojisiyle desteklenmektedir. Ayrıca, sahteciliğe karşı korunmak için Hanwha Q CELLS’in şirket tarafından üretilen her bir hücreyi izleyen Hot-Spot Protect ve Tra.Q™ benzersiz lazer tanımlama teknolojisini de içerir.

PVEL PV Modül İşleri Müdürü Tristan Erion-Lorico şunları ifade ediyor: “Hanwha Q CELLS, son beş yıldır PVEL’in Puan Kartlarında En İyi Performans kategorisinde yer aldı. Tutarlı yüksek performans, üreticinin kaliteye olan bağlılığını gösterir. Piyasaya sürdüğümüz yeni modüllerin test edilmesini dört gözle bekliyoruz.”

Hanwha Q CELLS CEO’su Hee Cheul Kim ise şunları belirtti: “Lider test laboratuvarı PVEL tarafından bir kez daha ‘En İyi Performans’ unvanına layık görüldüğümüz için gurur duyuyoruz. Bu büyük başarı, Hanwha Q CELLS‘in daha düşük arıza oranıyla daha yüksek ürün kalitesi sağlama arzusunun ve çabasının bir kanıtıdır. Hanwha Q CELLS, daha yüksek müşteri değeri ve küresel güneş endüstrisinin büyümesi için daha da yüksek ürün kalitesi ve güvenilirlik yolunda çaba göstermeye devam edecektir.”

Devamını Oku

Solar Panel

Güneş panelleriyle donatılan SpaceX Crew Dragon uzayda

Yayın Tarihi

on

SpaceX Crew Dragon uzay aracının merakla beklenen yolculuğu Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla ulaşmasıyla sonuçlandı. Uzay aracı, pek çok özelliğin yanı sıra kendi bataryalarını ve güneş panellerini kullanmasıyla da ilgi çekiyor.

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i taşıyan SpaceX Crew Dragon Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlendi. Uzay aracı, istasyon ISS’ye Çin-Moğolistan sınırı üzerindeyken yanaştı. Astronotlar Dragon ve ISS arasındaki basınç ve sıcaklık farkını eşitlemek için çalışma gerçekleştirecekler. Ardından, Behnken ve Hurley istasyona geçecek ve orada bir ila dört ay arası bir süre kalacaklar.

İstasyona yaklaşan ikili, Dragon’nun manuel uçuş yeteneklerini test etti. Bu, otonom yerleştirme modu başarısız olduğunda, astronotların Dragon’u kontrol etmesine imkân tanıma amacını taşıyordu. Ardından uzay aracı 19 metreye yaklaştı ve otonom şekilde kenetlenmesini gerçekleştirdi. 

SpaceX Crew Dragon kendi bataryalarını ve güneş panellerini kullanıyor

Uzay mekiğinin güneş panelleri aydınlatma ile iklimlendirme sağlayacak ve kapsülü bu amaçla kullanacak. Bryan Mazor tarafından tasarlanan güneş panelleri astronotlar için hayati öneme sahip ve sistemdeki herhangi bir hata hayatlarına mal olabilir. Bryan Mazor, 2010 yılında Midland Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Michigan Üniversitesi’nden en yüksek dereceler ile fizik diploması alarak mezun oldu. Daha sonra SpaceX’te mühendis olarak işe başladı ve beş yıl çalıştı. Çalışmaları sırasında, Crew Dragon 2 kapsülünde güneş panellerinin tasarımı ve performansından sorumluydu. Mazor, tasarımı tamamlamak için bir teknisyen ve mühendis ekibi ile çalıştı. Çalışmayı altı ay içerisinde bitiren ekip herhangi bir gecikmeye izin vermedi.

Devamını Oku

Ticari Güneş Projeleri

General Solar’dan 14 MW’lik yeni proje

Yayın Tarihi

on

General Solar Enerji ile Pet Preform sektöründe dünya liderlerinden Köksan Holding arasında, tek çatıda Türkiye’nin en büyük projesi olacak 14 MW güneş enerji santralinin 4.2 MW’lık etabına başlamak üzere sözleşme imzalandı.

Proje ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Köksan Holding tesislerinin çatısında 14 MW gücünde elektrik santrali kurulacak. Tek çatıda Türkiye’nin en büyük güneş enerji sistemi projesini Köksan Holding adına Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kökoğlu, General Solar Enerji adına da Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş imza attı. Sözleşmeyle ilk etapta güneş enerjisi santralinin 4.2 MW’lık etabına başlanacak.

General Solar Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş, firma olarak anahtar teslimi hizmet sunduklarını belirterek, “Sektör hızla büyürken, maliyetler de düşüyor. Dolayısıyla kendi enerjisini üreten sanayicilerin sayısı büyük bir hızla artıyor. Hükümetimizin de bu konuda çok önemli teşvik ve destekleri var. Ülkemizin 2023 stratejilerinin içerisinde enerjimizin yüzde 65’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefi de bulunuyor” dedi.

Tek çatıda Türkiye’nin en büyük güneş enerji sistemi projesini Köksan Holding adına Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kökoğlu, General Solar Enerji adına da Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş imza attı.

EPC faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden General Solar’ın  bölgesinde ve Türkiye genelinde  anahtar teslimi GES kurulumlarına devam ettiğini de aktaran Demirdaş, güneşin ülkemizdeki toplam elektrik tüketimi içindeki payının artmasına yönelik her hamle, ülkemizin refahı açısından gereklidir. Temiz enerji dönüşümünde rol almaktan gurur duymakla birlikte çalışmalarımıza tecrübeli ve güçlü mühendis kadromuzla devam etmekteyiz, GES projeleriyle yatırımcıların kendi ürettikleri enerjiyle tüketimlerini karşılamasını anahtar teslim kurulum hizmet sunarak sağlamaktayız. Bunun yanında hükümetimizin, firmaların kendi elektriğini üretebilmesi adına aldığı kararla sanayicimize sağlamış olduğu teşvik süreçlerinin takibi, arazinin solar sisteme uygun şekilde düzenlenmesi sürecinin kontrolünü de yaptıklarını ifade eden Ali Demirdaş,“Ayrıca dünya çapında kabul görmüş kalite standartlarına sahip GES ekipmanlarının ve enerji nakil hattı montajının yapılması, sistem entegrasyonu, tesisin test,devreye alma ve kabul işlemleri, işletme ve bakım hizmetleri gibi her aşamada hizmet ağımız bulunuyor”diye konuştu.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com