Connect with us

Solar Panel

Saint-Joseph Lisesi, güneşten elektrik üretiyor

Yayın Tarihi

on

İstanbul Saint-Joseph Lisesi, 2018 yılının yaz döneminde hayata geçirdiği Güneş Enerjisi Santrali projesi ile bugüne kadar 12.500 kWh elektrik üretirken karbon salımını da 8.8 ton azalttı. Okulun içindeki marangozhanenin çatısına kurulan ve 104 adet fotovoltaik panelden oluşan Güneş Enerjisi Santrali ile lise; yılda 33.000 kWh elektrik üretmeyi, karbon salımını ise 25 ton azaltmayı planlıyor.

İstanbul Saint-Joseph Lisesi, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir kalkınmayı esas alan projelerine bir yenisini daha ekledi. 2018 yılının yaz döneminde Güneş Enerjisi Santrali’ni hayata geçirdi. Lisenin marangozhanesinin çatısına konumlandırılan santral ile okul; bugüne kadar 12.500 kWh elektrik üretimi gerçekleştirirken karbon salımını da 8.8 ton azalttı.

Küresel iklim değişikliği ile mücadele ederken ekolojik ayak izini azaltmayı hedefleyen eğitim kurumu; 104 adet fotovoltaik panel ile, 171 metrekarelik bir alanda, yıllık ortalama 33.000 kWh elektrik üretmeyi; karbon salımını ise 25 ton azaltmayı planlıyor.

Saint-Joseph Lisesi içerisindeki marangozhanenin çatısına kurulan ve 104 adet fotovoltaik panelden oluşan Güneş Enerjisi Santrali

Elektrik tüketiminin yüzde 10 ila 12’sini karşılayacak

Sadece lisenin öz tüketimi için kullanılacak

Güneş Enerjisi Santrali’nin, eğimi, güneye bakan yönü ve yapısı ile uygun bulunan okul marangozhanesinin çatısında gölgelenmeden etkilenmeyecek alanlara, maksimum panelin en uygun tasarım ile konmasıyla hayata geçirildiğini ifade eden Birsel; sistemin işleyişinde pil benzeri bir depolama aracı kullanılmadığının altını çizdi. En yüksek elektrik üretiminin Temmuz ayında 5.000 kWh civarında; en düşük elektrik üretiminin ise Aralık ayında yaklaşık 1.000 kWh olmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Birsel; santralin, sadece lisenin öz tüketimi için kullanıldığını vurguladı.

Saint-Joseph Lisesi Müdürü Paul Georges:

“Daha az görülen inovatif malzemelerle enerji üretimini artıracağız”

Okulda yaz döneminden bu yana faaliyette olan Güneş Enerjisi Santrali ile ilgili görüşlerini aktaran İstanbul Saint-Joseph Lisesi Müdürü Paul Georges; “Tabiat ananın zenginliklerinin keşfini, sürdürülebilir kalkınmayı, yenilenebilir enerjinin kullanımını ve israf ile mücadeleyi ön plana çıkaran bir eğitim politikası uygulamaya önem veriyor ve özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Gerçekleştirilen bu Güneş Enerjisi Santrali projesinin olumlu sonuçları doğrultusunda gelecekte fotovoltaik kiremitler gibi daha az görünen inovatif malzemeler kullanarak enerji üretimini daha geniş alanlara yaymayı planladıklarını kaydeden Georges; bundan sonraki projelerini anlattığı konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bunun yanı sıra, eskiden lisenin yatılı öğrencileri için ekmek fırını olarak kullanılan binayı Yeşil Bina standartlarında LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) normlarını kullanarak restore etmeyi arzu ediyoruz. Bu binanın, eko-vatandaşlık ortamında okulumuzun tüm inovasyon kulüpleri için iyi bir fikir laboratuvarı olarak hizmet vermesini planlıyoruz.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Büyük Ölçekli Güneş Projeleri

IRENA ve TWI, güneş enerjisi anlaşmalarını incelemeye açtı

Yayın Tarihi

on

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Terrawatt İnisiyatifi (TWI), güneş enerjisindeki hızlı ve yaygın büyümeyi desteklemek üzere bir araya geldiler. Açık Güneş Enerjisi Anlaşmaları, güneş enerjisi projelerinde geliştirmeyi, iş akışını finans işlemlerinin akışını kolaylaştıracak ücretsiz edinilebilen standartlaştırılmış anlaşma belgeleri sağlıyor. Anlaşmalar incelemeye alındı.

Anlaşmaların yapılmasını süratlendiren ve maliyetini azaltan, basit ve evrensel biçimde uygulanabilir yasal sözleşmeler, küçük ölçekli veya gelişmekte olan ülkelerdeki işleticilerin önlerindeki engelleri kaldırmayı hedefliyor. İnisiyatif, Paris İklim Değişikliği Sözleşmesi’ni ve Sürdürülebilir Gelişme Hedeflerini destekliyor.

Açık Güneş Enerjisi Sözleşmeleri, marketin önde gelen enerji hissedarlarını da içeren titiz ve kolektif bir sürecin ürünü olarak ortaya çıktılar. Üst düzey hukuk firmalarınca desteklenen inisiyatif, işlem maliyetlerini azaltmayı, proje sürelerini kısaltmayı ve risk toplamını dengelemeyi amaçlıyor.

Devamını Oku

Büyük Ölçekli Güneş Projeleri

Hindistan’dan 2 GW güneş enerjisi ekipmanı teklifi

Yayın Tarihi

on

Hindistan, güneş enerjisi ekipmanı üretimi için yeni teklif yayınladı. Söz konusu ekipmanın toplam kapasitesi 2 gigawatt’ı buluyor. Hindistan, bununla birlikte, yatırımcıların ilgisini çekmekle geçen ve başarısızlıkla sonuçlanan önceki iki sürecin ardından ilk kez harekete geçiyor.

Yeni teklifin sahibi Hindistan Güneş Enerjisi Kurumu. Arayış kapsamında dört proje modülü, hücre, her birinin yıllık kapasitesi 500 megawatta çıkan ingot ve plaka üretim bulunuyor.

Bu teklifin getirdiği yeniliklerden biri ilgili üretim projeleri için daha düşük kapasite seçenekleri. Ödenen tarifler, 25 yıl süresince kilowatt/saat başına 2.75 rupi gibib bir plana karşılık geliyor.

Devamını Oku

Yerleşim Alanı Güneş Projeleri

Tepebaşı Belediyesi güneş yatırımlarını artıracak

Yayın Tarihi

on

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller ile birlikte Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve Carntyne Uluslararası Fonu ortaklığında, Actus Group Solar’ın da katkıları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin temiz enerji konusunda çalışmaları aralıksız biçimde devam ediyor.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç bu kapsamda önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Tepebaşı Belediyesi, güneş enerji santrali konusunda çağrı mektubu olan belediyelerden Alpu Belediyesi ile birlikte Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve Carntyne bilgilendirme etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Türkiye’deki belediyelerin gelecek planlarında yerel güneş enerjisi stratejisi oluşturmak suretiyle kendi bölgelerinin güneş enerjisi potansiyelleri ile finansman olanaklarının belirlenmesi ve uygun projelerin hayata geçirilmesine destek olmak üzere GÜNDER ve Carntyne Uluslararası Fonu ortaklığında ve Actus Group Solar’ın katkılarıyla Tepebaşı Belediyesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller; Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş; Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans Komisyon Başkanı Hakan Uzunhekim; Carntyne Fonu Genel Müdürü Greg Garland ve İBT Solar İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Hamza Küçükyarma katıldı.

Toplantıda GENSED Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans Komisyon Başkanı Hakan Uzunhekim; Carntyne Fonu Genel Müdürü Greg Garland ve İBT Solar İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Hamza Küçükyarma gerçekleştirdikleri sunumlar ile yerel yönetimleri yapabileceği güneş enerjisi çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ile sona ererken bir değerlendirmede bulunan Başkan Ataç; “Bugün değerli misafirlerimiz ile birlikte oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Tepebaşı Belediyesi olarak temiz enerji konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile zaten bu alanda örnek bir kurum konumundayız. Bu konumu daha da iyi noktalara taşımak adına çalışmalarımıza aralıksız şekilde devam ediyoruz. Belediyemiz; çevreyi koruyan ve geleceğimizi gözeten bir enerji politikası ile yönetilmeye devam edecek” dedi.

Konuk heyet daha sonra belediyenin temiz enerji alanındaki çalışmaları yerinde gördüğü bir gezi gerçekleştirerek yetkililerden bilgiler aldı.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com