Connect with us

Genel

Uzay İstasyonundaki Enerji kesintisi SpaceX Tedarik Uçuşunu Erteletti

Yayın Tarihi

on

Firmanın Dragon uzay mekiğiyle birlikte bir SpaceX Falcon 9 roketinin 39A Fırlatma Kompleksi’nde dikey konuma getirildiği görüldü. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki büyük bir enerji kesintisi, SpaceX’in bu hafta yapacağı tedarik uçuşunu erteletti.

SpaceX Çarşamba günü bir uçuş gerçekleştirecekti. Ancak, Pazartesi günü, uzay istasyonundaki iki eski enerji şalterinde arıza meydana geldi ve bu da iki güç kanalını devre dışı bıraktı. NASA’ya göre, kalan altı enerji kanalı normal çalışmalarını sürdürüyorlar.

NASA, Salı yaptığı açıklamada istasyonun ve altı astronotun güvende olduğunu belirtti. Ancak, güneş şebekesindeki aksama nedeniyle SpaceX kalkışı en azından Cuma gününe kadar askıya alındı. NASA, SpaceX Dragon kargo kapsülünü göndermeden önce, arızalanan birimi değiştirerek tam kapasitesine döndürmek istiyor.

Arıza, istasyonun dışarıdaki büyük robot kolunun güç kanallarının ikiden bire indirdi. Robot, Dragon gibi ziyaretçi uzay araçlarını yakalamak için kullanılırken, biri yedek olmak üzere iki enerji kaynağı gerekiyor.

Kaynak: Bloomberg

Genel

Mars seyahati kısalıyor mu?

Yayın Tarihi

on

Yazar

mars seyahati-Nasa

Eğer bir gün Dünya’dan Mars’a ya da benzer uzaklıktaki noktalara bir seyahat gerçekleşecekse, farklı motorlara ihtiyacımız olabilir. Mühendisler, Güneş Sistemi’nde böyle uzak noktalara ulaşabilmek için devrim niteliğindeki yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Mars ve Dünya’nın, Güneş yörüngesindeki dönüşü nedeniyle, iki gezegen arasındaki mesafe 54.6 milyon kilometre ile 401 milyon kilometre arasında değişiyor.

İnsansız araçlarla yapılan Mars görevleri, bugüne kadar hep iki gezegenin en yakın olduğu aralıklarda gerçekleştirildi. Bu görevlerden birinde, kimyasal yakıtlı roketle yapılan yolculuk 9 ay sürdü.

Ama şimdi Nasa ve bazı diğer özel teşebbüslerde çalışan mühendisler, bu yolculuğu kısaltmak için yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyor.

Peki üzerinde çalışılan bu teknolojiler arasında gelecek vaadedenler hangileri?

Devamını Oku

Genel

Çalık Enerji, Amasya GES projelerini Devreye Aldı

Yayın Tarihi

on

Yazar

çalık enerji amasya ges projeleri devreye alındı

Çalık Enerji, Amasya’da yer alan 5,94 MWp/5 MWe toplam kapasiteli Güneş Enerji Santrallerinin saha kurulum ve devreye alma işleri tamamlanmış olup, 11 Aralık 2019 tarihi itibariyle de ticari işletmeye geçilmiştir.

Çalık Enerji, GES Projelerinin yıllık toplam 8.222 MWh enerji üretmesi bekleniyor.

Devamını Oku

Genel

Güneş Enerjisi Yatırımlarının Büyüklüğü 5.5 Milyar Dolara Ulaştı

Yayın Tarihi

on

Yazar

güyad güneş enerjisi sektörü 2020 öngörüleri

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Aygün, “Güneş enerjisi ekipman üretiminde 2017’den bu yana yaşanan kısmi yavaşlamaya rağmen şu ana kadar yapılan yatırımların büyüklüğü 5,5 milyar dolar seviyesine ulaştı.” dedi.

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Berke Aygün, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’de güneş enerjisi kapasitesinin yaklaşık 6 bin megavata yükseldiğini ifade etti.

Güneş enerjisi ekipman üretimi pazarında yatırımcıların bazı risklere rağmen yola devam ettiğini dile getiren Aygün, “Her şeye rağmen Türk girişimcisi çözüm geliştirme konusunda son derece yaratıcı. Yerli üretici öngörülebilir bir pazarla birlikte kapasitesini tam kullanarak ihracat için fırsat yaratabilir ancak bunun için de teşvik edilmeye ve desteklenmeye ihtiyaç duyuyor.” diye konuştu.

Aygün, sektörün gelişmesindeki itici unsurun lisanssız güneş santrali projeleri olduğunu belirterek, bu yavaşlama döneminde projelerin devamının gelmemesi ve yeni kapasite açılmamasının sektördeki ilerlemeyi sekteye uğrattığını ifade etti.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde yapılacak mini YEKA ihalelerinin sektörde memnuniyetle karşılandığını aktaran Aygün, “Bu, güneş enerjisi sektörüne hareketlenme getirdi. Bizim bundan sonrası için de önerimiz, kamunun her yıl minimum 1 gigavatlık bir kapasiteyi sürekli yaratması yönünde. Bu sektörün önünü yalnızca Türkiye’de değil dünya ölçeğinde de açacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“2020’de öngördüğümüz büyüme 700 megavat”

Aygün, Türkiye pazarının lisanslı, lisanssız ve öz tüketim modelinde güneş enerjisi kurulumunda 2020’de yaklaşık 700 megavat seviyesinde bir büyüme yakalayacağını öngördüklerini belirtti.

Bu miktarın Türkiye için yeterli olmadığının altını çizen Aygün, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz gibi Türk yatırımcısı dünyanın her yerinde proje yapma ve bitirme konusunda son derece başarılı. Türkiye’de yeterli kapasite olmaması durumunda yatırımcının yurt dışı yönelimi artarak devam edecektir. Güneş enerjisi ekipman üretiminde 2017’den bu yana yaşanan kısmi yavaşlamaya rağmen şu ana kadar yapılan yatırımlar 5,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Beklenen kapasitelerin açılması halinde yatırımcımız deneyim ve bilgisini elbette ülkemizin potansiyelini gerçekleştirmek için kullanacaktır.”

Kaynak:AA

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com