Connect with us

Sektör Haberleri

SolarPower Europe’dan tüm yeni binalara GES kampanyası

Yayın Tarihi

on

SolarPower Europe, yeni bir kampanya başlattı: Mesken, ticari ya da sanayi amaçlı tüm yeni ve yenilenmiş binalara güneş enerjisi kurulmalıdır. Bu kampanyanın amacı, tüm yeni ve yenilenmiş binalarda güneş enerjisi gerekliliğini Avrupa Birliği yasalarına dahil etmek.

SolarPower Europe CEO’su Walburga Hemetsberger şunları ifade etti:

“İklim değişikliğine karşı acil olarak eyleme geçmeliyiz. Yeni ve yenilenmiş binalara güneş enerjisi kurulumu yılda 4 milyon ton CO2 tasarrufu sağladığı gibi Avrupa hanelerindeki elektrik faturalarının da hafiflemesine yardımcı olacaktır. Evinizde ister kiracı ister ev sahibi ya da arazi sahibi olun, güneşe enerjisine yatırım kendisini 10 yılda amorti edecektir ve en az 30 yıl da ömrü vardır. Buna rağmen, binalar hâlâ güneş enerjisi olmaksızın yapılmakta ya da yenilenmektedir. Doğrusu, daha fazla güneş enerjisine ihtiyacımız olan şu zamanda AB çatılarının %90’ı güneşsiz kalmaktadır. Avrupalıları kampanyamıza katılmaya çağırıyoruz. Böylelikle güneş enerjisi zorunluluğuna AB yasalarında yer bularak geleceğimizi daha temiz ve iyi hale getireceğiz.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Sektör Haberleri

2018 yılında dünyada yenilenebilir enerjide 11 milyon istihdam

Yayın Tarihi

on

2018 yılında, enerjide dönüşümün sosyoekonomik kazanımlarına daha çok ülke katıldı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IRENA) son analizine göre 2018 yılında dünyada on bir milyon kişi yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edildi. Bu rakam 2017’deki 10.3 milyon rakamına göre bir artış anlamına geliyor. Yenilenebilir enerji teknolojilerini kullanan, bunların üretimini ve ticaretini yapan ülkeler arttıkça yenilenebilir enerji alanında yeni işler de ortaya çıkıyor. Yıllık rapora göre, artışın yavaş olmasına rağmen, Çin de dahil olmak üzere temel yenilenebilir enerji piyasalarında istihdam en yüksek düzeyine ulaştı.

Yenilenebilir enerji tedarik zincirinin çeşitliliği de sektörün coğrafi ayak izini değiştiriyor. Şimdiye kadar, yenilenebilir enerji endüstrileri, Çin, ABD ve AB gibi göreli yoğun bir avuç piyasanın elinde kalmıştı. Ancak, Çin’in yanında Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleri de fotovoltaik panellerin (PV) temel üreticileri olarak ortaya çıktı. Malezya, Tayland ve Vietnam’ın dâhil olduğu ülkeler, yenilenebilir enerji sektörü istihdamında daha çok paydaş olarak, Asya’nın tüm dünyadaki yenilenebilir enerji istihdamının %60’ını elinde tutmasını sağladılar.

IRENA Genel Yöneticisi Francesco La Camera şunları söylüyor: “İklim hedeflerinin ötesinde, hükümetler, yenilenebilir enerjiye geçişin doğurduğu çeşitli istihdam olanaklarını devreye almak için düşük karbonlu ekonomik büyümenin lokomotifi olarak yenilenebilirlere öncelik veriyorlar.”

Solar fotovoltaik (PV) ve rüzgâr, tüm yenilenebilir enerji endüstrileri arasında en dinamikler olanlar. Toplam yenilenebilir enerji iş akışının üçte birine karşılık gelen solar PV; sıvı biyoyakıtlar, hidroenerji ve rüzgâr enerjisini geçerek 2018 yılında da zirvede kalmayı sürdürdü. Coğrafi bakımdan Asya, dünya toplamının yaklaşık onda dokuzuna karşılık gelen üç milyon PV istihdamını barındırıyor.

Rüzgâr endüstrisi etkinliğinin büyük kısmı halen karada gerçekleşiyor ve sektörün 1.2 milyon istihdamını elinde bulunduruyor. Çin, tüm dünya rüzgâr enerjisi istihdamının %44’ünü barındırırken, sıralamayı Almanya ve ABD takip ediyor.  Offshore rüzgâr enerjisi ise yerel kapasitenin katlanması, petrol ve gaz endüstrisiyle oluşacak sinerjiden yararlanılmasında  çekici bir fırsat için seçenek olabilir.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com