Connect with us

Proje Yönetimi ve Mühendislik

Sunsis Enerji, Şakrak GES için yüzde 35’lik üretim artışı sağladı

Yayın Tarihi

on

Firma tarafından şu açıklama yapıldı: “Sunsis Enerji olarak vermiş olduğu hizmet kapsamında Çatı Tipi olan Şakrak GES’te yapmış olduğu inceleme ve analizler sonucu sistemin en verimli şekilde üretime devam edebilmesi için uygun olan mekanik güç kapasitesini belirleyerek DC güç artışı sürecinin başlamasını sağlamıştır.

Sunsis Enerji danışmanlığı ve koordinasyonunda Erik Enerji tarafından gerçekleştirilen DC güç artışı resmi geçici kabulü 24.07.2020 itibari ile tamamlanmıştır.

DC güç artışı ve  sistemde yapılan iyileştirmelerle birlikte toplam %35 üretim artışı beklenen tesis 24.07.2020 tarihi itibari ile 210 kWp + 47,84 kWp= 257,84 kWp olarak üretimine devam etmektedir.

Doğru kapasitenin belirlenmesinde emeği geçen ekip arkadaşlarımıza, kurulumu gerçekleştiren Erik Enerji’ ye ve bize güvenen yatırımcımıza teşekkür ederiz.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Yönetimi ve Mühendislik

İnşaat ve Yapı Sektörünün Çözüm Noktası…

Yayın Tarihi

on

Yazar

2012 yılında faaliyetlerimize başlamadan önce tüm Türkiye’de geniş bir saha çalışması yaparak işe koyulduk. Altmış binin üzerinde güncel ve gerçek firmaya ulaştık. Araştırmalarımız sonucu ulaştığımız gerçek ve tüzel kişilerin tüm bilgilerini sitemize kaydettik. Siz de işletmenizi www.insaatnoktasi.com’a taşıyın ve mini web sitenizi hemen kullanın.

Haber ajanslarıyla anlaşmalar sağladık. Son dakika haberlerinden sektör ve ekonomi haberlerine kadar hepsini İnşaat Noktası çatısı altında topladık. Portalımızı kullanıma sunmadan önce tüm çalışmalarımızı özveriyle tamamladık. İlerledikçe büyüdük…

Yapı ve inşaat sektörünün bilgisini organize eden www.insaatnoktasi.com firma bilgilerine her geçen gün yenisini eklemeye ve sizlere en güncel haberleri sunmaya, demir-çelik fiyatlarındaki değişimleri anlık olarak vermeye devam ediyor. Arkamızda büyük bir emek ve bilgi birikimi var.

İnsaatnoktasi.com olarak Türkiye’deki tüm inşaat firmalarını tek bir noktada toplamak için yola çıktık. İzmir’de başlayan maceramızda ülkemizin tüm il ve ilçelerindeki firmalara ulaşıp bu firmaların detaylı iletişim ve faaliyet bilgilerini kaydettik.

Firmaların tanıtımlarına destek olan ve ticari iletişimi kolaylaştıran insaatnoktasi.com bireysel kullanıcılar için de zaman ve seçenek avantajları sunuyor. Sıradan sektör sitelerinin çok ötesinde bir portal tasarladık. İşimiz de ihtiyaçlarınıza cevap vermek ve hayatınızı kolaylaştırmak.

İnsaatnoktasi.com olarak birden çok noktada topladığımız bilgileri sizlere destek olmak için veriyoruz.  Vaktinizi arama motorlarında sektör haberlerini bulmaya çalışarak harcamayın. Eski haberlerin arasında güncele ulaşacağım diye boğulmayın. Tek tıkla sektör ekranınıza gelsin.

Yurt içi ve yurt dışı fuarların medya partnerliği görevini üstelenen İnşaat Noktası olarak inşaat sektörünün içinden profesyonel bir ekip ile çalışıyoruz. Editörlerimiz tarafından dikkatlice süzülen son dakika haberleri ve aradığınız tüm bilgiler elinizin altında oluyor.

Dünyanın her yerinden güncel ekonomi, inşaat, demir ve para piyasası, enerji sektörü haberlerini sizlerle buluşturuyoruz. İnşaat Noktası’nda sektörle ilgili tüm haberlerin kategorilere ayrıldığı bir haber havuzu vardır.

Özellikle inşaat firmalarının tanıtımını yapmak istedikleri projelerini sunmaları için portalımızda projelerin özel sayfalarına yönlendirilen bir alan yarattık. Fiyat teklif almanızı kolaylaştırmak için direkt yetkili kişiye ulaşıp soru sormanıza olanak sağlayan mesaj kutucuğu ve proje detaylarının yer aldığı proje tanıtım sayfaları dijital reklamlarınızın vazgeçilmez bir ayağı oluyor.

İnsaatnoktasi.com web sitemizi ağırlıklı olarak inşaat sektöründen olan günlük ortalama 12 bin kullanıcı ziyaret ediyor. Özgürce sektör değerlendirmelerinizi yapabildiğiniz ve yorumlarını yayımlayabildiğiniz portalımız tüm alıcı ve satıcıları bir araya getirmeyi misyon edinerek kendini geliştirmeye ve büyümeye devam ediyor.

Devamını Oku

Proje Yönetimi ve Mühendislik

Asunim, lisanslı projelerine yeni bir referans daha ekledi

Yayın Tarihi

on

Türkiye’de 4 adet lisanslı GES dahil 240MWp üzerinde GES kurulumu gerçekleştirmiş olan Asunim Türkiye, yurt içi ve yurt dışında yenilenebilir enerji alanında birçok yatırımı olan Artıbir Grup ile Antalya’da gerçekleştirilecek toplam 31,5 MWp gücündeki lisanslı proje için EPC sözleşmesi imzaladı.

Tüm projelendirme ve mühendislik hizmetleri, Asunim’in Avrupa’daki mühendislik departmanı tarafından, 3D modelleme teknikleri, en gelişmiş meteorolojik  ve gölge hesap enstrümanları ve Asunim’e özel yazılımlar kullanılarak yapılacak.

Asunim lisanslı GES projelerinde de lider

Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz, büyük ölçekli GES segmentinde açık ara lider konumda bulunduklarına, kurulumda olan ve tamamlanan 5 lisanslı proje ile toplam 72 MWp’leri bulan lisanlı GES projesi portföyüne sahip olduklarına değindi. Gürbüz şunları belirtti: “Elazığ’da EPC olarak yer aldığımız Solentegre GES projesi ile Türkiye’nin ilk lisanslı güneş enerji santralini biz kurduk, akabinde YBT Enerji ve Akfen Yenilenebilir Enerji için 3 adet daha lisanslı projenin EPC işlerini üstlendik, şimdi de enerjide son derece aktif bir şirket olan Artıbir Enerji’nin 31,5MWplik projesinin EPC işlerini üstlenmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de ve uluslararası alanda da eneri yatırımları olan Artıbir Enerji gibi titiz ve kurumsal bir yatırımcıya ait bu lisanlı projede, alanında uzman bir çok danışmanlık şirketinin teknik ve finansal kriterlerini sağlayarak seçilmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm projelerimizde olduğu gibi bu projeyi de, piyasadaki en kaliteli ürünlerle, en iyi mühendislik ve bakım hizmetlerini sunarak Avrupa standartlarına uygun bir şekilde projeyi zamanında ve hesaplanan bütçe dahilinde nihayete erdireceğiz.”

 Yıllık 48.500.000 kWh enerji üretecek

Artıbir Enerji’ye ait olan sistemin yıllık 48.5 milyon kWh enerji üreteceğine değinen Umut Gürbüz, çevre yönetiminden atık yönetimine, hidrolik çalışmalardan trafik yönetimine kadar çok titiz bir çalışma içinde olacaklarını ekledi.

31,5MWp kapasitesinde olan santralin proje planlama, mühendislik ve kurulumu 4,5 ay içerisinde tamamlanacak. Projenin bakım onarım faaliyetleri ise Asunim’in iştiraki, GES’lerin bakım onarımı alanında lider; bağımsız bir bakım onarım şirketi olan Maxima Enerji tarafından yürütülecek.

Lisanlı projeler ve çatı uygulamaları konusunda öncü bir firma olduğunu kanıtlayan Asunim Türkiye, 2020 yılı ilk çeyreği itibariyle Türkiye’de 245 MW’ı aşan referanslara sahip olurken, Artıbir Enerji ile imzaladığı bu sözleşme ile tamamlanan ve kurulumda olan lisanslı GES portföyü ise 72 MW’lar mertebesine ulaştı.

Devamını Oku

Proje Yönetimi ve Mühendislik

Asunim Türkiye İş Geliştirme Yöneticisi Eraslan: “Gelecek güneşte”

Yayın Tarihi

on

Solar İstanbul 2020 katılımcılarından Asunim Türkiye standına bir ziyaret gerçekleştirdik. İş Geliştime Yöneticisi Gökhan Eraslan, hem firmanın faaliyet alanlarına hem de piyasalara ilişkin değerlendirmelerini bizimle paylaştı.

Sizi ve Asunim Türkiye’yi tanıyabilir miyiz?

Ben Gökhan Eraslan. Asunim Türkiye bünyesinde iş geliştirme yöneticisiyim. 2015’ten bu yana Asunim’de çalışmaktayım. Asunim Türkiye, güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren bir EPC firmasıdır yani anahtar teslim güneş enerjisi santralleri kurulumu yapıyoruz. Çatı üzeri ve arazi üzeri kurulumlar olmak üzere Portekiz’de 2005 yılından bu yana, Türkiye’de ise 2011 yılından bu yana çalışmalarımıza devam ediyoruz. Global anlamda 950 MW referansımız var. 2011 yılından bu yana Türkiye’de 200 MW kurulum referansımız var. Çatı üzerinde 25 farklı kurulumla alanında lider firmayız. Diğer hiçbir firmanın 25 farklı çatı kurulumu yoktur. Arazi üzeri lisanslı kurulumlarda devrede olan 10 kadar santralin 4’ünü biz devreye aldık.

Bakım ve onarım alanındaki faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Akfen Holding ve YBT Enerji’yle devreye aldığımız tesislerin bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyoruz. GES tesisi kurulumu sonrası Maxima Enerji ile bakım ve onarım hizmeti sunuyoruz. Tamamen bağımsız şirketlerdir Asunim ve Maxima. Ekibimiz ve yetkin kadromuzla Türkiye’nin 9 bölgesinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu sayede 250 MW bakım-onarım ve izleme portföyüne ulaştık. Bu izleme sayesinde tüm marka ve modellerin kalitesini inceleyebiliyoruz. Bu marka ve model incelemesi kapsamında da hangi marka daha kalitelidir, görebiliyoruz. Maxima, bize bu şekilde de büyük bir katkı sunuyor.

Asunim olarak Avrupa’da 15 kişilik mühendis ekibimiz var. Türkiye’de 60 kişiye yakın, mavi ve beyaz yakalıdan oluşan bir ekibimiz var. Avrupa’da projelerimiz çizilir, Türkiye’de kontrol edilir. Ayrıca Türkiye’de başladığımız projeleri, Avrupa’dan gelen mühendislerin süpervizörlüğü eşliğinde tamamlarız. Yine projeleri devreye almadan önce Maxima Enerji bakım onarım ekibi gelir, check list’leriyle bizi inceler. Eğer onlardan onay alırsak biz Asunim olarak devreye alma işlemini gerçekleştirebiliriz. Ama eğer Maxima’nın onaylamadığı bir madde varsa, biz o sahadan çıkamayız. Bu şekilde de kendi kalitemizi koruyoruz.

Türkiye’de güneş enerjisi sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

12 Mayıs’ta yayınlanan yönetmelikten sonra çatı üstü kurulumlarımız ve tekliflendirmelerimiz büyük oranda arttı. Elektrik zamlarıyla birlikte daha da patlama yaşadık diyebilirim. Hâlihazırda 3 farklı proje için imzalar atılmış durumda. 250 MW’dan fazla da teklif verdik. Yine sözleşme aşamasında olduğumuz yeni projelerimiz var. Sektörün önü çok açık, patlama yaşadığımız aşikâr. Virüs salgınından dolayı Solar İstanbul 2020 biraz sönük geçiyor ama tekliflendirme aşaması gayet yoğun. Gelecek güneşte. Dünyanın enerji kapsamındaki geleceğini güneş enerjisi değiştirecek. Herkes, tüm ülkeler daha bağımsız bir şekilde enerjisini üretebilecek. Bu da hem politikaya hem de ülkelerin refahına yansıyacaktır. O yüzden güneşte kalacağız. Asunim Türkiye olarak da tek işimiz güneş ve bu şekilde devam edeceğiz.

Teşvik mekanizmaları konusunda neler düşünüyorsunuz? Yeni süreçten beklentiniz nedir?

YEKDEM kapsamında geçmişte gayet yüksekti birim fiyat. O sayede 150 MW’ya yakın iş de yaptık. Ancak YEKDEM’in desteklenmesi vatandaşa da bir külfet oluyor. YEKDEM teşviklerini faturalar vasıtasıyla vatandaş ödüyordu aslında. Şu anda mahsuplaşma yönetmeliğiyle tüm Türkiye için daha uygulanabilir ve daha fizibıl hâle geldi diyebilirim. Bu dönemden sonra YEKA ihalelerine çıkılacak. İhaleler TL ile olacak ve bu da Türk lirası için bir avantaj. Eskalasyon da uygulanacak ve böylece yatırımcı da desteklenecek. Teknik şartnameler, ihale süreçleri belli olduktan sonra o kısmı daha net değerlendireceğiz ama daha önceki yönetmelikle kıyaslayınca enerji maliyetleri açısından daha mantıklı görünüyor.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com